притисни ентер »

Извори

Економски

Димовски: Следува период на пострашно задолжување од милијарда и 450 милиони евра
Димовски: Следува период на пострашно задолжување од милијарда и 450 милиони евра

Димовски: Следува период на пострашно задолжување од милијарда и 450 милиони евра

Денеска на Комисијата за финансирање и буџет имаше обраќање пратеникот од редовите од ВМРО-ДПМНЕ, Илија Димовски. Тој истакна дека  државата континуирано се задолжува и дека следува период на уште пострашно задолжување односно од милијарда и 450 милиони евра. Димовски додаде дека идејата за Клинички центар  воопшто не е внесена во овие проекции и

Го пуштија Дончев да се брани, Филипче никаде го нема: Молчат за скандалот во кој се обвинети дека се вмешани

Го пуштија Дончев да се брани, Филипче никаде го нема: Молчат за скандалот во кој се обвинети дека се вмешани

Против директорот на Фондот за здравство Ден Дончев и против актуелниот министер за здравство Венко Филипче е поднесена кривична пријава, во која оштетената скопјанка Вера Иванова тврди дека двајцата сториле кривично дело злоупотреба на службена положба и овластување според член 353 од Кривичниот законик. Во пријавата се тврди дека тие здружено презеле

Ден Дончев признава дека е во спрега со обвинителството да го поништи договорот

Ден Дончев признава дека е во спрега со обвинителството да го поништи договорот

Ден Дончев, директор на Фондот за здравство во денешната прес-конференција, која беше организирана за правдање пред јавноста за аферата „Рекет 2“, заврши како целосно фијаско за власта. Дончев во исклучително збунувачки настап откри „повеќе од што требаше“, па така изнесе информација дека и кажал на Шведската компанија која сакала да го купи Диамед,

ВМРО-ДПМНЕ обвинува дека Македонија е три години без главен државен ревизор

ВМРО-ДПМНЕ обвинува дека Македонија е три години без главен државен ревизор

Три години без главен државен ревизор – без контрола на трошењето на парите на граѓаните. Секоја чест шарени – успеавте Денес државната ревизија игра голема улога во развиените економски земји кои посветуваат огромно внимание на транспарентноста и контролата на парите на граѓаните доверени на користење во јавните институции. Државна ревизија која

Сточарите на протест во Битола, бараат да им бидат исполнети ветувањата

Сточарите на протест во Битола, бараат да им бидат исполнети ветувањата

Сточарите протестираат пред канцеларијата на Министерството за земјоделство, шумарство и водостопанство во Битола. Незадоволни од односот на државата кон нив, тие денес го искажаа револтот со мирен протест. Бараат Владата да си ги исполни ветувањата кои им ги дала во предизборието. The post Сточарите на протест во Битола, бараат да им бидат исполнети

Јанушев: Секој ќе си срка тоа што си дробел

Јанушев: Секој ќе си срка тоа што си дробел

“Пукна” нова серија од мега-аферата “Рекет”! Во второто продолжение во главните улоги министерот Филипче и директорот Дончев! Кривичната пријава, поткрепена со документација и со писмена евиденција во која се допишуваат министерот, странскиот инвеститор и шведскиот амбасадор, јасно упатува на намерата на Дончев и Филипче да се спречи странска инвестиција

Заев лажел и за фантомските гласачи: Такво нешто не постои, директорот на Државниот завод за статистика го попари Заев

Заев лажел и за фантомските гласачи: Такво нешто не постои, директорот на Државниот завод за статистика го попари Заев

Директорот на Државниот завод за статистика, Апостол Симовски вечерва го демантираше премиерот Зоран Заев и истакна дека фантомски гласачи никогаш немало. Нема врска, ни фантомски гласачи ни ништо, вели тој. Симовски со оваа реченица целосно ја разобличи конструкцијата на тогаш опозициската СДСМ за фантомски гласачи поради кои наводно дотогашните

„СЈО ги трошеше парите на граѓаните, а работеше за Зоран Заев“

„СЈО ги трошеше парите на граѓаните, а работеше за Зоран Заев“

СЈО 4 години испумпа 12 милиони евра пари на граѓаните кои се потрошија за плати и хонорари за обвинителите рекетари и нивните роднини вработени како административен персонал.  СЈО ги трошеше парите на граѓаните, а работеше за Зоран Заев. Заев најавуваше хајка, а СЈО веднаш отпочнуваше монтирана истрага, обвинуваат од ВМРО-ДПМНЕ. -На обвинителите

Мисајловски оствари средба со граѓаните на Шуто Оризари: „Заедно да тргнеме кон нашата заедничка цел, а тоа е победа за Македонија“

Мисајловски оствари средба со граѓаните на Шуто Оризари: „Заедно да тргнеме кон нашата заедничка цел, а тоа е победа за Македонија“

Потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Владо Мисајловски, синоќа беше во посета на Шуто Оризари, каде оствари средба со голем број на граѓани. -Заедно со генералниот секретар Игор Јанушев имавме одлична средба во Општинскиот комитет Шуто Оризари каде што можевме да видиме мотивирани луѓе кои сакаат да има промени и што поскоро да си замине оваа ненародна

Топ 10 финансиски центри: Њујорк ја зголеми предноста, загрозена позицијата на Лондон

Топ 10 финансиски центри: Њујорк ја зголеми предноста, загрозена позицијата на Лондон

Њујорк го зголеми своето водство како главен финансиски центар во светот, додека Лондон едвај се задржа на второто место пред Хонг Конг. Неизвесноста во поглед на Брегзит зазема сè поголем данок кога станува збор за британскиот главен град, покажаа денес објавените резултати од едно истражување. Њујорк ја зголеми својата предност над Лондон за 17 поени,