притисни ентер »

Извори

Дума

Гори куќа на Јурија во Велес
Гори куќа на Јурија во Велес

Гори куќа на Јурија во Велес

Пожарот избувнал утрово нешто пред 9 часот и 30 минути во стара куќа на улица: „Јовче Чучук“ бр. 40. Веднаш бил пријавен во Територијалната противпожарна единица од каде брзо стигнале возило и пожарникари. И во моментов трае гаснењето на пожарот. Густиот чад кој излегуваше од запалената куќа беше видлив и од десната страна на градот. Куќата се наоѓа

Стојановски,брат и сестра,по втор пат победници на Велешки пливачки маратон 2019

Стојановски,брат и сестра,по втор пат победници на Велешки пливачки маратон 2019

Братот и сестрата, Калина и Андреј Стојановски, од пливачкиот клуб „Нептун“ од Скопје се победници во трките на 2,5км за жени и 5 км за мажи. Тие зборуваа за предизвикот и годинава да се пријават и да учествуваат на Велешкиот маратон, кој за прв пат е со меѓународен карактер. - Ако се тренира цела година, постојано, тогаш е убаво чувството да се добие

Со доделување на наградите заврши шестиот Велешки пливачки маратон на „Езеро Младост“

Со доделување на наградите заврши шестиот Велешки пливачки маратон на „Езеро Младост“

Свеченоста се одржа на крајбрежјето на езерото кога официјално организаторите, Организаторите Националната пливачка федерација, ЗСР за спорт и рекреација „Клуб 28“ од Велес.и КК „Бабуна“, како и поддржувачот Општина Велес ги прогласија победниците на Меѓународниот пливачки маратон. Во категоријата пливање на патека долга 2.500 метри во категоријата

Ултрамаратонците Поп Ацев прв и Илиевски втор на Меѓународниот Велешки пливачки маратон

Ултрамаратонците Поп Ацев прв и Илиевски втор на Меѓународниот Велешки пливачки маратон

Светскиот првак во Ултра маратон Евгениј Поп Ацев ја исплива маратонската трка на 10 км на шестиот Велешки пливачки маратон на „Езеро Младост“ со време од 2:10:42 часа. Втор на целта стигна ултрамаратонецот Александар Илиевски со постигнато време од 2:11:50:82. Ултрамаратонците беа вистинска атракција на Меѓународниот Велешки пливачки маратон. Публиката

Заврши аматерската трка на 2,5 км на Меѓународниот пливачки маратон - Дарко Поп Ацев победник

Заврши аматерската трка на 2,5 км на Меѓународниот пливачки маратон - Дарко Поп Ацев победник

Дарко Поп Ацев од Скопје со испливано време од 42:01:10 минути на патеката од 2,5 км го освои првото место, Јордан Иванов од Република Бугарија со испливано време од 48:56:53 минути e втор и Толга Демирџан од Турција со испливано време од 50: 23:02 минути го освои третото место во аматерската трка на шестиот Велешки пливачки маратон на „Езеро Младост“

Театар  „Јордан Х.К-Џинот“ ја отвора сезоната со премиера на комедијата „Одам на лов“ во режија на Дејан Дамјановски

Театар „Јордан Х.К-Џинот“ ја отвора сезоната со премиера на комедијата „Одам на лов“ во режија на Дејан Дамјановски

Претставата „Одам на лов“, напишана во 1892 година од францускиот автор Жорж Фејдо во режија на Деан Дамјановски, е комедија на вонбрачни заплети во која двајцата сопружници (парот Дишотел) решаваат, секој одделно, да направат брачна изневера. Но, сплетот на околности е таков што и пред двајцата се испречуваат мноштво пречки кои ги попречуваат да ги

Во недела, на 15 септември, „Езеро Младост“ домаќин на 6-тиот Велешки пливачки маратон

Во недела, на 15 септември, „Езеро Младост“ домаќин на 6-тиот Велешки пливачки маратон

Со натпревар во три категории, на 2,5 км на 5 км и 10 км во машка и женска конкуренција, во недела на 15 септември, по шести пат, во водите на „Езеро Младост“ ќе се одржи шестиот Пливачки маратон, годинава, посветен на прерано починатиот д-р Милчо Трајков поддржувач на спортската манифестација. Иако пријавувањето на пливачите е во тек , до вчера, четврток

Основен суд Велес го закажа судењето на екс претседателот на Основен суд Скопје 1, Панчевски

Основен суд Велес го закажа судењето на екс претседателот на Основен суд Скопје 1, Панчевски

Основнот суд Велес за 21 октомври, годинава, го закажа судскиот процес против обвинетиот Владимир Панчевски поранешен претседател на Основен суд Скопје 1. Тој е обвинет за злоупотреба на службена положба и овластување по член 353 став 2 и став 1 од Кривичниот законик. Според обвинителниот акт, Панчевски ,како претседател на Основен суд Скопје 1, ги

Гевгелиските лекари обвинети за смртта на родилката Маја Кадиева, на 17 септември, повторно на обвинителна клупа

Гевгелиските лекари обвинети за смртта на родилката Маја Кадиева, на 17 септември, повторно на обвинителна клупа

Откако поради користење на годишни одмори, вештите лица и бранителите на обвинетите гевгелиските лекари, за смртта на родилката Маја Кадиева и нејзиното новороденче побараа наместо на 12 јули, годинава, презакажување на утврдениот термин за започнување на повтореното судење Основниот суд Велес го одложи и презакажа предметот за 17 септември, годнава,

Конверзациски часови по англиски јазик во библиотеката во Велес

Конверзациски часови по англиски јазик во библиотеката во Велес

Во соработка со волонтерите на Мировниот корпус стационирани во Велес, Локалната библиотека „Гоце Делчев“ го продолжува проектот за изведување на бесплатни конверзациски часови за граѓаните на Велес. Овој циклус на конверзациски часови ќе ги води волонтерот Garret Poste, а заинтересираните граѓани можат да се пријават за присуство, во просториите на