притисни ентер »

Извори

еМАГАЗИН

Пановски за „еМагaзин“: Идеално и најоптимистичко сценарио за „омикрон“ е да се шири брзо и да не дава смртен исход-сите други сценарија се загрижувачки, но и поверојатни
Пановски за „еМагaзин“: Идеално и најоптимистичко сценарио за „омикрон“ е да се шири брзо и да не дава смртен исход-сите други сценарија се загрижувачки, но и поверојатни

Пановски за „еМагaзин“: Идеално и најоптимистичко сценарио за „омикрон“ е да се шири брзо и да не дава смртен исход-сите други сценарија се загрижувачки, но и поверојатни

Микробиологот Никола Пановски за новиот сој на Ковид-19, „омикрон“ вели дека студиите се во тек и лабораториски и епидемиолошки и се уште е рано да се каже дали новиот сој има потенцијал да не врати од почеток, па ниту вакцинирањето ниту прележаноста да не можат да помогнат. „Дали и колку побрзо се шири од делта варијантата, дали е со посериозни симтоми

Македонската организација Ц.С.И. Надеж дел од глобално движење на филантропијата

Македонската организација Ц.С.И. Надеж дел од глобално движење на филантропијата

Оваа година, здружение од Македонија – Ц.С.И.Надеж учествува во глобалната иницијатива за зајакнување на сите форми на добротворни придонеси за општеството. „Наречено #GivingTuesday, ова глобално движење на филантропијата кое го означува почетокот на сезоната на подарување, покажа голем успех во фокусирањето на светското внимание на моќта на давањето

Заев и Гаши разговараат за влез на Алтернатива во Владата

Заев и Гаши разговараат за влез на Алтернатива во Владата

Во Клубот на пратениците во Скопје вече два часа трае средбата на премиерот Зоран Заев и претседателот на Алтернатива Африм Гаши за вклучување на партијата во Владата и парламентарното мнозинство. Премиерот Заев на средбата со Гаши е придружуван од Димитар Ковачевски, а лидерот на Алтернатива од партискиот генерален секретар Беким Сали. Пред почетокот

Нема нови рестриктивни мерки поради новиот сој на Ковид-19

Нема нови рестриктивни мерки поради новиот сој на Ковид-19

Министерот за здравство Венко Филипче изјави дека не се предвидуваат нови рестриктивни мерки, поради новиот сој на Ковид-19. Според Филипче, во моментов нема потреба од затворање на границите или ставање во карантин патници што доаѓаат од ризични земји затоа што, како што вели, со тоа не би се постигнал никаков ефект. „Досега видовме дека кога некој

Заев и Гаши постигнале согласност за програмскиот дел од можната идна соработка, дополнително ќе се разговара за кадровските решенија

Заев и Гаши постигнале согласност за програмскиот дел од можната идна соработка, дополнително ќе се разговара за кадровските решенија

На средбата на премиерот Зоран Заев, и претседателот на политичката партија Алтернатива, Африм Гаши, кои со своите тимови имаа работна средба во Клубот на пратеници е постигната начелна согласност за програмскиот дел од можната идна соработка изразена преку политичко и извршно учество на Алтернатива во Владата. Како што соопшти владината прес-служба

Можно намалување на сегашните, поскапени цени на електрична енергија во април следната година, вели Бислимоски
Можно намалување на сегашните, поскапени цени на електрична енергија во април следната година, вели Бислимоски

Можно намалување на сегашните, поскапени цени на електрична енергија во април следната година, вели Бислимоски

Намалување на цените на електричната енергија може да се очекува од втората половина на април следната година, но тоа намалување е во однос на денешните, поскапени цени, а не во однос на цените од минатата година, вели во разговор со дописничката на МИА од Атина претседателот на Регулаторната комсија за енергетика и водни услуги (РКЕ) Марко Бислимоски,

Намален наталитетот, а зголемен морталитетот во третото тримесечје од 2021

Намален наталитетот, а зголемен морталитетот во третото тримесечје од 2021

Бројот на живородените деца во третото тримесечје од 2021 година, во споредба со истиот период од претходната година, е намален за 3,8 проценти и изнесува 5.065, додека бројот на умрените лица во истиот период годинава бележи  зголемување од 30,7 отсто во споредба со истото тримесечје од 2020  година и изнесува 7.209 лицa, а од нив 14 се умрени доенчиња,

