притисни ентер »

Извори

Екипа

Николов со гол донесе бод за Шериф од Киев
Николов со гол донесе бод за Шериф од Киев

Николов со гол донесе бод за Шериф од Киев

Првенец за Бобан Николов во Лигата на шампионите. Македонскиот интернационалец стрелаше во 90. минута за израмнување на гостувањето во Киев кај Шахтјор, и донесе еден бод за Шериф. И онака тимот од Тираспол беше учесник во Лигата на Европа, но Николов се погрижи да не го заврши натпреварувањето во групите со пораз. Откако од првиот обид не успеа, Николов

ОФИЦИЈАЛНО: Новак Ѓоковиќ ќе игра на Австралија опен

ОФИЦИЈАЛНО: Новак Ѓоковиќ ќе игра на Австралија опен

Првиот рекет на светот, Новак Ѓоковиќ се најде на листата пријавени тенисери за првиот гранд-слем турнир во сезоната, Австралија опен. Со тоа Ѓоковиќ ги разреши сите дилеми дали е вакциниран или не, бидејќи во државата Викторија, во која се наоѓа Мелбурн не е дозволено да допатуваат луѓе од други земји кои не се вакцинирани против коронавирус. Тоа

Нова европска бајка на Еурофарм Пелистер – Спортинг изгоре во „битолскиот пекол“

Нова европска бајка на Еурофарм Пелистер – Спортинг изгоре во „битолскиот пекол“

Еурофарм Пелистер одигра уште еден извонреден европски дуел, декласирајќи го Спортинг Лисабон со 31-25 и искачувајќи се на второто место во групата, за речиси сигурен пласман во нокаут фазата од Лигата на Европа. За битолчани ова беше петти меч во низа без пораз (четири победи и едно реми), покажувајќи дека се поквалитетен ривал од португалскиот состав

Алиоски на „радарот“ на Верона!

Алиоски на „радарот“ на Верона!

Езџјан Алиоски, македонскиот репрезенативец во јануарскиот преоден рок би можел да се пресели во Серија „А“ и да потпише за тимот на Верона. Согласно најавите, скаутингот на Верона го забележал Алиоски како потенцијално засилување. Италијанскиот тим е во потрага по левокрилен фудбалер, кој може да помага и во одбраната. Во моментов во овој тим на таа

Томори: Дојде време Милан да го победи Ливерпул

Томори: Дојде време Милан да го победи Ливерпул

Дефанзивецот на Милан, Фикајо Томори пред пресметката во Лигата на шампионите, истакна дека е време Милан да го победи Ливерпул, и дека неговиот тим ќе даде се да се пласира меѓу најдобрите 16. Англискиот стопер е оптимист пред одлучувачкиот меч кој се игра вечерва на „Сан Сиро“. „Ќе биде тежок меч, но верувам дека ќе ја имаме поддршката од навивачите

Македонија ЃП ја „полни“ мрежата на Академија Пандев, сите три гола од противнапади
Македонија ЃП ја „полни“ мрежата на Академија Пандев, сите три гола од противнапади

Македонија ЃП ја „полни“ мрежата на Академија Пандев, сите три гола од противнапади

Се очекуваше натпреварот во Ѓорче Петров помеѓу Македонија ЃП и Академија Пандев да биде крајно неизвесна, со оглед дека станува збор за два тима кои што се во добра форма. Меѓутоа тоа нема да се случи, затоа што во 50. минута Македонија ЃП постигна и трет гол, поведувајќи со 3-0. Матеус еднаш и два пати Воша погодија во мрежата на Јовановски за убедлива

Последно коло во ЛШ: Хаос во групата „Г“, Барселона стравува за пласманот во следната фаза

Последно коло во ЛШ: Хаос во групата „Г“, Барселона стравува за пласманот во следната фаза

Последното коло од групната фаза во Лигата на Шампионите ќе ги даде и последните учесници во нокаут-фазата, ќе ги одлучи и тимовите кои ќе ја имаат „пол-позицијата“ во неа, a ќе ги даде и патниците во Лига Европа. Вчерашните дуели со кои започна шестото коло го промовираа Атлетико Мадрид во учесник во нок-аут фазата, а денеска продолжуваат битките

ЖДРЕПКА У-17: Македонија против Франција, Исланд и Луксембург во квалификациите за ЕП

ЖДРЕПКА У-17: Македонија против Франција, Исланд и Луксембург во квалификациите за ЕП

