притисни ентер »

Извори

Екран

Денеска се празнува Светиот пророк Мојсеј Боговидец
Денеска се празнува Светиот пророк Мојсеј Боговидец

Денеска се празнува Светиот пророк Мојсеј Боговидец

Голем водач и законодавец на народот Израилски. Роден е во Египет околу 1550. година пред Христа. Четириесет години живееше во Египет на дворецот на Фараонот; четириесет години живееше како пастир во созерцание на Бога и на светот; а последните четириесет години го водеше народот низ пустината во Ветената Земја, којашто ја виде, но не влезе во неа,

Историска победа на македонските одбојкари на ЕП во Словенија: „Падна“ Белорусија!

Историска победа на македонските одбојкари на ЕП во Словенија: „Падна“ Белорусија!

Македонските одбојкарски репрезентативци водени на крилјата на капитенот Никола Ѓорѓиев ја остварија првата историска победа на Европските првенства откако со 3-1 (23-25, 25-19, 29-27, 25-20) во сетови ја совлада Белорусија. Ова е победа со посебна вредност за нашата репрезентација која засекогаш ќе се памети како прва на Европските првенства, а особена

КАКВА ХРАБРОСТ – ГО ИСКЛУЧИЛЕ СИНОТ ОД АПАРАТИ: Родителите со тешко срце ја донеле ОДЛУКАТА а потоа се случило нешто што нема да ви се верува!

КАКВА ХРАБРОСТ – ГО ИСКЛУЧИЛЕ СИНОТ ОД АПАРАТИ: Родителите со тешко срце ја донеле ОДЛУКАТА а потоа се случило нешто што нема да ви се верува!

По раѓањето тој бил одржуван со апарати затоа што бил роден со сериозно оштетување на мозокот поради недостаток на кислород за време на бременоста или породувањето. Келеб Крук, момче од Велика Британија, одлучило да живее и покрај најлошите предвидувања на лекарите. Тој бил одржуван од апарати по раѓањето затоа што е роден со сериозно оштетување на

НЕВНИМАНИЕ ИЛИ НАМЕРЕН ГЕСТ – Боки 13 и Кирацовски на рекламни паноа: „Свирете ја затвор, затвор тивко полека!“

НЕВНИМАНИЕ ИЛИ НАМЕРЕН ГЕСТ – Боки 13 и Кирацовски на рекламни паноа: „Свирете ја затвор, затвор тивко полека!“

Навикнати сме на градските рекламни паноа (city light), што е и нормално, нели, но на неколку се појавила неочекувана содржина… Плакати со „единствената“ заедничка фотографија од Боки 13 и пратеникот Александар Кирацовски се се нашле на неколку места во Скопје. Идејата за ова „писание“ некој ја зел од заедничката забава на Бојан Јовановски и Александар

КАКВА СРЕЌА – РАНЕЦОТ МУ ГО СПАСИЛ ЖИВОТОТ: Автомобил налетал на ученик а тој станал како да не било ништо!

КАКВА СРЕЌА – РАНЕЦОТ МУ ГО СПАСИЛ ЖИВОТОТ: Автомобил налетал на ученик а тој станал како да не било ништо!

„СЕ’ КАКО НЕ ТРЕБА“ би можело да се каже за постапката на украинското момче кое се враќало од училиште Ем набрзина сакал да ја мине улицата,ем тоа го правел на недозволено место, ем што гледал само лево, заборавајќи да погледна и на другата страна… Како за инает, токму тогаш од спротивната страна налетал атомобил и го удрил невнимателното дете. Иако

СЕ ОПУШТИЛ – ПОРАДИ СТОМАКОТ И ЧУДНАТА ФРИЗУРА Е НЕПРЕПОЗНАТЛИВ: Важел за најголем ЗАВОДНИК меѓу глумците а вака изгледа ДЕНЕС!
СЕ ОПУШТИЛ – ПОРАДИ СТОМАКОТ И ЧУДНАТА ФРИЗУРА Е НЕПРЕПОЗНАТЛИВ: Важел за најголем ЗАВОДНИК меѓу глумците а вака изгледа ДЕНЕС!

