притисни ентер »

Извори

Економски

Менуваме наративи – ново видео на Аваја
Менуваме наративи – ново видео на Аваја

Менуваме наративи – ново видео на Аваја

Граѓанското движење Аваја работи постојано на менување на наративот и зајакнување на идентитетот на Ромите. Движењето Аваја во текот на кампањата попис ја истакнува гордоста на заедницата и ја презентира заедницата со сите вистински квалитети. Движењето Аваја упатува порака до јавноста дека Ромите се горди на својата етничка припадност. Во рамки на

Ромите се спремни да се попишат

Ромите се спремни да се попишат

Пописот е од особено значење за ромската заедница бидејќи во нашата држава големината на заедницата дефинира сè, почнувајќи од тоа колку вработувања ќе имаме во јавната администрација, колку полицајци ќе имаме, дали ќе се усвојат нови ДУП-ови за ромските маала, колку ромски куќи треба да се легализираат,  дали ќе се обратиме во суд на нашиот мајчин

Компанијата myWorld прослави 10 успешни години на македонскиот пазар

Компанијата myWorld прослави 10 успешни години на македонскиот пазар

Заедно сме силни е мотото и слоганот на компанијата myWorld (мајВорлд) која оваа година прослави 10 успешни години на македонскиот пазар. Во 2011 година компанијата беше пионер на пазарот со својот Cashback и иновативни онлајн и мобилни производи, како и во работењето со ваучерите за попуст. Во Македонија, групацијата myWorld брои повеќе од 250.000

Галеника со нов изглед што ја рефлектира трансформацијата во модерна компанија ориентирана кон иднината

Галеника со нов изглед што ја рефлектира трансформацијата во модерна компанија ориентирана кон иднината

Едeн од најпрепознатливите брендови во регионалниот фармацевтски бизнис, Галеника во мај го промовираше новиот визуелен идентитет, во согласност со модерната деловна визија на компанијата. Новиот изглед ги одразува трансформациите и инвестициите низ кои помина Галеника од 2017 година, кога стана дел од бразилската Групација НЦ, во која спаѓа и ЕМС

„И ѓубрето чини пари“ – победничка сторија на вториот натпревар за зелена економија

„И ѓубрето чини пари“ – победничка сторија на вториот натпревар за зелена економија

Телевизиската сторија „И ѓубрето чини пари“ од авторот Зоран Ѓорѓиев победи на вториот повик за новинари и медиуми за истражување и промовирање на најдобри примери од примена на зелена економија или еколошки безбедни рурални деловни практики. Натпреварот се организираше во рамки на проектот „Вмрежување и застапување за зелена економија“ (Networking

Успешно одржано првото летно винско дружење „Summer Wine 2021 Skopje“

Успешно одржано првото летно винско дружење „Summer Wine 2021 Skopje“

На 4-ти Јули 2021, со чашка полна допадливи ароми и освежителни овошни вкусови, гостите и учесниците на настанот „Летно вино“ го започнаа овогодишното винското лето. Во прекрасна атмосфера на терасата на ресторан Воденица-Мулино се претставија следните македонски винарии: Стоби, Тиквеш, Бовин, Камник, Лазар, Шато Сопот, Подрум Попови, Венец, Сковин,

Летно винско дружење – Summer Wine 2021

Летно винско дружење – Summer Wine 2021

Во склоп на планираните активности на Македонската Асоцијација на Сомелиери – МАСОМ , на 04 Јули 2021 (недела) ќе се оддржи летно винско дружење на кое ќе се претстават македонските винарии. Настанот ќе се оддржи на отворено на терасата на реномираниот ресторан Воденица – Мулино лоциран во центарот на Скопје. „Летно Вино“ или Summer Wine е еднодневна

ЖИВКО ГРУЕВСКИ, ЕУРОМАК РЕСОУРЦЕС: Време за акција и дела, а не за празни зборови и флоскули

ЖИВКО ГРУЕВСКИ, ЕУРОМАК РЕСОУРЦЕС: Време за акција и дела, а не за празни зборови и флоскули

„Граѓаните од подогражденскиот регион сакаат и бараат подобра инфраструктура, заштита и подобрување на животната средина, креирање услови за спорт, еко-туризмот, развој на земјоделството, подобра едукација, опремување на училишта и институции, реконструкција на патишта и водоводни системи. Жителите од регионот масовно се одзваа на повикот на „Еуромакс

Осигурителното брокерско друштво Полиса Плус со јубилеен роденден – Една деценија осигурување за граѓаните

Осигурителното брокерско друштво Полиса Плус со јубилеен роденден – Една деценија осигурување за граѓаните

Живееме во неизвесен период, кога животните прилики ја зголемуваат потребата од секаков вид осигурување. Тоа значи обезбедување сигурност за себе, семејството, домот и сè што Ви значи. Оваа девиза е водилка во едно-децениското функционирање на осигурителното брокерско друштво Полиса Плус АД Скопје. За извршниот директор, Даниела Илиоска, изминатите

ГАЛЕНИКА: ФАРМАЦЕВТСКИ ГИГАНТ СО 76 ГОДИНИ ТРАДИЦИЈА – Посветени на луѓето, верни на здравјето

ГАЛЕНИКА: ФАРМАЦЕВТСКИ ГИГАНТ СО 76 ГОДИНИ ТРАДИЦИЈА – Посветени на луѓето, верни на здравјето

Галеника претрпе процес на трансформација во компанија ориентирана кон иднината со јасна деловна мисија и фармацевтска компанија со иновативен начин на размислување. Во текот на претходните три години, компанијата мина низ интензивен период на инвестиции и благодарение на тоа се репозиционираше и зазеде високо и стабилно второ место во однос на уделот