Македонската фудбалска репрезентација до 17 години, се најде во група со фаворизираната Франција, потоа со Исланд и со Луксембург во квалификациите за пласман на ЕП 2023 година за играчи до 17 години на денешната ждрепка во Нион. Натпреврите ќе се играат во октомври идната година, во кои домаќини ќе биде токму нашата држава. Првите две селекции одат

Далиќ ја има довербата на хрватската федерација – останува селектор до 2024

Далиќ ја има довербата на хрватската федерација – останува селектор до 2024

Златко Далиќ и во следните три години ќе ја предводи хрватската фудбалска репрезентација откако денеска и официјално беше ставен потпис на нов договор. Тоа значи дека 55-годишниот стартег ќе биде на клупата на „коцкестите“ до крајот на Европското првенство 2024. Далиќ е селектор на Хрватска уште од 2017 година и во неговата ера репрезентативниот фудбал

НБА Топ 5: Најубавите потези на вечерта

НБА Топ 5: Најубавите потези на вечерта

Изминатата вечер во најсилната кошаркарска лига беа одиграни три натпревари во кои на победи се радуваа Бруклин, Њујорк и Лејкерс. Меѓу најубавите потези на вечерта место имаше и за Расел Вестбрук, Џејмс Харден… Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземањето на авторски содржини (текстови и фотографии), како и нивно линкување НЕ е дозволено

ПРВА ЛИГА ВО ЖИВО: Дерби на Чаир – Шкупи сака да се одлепи, Шкендија да се доближи до првото место

ПРВА ЛИГА ВО ЖИВО: Дерби на Чаир – Шкупи сака да се одлепи, Шкендија да се доближи до првото место

ПМФЛ – РЕЗУЛТАТИ ВО ЖИВО – 17. КОЛО…. Скопје: ШКУПИ – ШКЕНДИЈА (0-0) Скопје: МАКЕДОНИЈА ЃП – АК. ПАНДЕВ (0-0) Тетово: РЕНОВА – ТИКВЕШ (0-0) Штип: БРЕГАЛНИЦА – РАБОТНИЧКИ (0-0) Битола: ПЕЛИСТЕР – БОРЕЦ (0-0) Скопје: СКОПЈЕ – СТРУГА Т.Л. (0-0) ==================================================================================== Стартните состави на Шкупи

Бобан Николов во друштво на Панчев, Пандев, Адеми, Тричковски…

Бобан Николов во друштво на Панчев, Пандев, Адеми, Тричковски…

Со голот против Шахтјор синоќа, Бобан Николов влезе во друштвото на најдобрите во Лигата на шампионите. Тој е само осмиот играч од Македонија кој постигнува гол во Лигата на шампионите во историјата. Бобан Николов сега е во друштво со Дарко Панчев, Горан Пандев, Тони Савевски, Бошко Ѓуровски, Аријан Адеми, Иван Тричковски и Агим Ибраими. Николов вчера

ЕКИПА 1Х2: Сингл и тикет на денот

ЕКИПА 1Х2: Сингл и тикет на денот

Ова се нашите предлози за типување за денешниот ден… СИНГЛ НА ДЕНОТ СИНГЛ НА ДЕНОТ Салцбург – Севилја                         2 Иако австрискиот шампион Салцбург игра одлично сезонава во Лигата на шампионите, сметаме дека последната пречка ќе биде недостижна. Искуството од играње на големи европски натпреварувања е на страната на Севилја, па затоа

„ЗА ЉУБИТЕЛИТЕ НА МАТЕМАТИКАТА“ – Халер е новиот Кристијано Роналдо

„ЗА ЉУБИТЕЛИТЕ НА МАТЕМАТИКАТА“ – Халер е новиот Кристијано Роналдо

Холандски Ајакс со максимален учинок ја заврши групната фаза во Лигата на шампионите. Шампионот на Холандија одигра неверојатно во групата против Спортинг Лисабон, Борусија Дортмунд и Бешикташ, а еден од најголемите виновници за одличната форма е напаѓачот Себастијан Халер. Фудбалерот од Брегот на Слоновата Коска успеа да постигне гол на сите натпревари

Азиновиќ: Со три бода од мечот со Работнички да им се оддолжиме на навивачите

Азиновиќ: Со три бода од мечот со Работнички да им се оддолжиме на навивачите

Фудбалерите на Брегалница денеска во Штип пред своите навивачи ги очекува претпоследниот предизвик оваа есен во Првата македонска фудбалска лига. Во 17. коло од шампионатот „сините“ го пречекуваат Работнички во желбите за нова победа на домашен терен. По квалитетното издание на гостувањето против Академија Пандев во Струмица, и дефанзивецот Антонио