СЕ ОПУШТИЛ – ПОРАДИ СТОМАКОТ И ЧУДНАТА ФРИЗУРА Е НЕПРЕПОЗНАТЛИВ: Важел за најголем ЗАВОДНИК меѓу глумците а вака изгледа ДЕНЕС!

Шкотскиот заводник Џерард Батлер ги мамеше воздишките на жените ширум светот кога го покажа своето мускулесто тело на филм. Шкотскиот заводник се прослави со улогите во мјузиклот „Фантомот од операта“ и епскиот спектакл „300“ каде неговата улога како крал Леонид му подари долгогодишна наклонетост на понежниот пол, а тој стана еден од најомилените момци

ХРАБРА – ШЕСТ МЕСЕЦИ ПО ПОРОДУВАЊЕТО ДОБИЛА ЗАСТРАШУВАЧКА ДИЈАГНОЗА: Со месеци не знаеле што и е а сега оваа мајка има само ЕДНА ЦЕЛ!

ХРАБРА – ШЕСТ МЕСЕЦИ ПО ПОРОДУВАЊЕТО ДОБИЛА ЗАСТРАШУВАЧКА ДИЈАГНОЗА: Со месеци не знаеле што и е а сега оваа мајка има само ЕДНА ЦЕЛ!

Џоана Херд (34) од Велика Британија искрено проговорила за стравот што го почувствувала кога ја слушнала ужасна дијагноза, шест месеци по раѓањето на нејзината ќерка. Лекарите во јули и’ рекле дека има IV стадиум на карцином на белите дробови. Еден месец подоцна, таа дознала дека АЛК е позитивна, односно дека имала ретка генетска мутација – киназа

КОШМАР ЗА СЕКОЈ РОДИТЕЛ – МАЛЕЧКАТА ЛИЛИ (10) СЕ КАПЕЛА ВО РЕКА А УТРЕДЕНТА ЈА ЗАБОЛЕЛА ГЛАВА: Девојчето се бори за живот поради амеба која и влегла низ носето!

КОШМАР ЗА СЕКОЈ РОДИТЕЛ – МАЛЕЧКАТА ЛИЛИ (10) СЕ КАПЕЛА ВО РЕКА А УТРЕДЕНТА ЈА ЗАБОЛЕЛА ГЛАВА: Девојчето се бори за живот поради амеба која и влегла низ носето!

Малечката Лили Ме, 10, од Тексас, се боре за својот живот откако за време на безгрижниот викент со родителите на реката Брезос се заразила со амеба која и го уништува мозокот. Девојчето имала јаки главоболка уште во неделата, на 8. септември, а наскоро ја фатила и треска. 10-year-old Texas girl contracts brain-eating amoeba while swimming – It can

ПОБЕДИВ КАРЦИНОМ: Познатиот пејач објавил дека се излекувал од ТЕШКАТА КОЛЕСТ која ја криел  ДВЕ ГОДИНИ!

ПОБЕДИВ КАРЦИНОМ: Познатиот пејач објавил дека се излекувал од ТЕШКАТА КОЛЕСТ која ја криел ДВЕ ГОДИНИ!

Британската рок-ѕвезда Род Стјуарт објавил дека се опоравил од рак на простата по двегодишно лекување, кое го чувал во тајност. Поранешниот пејач на „Faces“, 74-годишниот Стјуарт зборувал за својата болест додека собирал средства за третман на рак на простата, објавило здружението Prostate Project. Род ги повикал мажите да одат на редовни прегледи,

ПРОНАЈДЕН МРТОВ ВО СТАНОТ: Познатиот музичар починал на 75. години!

