притисни ентер »

Извори

Дудинка

Најголемата победа на Ноле
Најголемата победа на Ноле

Најголемата победа на Ноле

Novak Đoković je bogataš, multimilioner, i može da sredi sebi bilo kakvu potvrdu o [email protected] [email protected] Može da primi fiziološki rastvor ili vitaminski koktel kao političari, “ubode se” preko čepa od igle, ili bilo šta drugo, i da ode u Melburn bez problema. Oni bi ga pustili na Australijan open čak i samo da KAŽE DA SE [email protected]

За ВМРО или за СДСМ?
За ВМРО или за СДСМ?

За ВМРО или за СДСМ?

Еден човек влегува во супер технолошки напреден кафе бар, каде зад шанкот стои робот наместо бармен. Седнува човекот на шанкот, а роботот го прашува: – Колкав е вашиот коефициент на интелигенција (IQ)? Човекот одговара: – 150. Роботот веднаш му тура една чаша 16 години старо виски и започнува разговор за глобалното затоплување, за квантна механика,

Харвард, ма дај не ме јеби!

Харвард, ма дај не ме јеби!

Мислев дека ќе успеам да се воздржам, еве веќе 10 дена СЕ, ама далеку е 12 декември, а веќе го претеравте со дечково од Харвард, почнавте сериозно по насловни да си играте мајтап со него!? Значи вака, типов wannabe Крмов ко што го причаат низ чаршијата, прекинете да го ставате во иста реченица со Харвард. Вака било тоа,.. тој бил во САД, да, можеби,

За ЗИКОВ, глупердата

За ЗИКОВ, глупердата

По повод лупетањата на Зиков&Изродите: Баба ми Костадинка, убавица, тетовчанка, од позната стара фамилија Ќеманевци, додека, како девојче си играла пред порта, ја здогледал турскиот ага и пратил наредба до – мајка и` да ја спреми за утредента во харем да ја земат. Уште истата вечер, организирано, се` оставиле, со чеза побегнале за Скопје и веднаш ја

Лукашенко за BBC

Лукашенко за BBC

ББЦ: “Од јула је у Белорусији затворено преко 270 НВО. Лукашенко: Не трошите ваздух, одговорићу вам одмах. Масакрираћемо ђубрад коју сте финансирали. Ох, узнемирили сте се што уништавамо ваше структурице? Нисмо дирали људе који раде за добробит Белорусије, али оне који од вас добијају паре јесмо. Ако има неких које још нисмо ликвидирали, и њих ћемо

Катастрофа на ѕверовите

Катастрофа на ѕверовите

1 0 0 % (за блиската иднина) Кога не би бил сигурен дека најголемата измама во историјата на човештвото ќе заврши со катастрофа на ѕверовите кои ја создадоа, веднаш би се откажал од сѐ и би заминал таму кадешто никој нема да ме најде. Сигурен сум и верувам 100% во таа нивна катаклизма. Доколку не е така, сѐ друго би било бесмислено. Притоа, не се работи

Фудбалско знаење

Фудбалско знаење

( напомена: користен е Гугл транслејт) Фудбалско знаење: Како да се браниме во фудбалот? Однесување на задната четворка Тренер подобро Бековната четворка е варијација на дефанзивна поставеност со двајца централни и двајца бекови. Квартетот често се движи како единица, иако играчите ретко играат на исто ниво на теренот. Може да се даде општа препорака

Nora OUT, Harmonica IN

Nora OUT, Harmonica IN

Колку беше само активна Нора, ќерката на кодошот Хисен Шаќири, во време кога “шарените” го унипруваа градот. Она од малецка си беше шарена, ама си “шарените” се официјализираше. Дури еднаш, пред “Победа”, карши Рамстор, се разминавме. Они 40-тина “шарени” тргнати на протест, јас сам во спротивен правец. Вчера уште еден комедијант беше актуелен! Хармоникашот

Цезар за Тома и

Цезар за Тома и

Го глеав вчера филмот ,,Тома” мислам на српскиот Тома, а не на британскиот ,,Томи”. Го глеав негде до пола и ми здосади! Бјелогрлиќ сакал да прикаже некоја стара боемска прича за исклучително талентиран чоек кој не му иде у љубав и се дава на коцка и алкохол (според мене некоја стара шема на денешен Аца Лукас). Па ми текна на сите коментари што ги

За “малиот голем човек” од Небрегово

За “малиот голем човек” од Небрегово

Kada neki narod u svojoj suvremenoj povijesti ima velikana, koji je prije određenog vremena bio predmet poruge i uvreda, onda se valja zapitati što ne valja u kolektivnoj povijesti tog naroda!? U godini smo u kojoj se slavi književno, prevodilačko, znanstveno djelo Blaže Koneskog, stoga osjećam potrebu naglasiti njegov značaj u makedonskoj kulturnoj,

Џемо

Џемо

ЗА ФАШИЗМОТ НА ЏЕМО ХАСА ОД СИМНИЦА Македонија е единствена земја во Европа во која се подигаат споменици на фашистите и нивните соработници Пишува Блаже МИНЕВСКИ Во 2018-та година, австралискиот новинар со македонско потекло, Саша Узунов, објави дека норвешкиот амбасадор во Белград, Скопје и Подгорица, Арне Санес Бјорнштад ќе го истражувал случајот