притисни ентер »

Извори

Д-р Митов

Зошто треба максимално да го искористиме периодот на МУШМУЛИТЕ?
Зошто треба максимално да го искористиме периодот на МУШМУЛИТЕ?

Зошто треба максимално да го искористиме периодот на МУШМУЛИТЕ?

Како што времето заладува, сè помалку свежи плодови можат да се најдат низ дрвјата. Сепак, ова не важи за една специфична овошка – мушмулата. Мушмулите ( Mespilus germanica ) се плодовите на цветните растенија од семејството Rosaceae . Тие, најпрво се одледувале на блискиот и далечниот исток, а со текот на времето се пренесени и во Европа, па така

Две особено брзи и здрави салати со ротквица!

Две особено брзи и здрави салати со ротквица!

Моментално, пазарите изобилуваат со свежи намирници во речиси сите бои. Ваквото изобилие и колоритност треба максимално да го искористиме а особено за подготвување на свежи салати кои ќе послужат како вкусен, но и нутритивен прилог на било кое јадење. Од достапните зеленчуци, денес издвојуваме еден со малку поинаква форма, боја и вкус, а тоа е ротквицата

Дијабет тип 2 – Првични симптоми што не треба да бидат игнорирани

Дијабет тип 2 – Првични симптоми што не треба да бидат игнорирани

На глобално ниво, се проценува дека секој единаесетти човек страда од дијабет , односно над 400 милиони луѓе . Дополнително загрижувачки е што ваквата енормна бројка е во постепен, благ раст . Секоја година бројот на дијабетичари се зголемува и може да се каже дека дијабетот е една од посериозните болести на денешницата. Постојат бројни фактори кои

Потребата од нешто благо по оброкот – зошто се јавува и како да ја контролирам

Потребата од нешто благо по оброкот – зошто се јавува и како да ја контролирам

Денес ќе зборуваме за една појава или феномен кој ни е добро познат на сите нам, а тоа е потребата од некаков тип на блага храна по одреден оброк. Ваквата „традиција“ може да се категоризира како навика или потреба , но неоспорно е дека истата ја делат огромен број од популацијата. Но, зошто всушност доаѓа до појавата на оваа потреба и дали е истата

Наместо енергија – забрзан пулс и главоболка. Како да препознаете дали пиете премногу кафе?
Наместо енергија – забрзан пулс и главоболка. Како да препознаете дали пиете премногу кафе?

Наместо енергија – забрзан пулс и главоболка. Како да препознаете дали пиете премногу кафе?

Кафето и чајот се најконсумираните пијалоци ширум светот, а ваквата статистика важи и за нашата држава. Тие се сметаат за особено популарни и здрави пијалоци, па така за голем дел од популацијата, речиси и да нема ден во кој се прескокнува шолјата кафе или чај. Особено кафето се смета за пијалок кој дава енергија, нè освежува и расонува , а е одличен

Два брзи и вкусни рецепти за печена риба со зеленчуци!

Два брзи и вкусни рецепти за печена риба со зеленчуци!

Препораките велат да се консумира риба барем 1-2 пати неделно . Овие препораки се засновааат на исклучително здравиот и корисен состав кој го има рибиното месо. Имено, повеќето типови риба се одличен извор на комплетни протеини, здрави масти (кои содржат омега-3 масни киселини), како и на различни витамини и минерали. Исто така, рибиното месо се смета

Коронарни срцеви заболувања – што претставуваат и како исхраната помага?

Коронарни срцеви заболувања – што претставуваат и како исхраната помага?

Кардиоваскуларните заболувања претставуваат број 1 здравствен проблем кај општата популација и се заслужни за најголемиот број на смртни случаи секоја година. Проценките се дека, во 2019 година, 17,9 милиони луѓе умреле како последица од некое срцево заболување. Оваа бројка е екстремно алармантна и всушност претставува 32% од вкупниот број на смртни

Дали спиењето може да го направи СЛАБЕЕЊЕТО полесно?

