притисни ентер »

Извори

Ехо

Во Грција потврдени два случаја со индискиот сој на коронавирус
Во Грција потврдени два случаја со индискиот сој на коронавирус

Во Грција потврдени два случаја со индискиот сој на коронавирус

Нов, втор, случај на индиската варијанта на коронавирус, која се смета за најголемата причина за брзото ширење на епидемијата во Индија, е откриен во Грција, објавија денеска здравствените власти во таа земја. Националната управа за јавно здравје (Еоди) објави дека позитивен примерок од варијантата што доминира во Индија е откриен по тестирање на 33-годишна

Албанскиот народен правобранител бара укинување на 14-дневниот карантин за граѓаните од Македонија и од Грција

Албанскиот народен правобранител бара укинување на 14-дневниот карантин за граѓаните од Македонија и од Грција

Поништување на одлуката за задолжителен двонеделен карантин за лицата кои влегуваат од Македонија и од Грција во Албанија, побара вчера Народен правобранител во Тирана. Тој оценил дека тоа го спречува остварувањето на нивното уставно право на глас на граѓаните на претстојните парламентарни избори закажани за 25 април. Во препораката испратена до Министерството

Македонските државјани ќе може да патуваат во Црна Гора без ПЦР тест

Македонските државјани ќе може да патуваат во Црна Гора без ПЦР тест

Македонските државјани ќе може да влегуваат во Црна Гора без негативен ПЦР тест во периодот кој наскоро ќе биде определен, соопштија црногорските власти. Црногорскиот министер за финансии и социјална помош Милојко Спаиќ вчера информира дека сите ограничувачки мерки за посета на Црна Гора оваа сезона, вклучително и тестирањето за ПЦР, ќе бидат укинати

ФК Шкендија по четврти пат стана шампион на Македонија

ФК Шкендија по четврти пат стана шампион на Македонија

Фудбалерите на Шкендија го обезбедија шампионскиот трофеј во Првата македонска фудбалска лига, откако попладнево забележаа победа над Борец и освоија нови три бода. Тетовци на четири кола до крајот на првенството имаат недостижни 13 бода во однос на второпласираниот Шкупи. По подолго време победа забележа Вардар кој се изедначи со Ренова во борбата

Лазаров го објави скратениот список со ракометари за Финска и Швајцарија

Лазаров го објави скратениот список со ракометари за Финска и Швајцарија

Капитенот и селектор на машката ракометна репрезентација, Кире Лазаров, го објави скратениот  списокот од 21 ракометар на кои ќе смета за квалификациските дуели против Финска и Швајцарија. Прво гостуваме во Финска (28-ми среда), за на втори мај (недела), нагости ни доаѓа репрезентацијата на Швајцарија.

Пандев стигна до 100 гола во Серија А, големи тренери му бараат да не се пензионира

Пандев стигна до 100 гола во Серија А, големи тренери му бараат да не се пензионира

Македонскиот фудбалски виртуоз Горан Пандев синоќа испиша нова истирија и собори нов рекорд. Имено, во натпревар со неговиот тим Џенова против Беневенто, тој постигна два гола и стигна до 100 голови во италијанската прва лига – Серија А. Пандев по натпреварот остана скромен каков што е секогаш: -Среќен сум што дојдов до 100-тиот гол во Серија А. Искрено

Парите или топката се најважни во новоформирана фудбалска Суперлига?

Парите или топката се најважни во новоформирана фудбалска Суперлига?

Дванаесет фудбалски клубови во Европа синоќа и официјално (по долги најави) формираа Суперлига. Се очекува наскоро да се приклучат уште три клуба. Во официјално соопштение за формирањето се наведува дека претседател ќе биде Флорентино Перез од Реал Мадрид, потпретседатели се Андреа Ањели од Јувентус и Џоел Глејзер од Манчестер јунајтед. Се работи за

Со двоглед инвеститори да гледаш

Со двоглед инвеститори да гледаш

Колумна на Никола Тасев: Сите држави во регионот се растрчани во барање и привлекување на странски инвеститори. Во Македонија се растрчани да вработуваат луѓе, кои ги претставуваат како економски промотори кои ќе донесат инвеститори. Сега, кога веќе требаше инвеститорите да се во земјата? Многу светски гиганти ни беа наведувани – ветувани како веќе

Еминентни странски историчари на „балкански начин“!?

Еминентни странски историчари на „балкански начин“!?

Колумна на Наташа Котлар-Трајкова: Голем лаф – така звучи изјавата на австрискиот европратеник за вклучување на двајца-тројца „еминентни странски историчари“, заради ќорсокакот околу историските прашања меѓу Македонија и Бугарија! Но, науката признава единствено научни или ненаучни постапки, методи и принципи на работа. И тоа е секаде во научната дејност,

Да не бидеме неми статисти за бранот на нови ДУП-ови

Да не бидеме неми статисти за бранот на нови ДУП-ови

Колумна на Невена Георгиевска: Непланските градби поставени во просторот само по логика да бидат поатрактивни т.е. попрофитабилни, во голема мера влијаат на згадувањето кое го трпиме со години. Не само што во голема мера влијаат на природнот струење на воздухот, создавање прашина од градилиштата носењето на нови жители ја оптоварува постоечката инфраструктура,