ПРОНАЈДЕН МРТОВ ВО СТАНОТ: Познатиот музичар починал на 75. години!

Рик Окасек (75) од групата „The Cars” е пронајден мртов во својот стан на Менхетн, јавила полицијата. Њујоршката полиција во неделата навечер навела дека полицајците одговориле на итен повик и околу 16. часот, по локално време, го пронашле Окасек и дека немало знаци на криминални дејстија. Исто така навеле дека причината за смртта ќе се утврди со обдукција

ВО РУСКИ АВТОМОБИЛ ГРОМ УДИРА ДВА ПАТИ: Исповед на жена која преживеала необична несреќа!

ВО РУСКИ АВТОМОБИЛ ГРОМ УДИРА ДВА ПАТИ: Исповед на жена која преживеала необична несреќа!

Русинка чудесно останала неповредена откако скоро истовремено во нејзиниот џип удриле две молњи. Спектакуларниот „огномет“ на патот беа снимен од камера на возиле кои се движело зад неа додека се приближувале до семафорот во Новобирск. Моторот на „Тојота“ запрел веднаш, а без оглед на силовитиот удар и искрите, возилото не се запалило. „Бев заслепен

КОЈ НЕ БИ САКАЛ ВАКОВ МИЛЕНИК – ДАЈ ШУНКА, СИРЕЊЕ, ПРЕЛИВ А МОЖЕ И ПИВЦЕ: Ова куче е вистински мајстор за правење сендвичи!

КОЈ НЕ БИ САКАЛ ВАКОВ МИЛЕНИК – ДАЈ ШУНКА, СИРЕЊЕ, ПРЕЛИВ А МОЖЕ И ПИВЦЕ: Ова куче е вистински мајстор за правење сендвичи!

Кога треба да се направат сендвичи тогаш на ова куче не треба многу да му се зборува. Тоа знае каде точно се наоѓаат главните состојки во фрижидерот и на сопственикот е само да му нареди што да му донесе. „Дај ми шунка…сега малку сирење…дај ми сенф…“, говори сопственикот на кучето непогрешливо извлекува се’ што се бара од него. На крајот газдата посакал

Вонредна временска прогноза: Не очекуваат големи промени на температурата!

Вонредна временска прогноза: Не очекуваат големи промени на температурата!

Промената што ќе се случи во среда доцна навечер, во текот на ноќта кон четврток, а особено во четврток, ќе донесе значителен на температурите на воздухот (за околу десет степени, понекаде и за повеќе), информира Славчо Попоски. Сето ова ќе биде проследено и со северен ветер, кој ќе биде и со засилен интензитет, особено долж Повардарието. Исто така,

Дневен хороскоп за вторник, 17.09.2019: Ова е ден создаден за бавното темпо на живот, затоа опуштете се и дајте си одмор…

Дневен хороскоп за вторник, 17.09.2019: Ова е ден создаден за бавното темпо на живот, затоа опуштете се и дајте си одмор…

Еден убав и лесен ден е пред нас бидејќи Месечината е во знакот на Бик. Време е да се справиме со некои практични работи, опипливи, корисни. Ќе ни годи да ги задоволиме нашите сетила, па можеби ќе сакате пријатна атмосфера во форма на одење во ресторан каде ќе уживате во добри вкусови. Ова е ден создаден за бавното темпо на живот, затоа опуштете се

Вин Дизел објавил снимки зад кулисите:„Ова се Брзи и бесни 9!“

Вин Дизел објавил снимки зад кулисите:„Ова се Брзи и бесни 9!“

Во видеото, полициските автомобили бркаат, а потоа доаѓа црн автомобил и застанува. Потоа, снимателите трчаат кон автомобилот и го снимаат Вин како излегува и гледа наоколу… Американскиот филмски актер Вин Дизел (52) обожавателите на „Брз и бесни“ ги почестил со сцена зад кулисите. Неговата „специјална“ сцена се случи на улиците на Единбург. Во видеото,