Дали спиењето може да го направи СЛАБЕЕЊЕТО полесно?

Многумина од нас во некој момент од животот се обиделе да ја намалат својата телесна тежина. За некои, ова е честа желба и е ситуација која е поприлично тешка, сложена и не секогаш е успешна. Тоа е така, бидејќи слабеењето е процес кој зависи од повеќе фактори и воопшто не е едноставен како што делува на прв поглед. Слабеењето е тесно поврзано со нашата

Редовната употреба на ЗАЧИНИ и БИЛКИ во рецептите може да го намали крвниот притисок!

Редовната употреба на ЗАЧИНИ и БИЛКИ во рецептите може да го намали крвниот притисок!

Хипертензијата или покачениот крвен притисок е еден од најчестите здравствени проблеми , особено кај постарата популација. Некои проценки велат дека на глобално ниво, дури 30% од повозрасната популација страда од хипертензија. Таа се смета за еден од главните ризик фактори за кардиоваскуларни заболувања , а особено за коронарни срцеви забоулувања и

Здрави и вкусни супи од најкарактеристичната есенска намирница – ТИКВАТА!

Здрави и вкусни супи од најкарактеристичната есенска намирница – ТИКВАТА!

Есента е во полн ек, а овој период е одличен за подготовка на голем број рецепти од свежи намирници бидејќи пазарите се особено богати со различни зеленчуци и овошја. Еден од нив е секако и тиквата , зеленчук кој има прилично карактеристична боја и форма. Тиквата е речиси синоним за есенскиот период, а истата е исклучително вкусна, здрава и достапна

Покрај бројните позитивни ефекти, физичката активност има и анти-воспалително дејство!

Покрај бројните позитивни ефекти, физичката активност има и анти-воспалително дејство!

Вежбањето и редовната физичка активност се дел од т.н здрави животни навики . Редовно зборуваме на нашиот блог за бројните придобивки од вежбањето, како и за неговата важност и неопходност. Имено, физичката активност, доколку редовно се практикува, значително го подобрува квалитетот на живеењето, но и на целокупното здравје . Секако, редовното раздвижување

Како ПУШЕЊЕТО влијае врз нивото на ХОЛЕСТЕРОЛ во крвта?

Како ПУШЕЊЕТО влијае врз нивото на ХОЛЕСТЕРОЛ во крвта?

На нашиот портал постои еден вид на кампања која ги истакнува сите ризици и проблеми со здравјето кои ги носи пушењето . Веќе имаме зборувано на огромен број теми – ефектот на цигарите врз белите дробови , дијабет , бубрезите , плодноста итн. Покрај овие здравствени проблеми кои може да се јават, пушењето претставува и сериозен ризик и опасност по

АМЕРИКАНСКИ ПАЛАЧИНКИ во ЗДРАВА варијанта!

АМЕРИКАНСКИ ПАЛАЧИНКИ во ЗДРАВА варијанта!

Веројатно не постои човек што има нешто ,,против” вкусните палачинки во најразлични облици. За жал, најчесто палачинките се асоцираат со нездрава храна. Премногу шеќер, бело брашно, високо-калорични кремови и сосови…. За среќа, постојат и здрави палачинки! Овес наместо бело брашно, банани наместо шеќер, ореви и мед, наместо нездрави високо-калорични

Зошто стареењето не треба да се асоцира со намалена физичка активност?

Зошто стареењето не треба да се асоцира со намалена физичка активност?

Сите ние. моментално живееме во најнапредниот стадиум на човештвото. Секојдневно се развиваат и откриваат напредни и современи техники во речиси секое поле, а медицината не е исклучок. Човечкиот живот е значително продолжен , а постојат и лекарства и терапии за голем број болести кои во минатото се сметале за неизлечиви. Сето ова доведува до популација