Намален бројот на вработени во индустријата

Намален бројот на вработени во индустријата

Бројот на работниците во индустријата во октомври 2021 во однос на октомври лани е намален за 2,5 проценти, а од јануари до октомври во споредба со истиот период минатата година за 2,2 отсто, соопшти Државниот завод за статистика. Бројот на работниците во секторот Рударство и вадење на камен во октомври 2021 година, во однос на октомври 2020 година,

На локациите на „Макпетрол“ од 1 декември пластичните ќеси нема да бидат достапни

На локациите на „Макпетрол“ од 1 декември пластичните ќеси нема да бидат достапни

Следејќи ги светските текови, како и новите измени во законот за отпад во земјава, на бензинските станици и сите останати продажни локации на „Макпетрол“ од 1 декември веќе нема да бидат достапни пластични, туку само хартиени ќеси. Со цел заштита на животната средина и давање придонес во намалувањето на количеството отпад што секојдневно се создава,

Индустриското производство зголемено за 1,8 % во првите десет месеци

Индустриското производство зголемено за 1,8 % во првите десет месеци

Индустриското производство во октомври годинава, во однос на октомври лани е намалено за 6,5 отсто. Во периодот јануари – октомври, пак, во споредба со минатата година е поголемо за 1,8 проценти, соопшти Државниот завод за статистика. Гледано по сектори, индустриското производство во секторот Рударство и вадење на камен во октомври 2021 година, во

Незапаметено невреме во Истанбул: Загинаа четворица помеѓу кои и странски државјани, а 19 се повредени

Незапаметено невреме во Истанбул: Загинаа четворица помеѓу кои и странски државјани, а 19 се повредени

Четири лица загинаа, помеѓу кои и странски државјани, а 19 се повредени во невремето кое го зафати Истанбул. Силниот ветер направи причинил и материјална штета, корнел дрвја а се превртеле и камиони. Авиосообраќајот, но и бродскиот сообраќај беа во прекин, авионите наместо кон Истанбул биле пренасочувани кон Анкара и Измир. Фото/Принтскрин Видео/WildWeather

Lush ги напушта социјалните мрежи: Facebook, Instagram, TikTok и Snapchat

Lush ги напушта социјалните мрежи: Facebook, Instagram, TikTok и Snapchat

Од 26 ноември 2021 година, брендот Lush глобално им сврти грб на Instagram, Facebook, TikTok и Snapchat, сè додека тие платформи не преземат чекори за обезбедување на безбедна средина за нивните корисници, информираат од компанијата. Оваа политика станува активна во сите 48 земји во кои работи Lush. Според нив, на ист начин како што доказите за климатските

Македонскиот проект Tripnotic, на листите на најпопуларни музички подкасти на светските сервиси за дистрибуција на аудио-содржини

Македонскиот проект Tripnotic, на листите на најпопуларни музички подкасти на светските сервиси за дистрибуција на аудио-содржини

Новото радио шоу и подкаст на македонскиот продуцент и диџеј Tripnotic се појави на листите на најпопуларни музички подкасти на светските сервиси за дистрибуција на аудио-содржини, информираат од „Филтер Лабел“. „Tripnocast е првиот ваков проект на „Филтер Лабел“ и претставува неделно диџеј микс шоу во кое Tripnotic (проект на домашниот продуцент и

Бројот на претставки решени во корист на осигуреници зголемен за 83%, велат од Агенција за супервизија на осигурување

Бројот на претставки решени во корист на осигуреници зголемен за 83%, велат од Агенција за супервизија на осигурување

Агенцијата за супервизија на осигурување (АСО) го зголеми за 83 отсто бројот на претставки решени во корист на незадоволни осигуреници за првите девет месеци годинава во споредба со истиот период лани, информираат од таму. До крајот на септември позитивно се решени 22 претставки на осигуреници кои се пожалиле од осигурителните друштва, а во истиот

Триглав осигурување Живот АД Скопје со нов Унит линк производ – одлична можност за балансирано инвестирање

Триглав осигурување Живот АД Скопје со нов Унит линк производ – одлична можност за балансирано инвестирање

Новите животни текови носат нови предизвици и потреба од развој на нови производи. Триглав осигурување Живот, по внимателно истражување, а следејќи ги потребите на клиентите, во своето портфолио на продукти понуди нов Унит линк производ со балансирана распределба на инвестираните средства, во осигурување на живот и инвестициски фонд. Еден од инвестициските