притисни ентер »

Извори

еМАГАЗИН

Поранешниот градоначалник на Велес, Славчо Чадиев обвинет дека службеното возило го користел приватно
Поранешниот градоначалник на Велес, Славчо Чадиев обвинет дека службеното возило го користел приватно

Поранешниот градоначалник на Велес, Славчо Чадиев обвинет дека службеното возило го користел приватно

Основното јавно обвинителство Велес до Основниот суд во Велес поднесе Обвинителен предлог против поранешен градоначалник и против поранешен претседател на Советот на општина Велес кои се товарат за сторено кривично дело – Злоупотреба на службената положба и овластување од член 353 став 2 во врска со став 1 од Кривичниот законик. „Имено, првиот обвинет,

Христијан Стојаноски-Крис преку моделингот ја „покори“ големата Индија

Христијан Стојаноски-Крис преку моделингот ја „покори“ големата Индија

Едно од новите лице и машки модели од модната агенција „Моделс ИН“ кои работат интернационално е Христијан Стојаноски – Крис. „Неочекувано брзо се случи неговиот пробив првенствено на локалната па понатаму и на интернационалната сцена. Клучниот момент беше неговата кампања за познатиот бренд Bitsiani која потоа му ги отвори вратите во модната индустрија

„Ќе се апси ли нешто до октомври или по одмори ќе се иде?„: Твитер реакции за недобивањето датум за преговори со ЕУ

„Ќе се апси ли нешто до октомври или по одмори ќе се иде?„: Твитер реакции за недобивањето датум за преговори со ЕУ

На социјалните мрежи и во јавноста не стивнуваат реакциите за недобивањето датум за старт на преговори на Македонија со Европската Унија. На Македонија, од ЕУ повторно ќе се навратат најдоцна до октоври. Еве дел од реакциите на Твитер: Проблемот е што ниту на добивање на датум не работеа посветено. Не правеа реформи. Единственото нешто на што навистина

Зошто студент кој ги исполнил сите услови, не добил стипендија за да студира на Утрехт

Зошто студент кој ги исполнил сите услови, не добил стипендија за да студира на Утрехт

Петар Барлаковски на неговиот фејсбук-профил објави статус во кој објаснува како и покрај тоа што ги исполнува условите, тој не е добил стипендија од државата за студии на универзитетот Утрехт во Холандија. Неговото објаснување го пренесуваме во целост. „Ја имав среќата ( а и вложив многу труд) да бидам примен на Универзитетот Утрехт во Холандија,

Кабинет на Претседател: Александар Спасов на местото на Иванка Додовска во Националниот совет за евроинтеграции

Кабинет на Претседател: Александар Спасов на местото на Иванка Додовска во Националниот совет за евроинтеграции

Кабинетот на Претседателот на Република Северна Македонија, денеска упати известување до претседателот на Комисијата за прашања на изборите и именувањата на Собранието на Република Северна Македонија, Илија Димовски дека доцент д-р Александар Спасов, од Универзитетот „Св. Кирил и Методиј“ е предложен како претставник на Кабинетот на Претседателот на

Како детето што постојано бара адреналин, Арафат Муареми, стана директор на Управата за финансиска полиција
Како детето што постојано бара адреналин, Арафат Муареми, стана директор на Управата за финансиска полиција

Како детето што постојано бара адреналин, Арафат Муареми, стана директор на Управата за финансиска полиција

Помалку од две години Управата за финансиска полиција ја води Арафат Муареми (37). Во овој период оваа државна институција поднесе неколку кривични пријави за мега проектот „Скопје 2014“, кривични против тројца поранешни градоначалници…, а со истиот кадар работата во неа откако Муареми дојде на директорското место е зголемена за 60%. Во рубриката на

Јапонија со закон забранува физичко казнување на деца

Јапонија со закон забранува физичко казнување на деца

Јапонскиот Парламент усвои закон, со кој им се забранува на родителите и другите старатели да применуваат физичко казнување врз децата. Според усвоените амандмани, кои стапуваат во сила на 1 април следната година, се воведува целосна забрана за физичко казнување на малолетници, но во документот не се предвидени парични казни за прекршителите. Локалните

ЕУ експерти: Одлагањето на датумот за Македонија е грешка која не смее да се повтори

ЕУ експерти: Одлагањето на датумот за Македонија е грешка која не смее да се повтори

Ден по одлагањето на одлуката за почеток на преговори со Македонија, експертите за проширувањето во ЕУ за МИА предупредуваат дека оваа „стратешка грешка“ не смее да се повтори во октомври. Македонија е „жртва“ на внатрешната политика на Европската унија, смета Роза Балфур од Германскиот Маршалов Фонд (ГМФ) и вели дека вината е целосно на страна на

Министерот за надворешни работи на Романија, Чиамба: Одлуката за Северна Македонија е донесена едногласно

Министерот за надворешни работи на Романија, Чиамба: Одлуката за Северна Македонија е донесена едногласно

Романското претседателство реагираше на шпекулациите кои се раширија во медиумите дека седум земји вчера на Советот за општи работи биле „против“ преговорите со Северна Македонија. Информациите се демантирани и на вебсајтот на министерството за надворешни работи на Луксембург, јави дописничката на МИА од Брисел. Министерот за надворешни работи на Романија

Американската амбасада во Скопје во боите на виножитото во чест на ЛГБТИ Месецот на гордоста

Американската амбасада во Скопје во боите на виножитото во чест на ЛГБТИ Месецот на гордоста

Американската амбасада во Скопје во чест на ЛГБТИ Месецот на гордоста традиционално е во боите на виножитото. За да го прослават ЛГБТИ месецот на гордоста и да ги почитуваат немирите во 1969 година во Стоунвал во Менхетен, американската амбасада е украсена со бои на виножито. Промовирањето, заштитата и унапредувањето на човековите права – вклучувајќи

САД: Очекуваме ЕУ да донесе одлука за преговори со Северна Македонија годинава

САД: Очекуваме ЕУ да донесе одлука за преговори со Северна Македонија годинава

САД силно веруваат дека Северна Македонија треба да добие датум за почеток на преговорите што е можно поскоро, изјави денеска в.д. амбасадорката на САД во земјава Микаела Швајцер-Блум . -Владата на Соединетите држави силно верува дека Северна Македонија заслужува датум за отворање на преговорите во најскоро можно време. Ние ја зедовме предвид изјавата

Три години затвор за обвинетата за сообраќајката во која загина 13-годишен велосипедист

Три години затвор за обвинетата за сообраќајката во која загина 13-годишен велосипедист

М.Л. обвинета за сообраќајната несреќа на „Илинденска“ во 2015 година во која загина 13-годишен велосипедист е осудена на казна затвор од три години. Пресудата беше објавена денеска во Основниот кривичен суд – Скопје, кој соопшти дека  М.Л. се огласува за виновна за кривичното дело „Тешки дела против безбедноста на луѓето и имотот во сообраќајот“ од

До крај на јули треба да се донесе Закон за донирање на вишок храна: 30 проценти од храната се фрла

До крај на јули треба да се донесе Закон за донирање на вишок храна: 30 проценти од храната се фрла

Денеска најголемите 50 компании во државата имаа можност да присуствуваат на донаторската конференција која се одржи во Скопје Мериот хотел. Присутните претставници на најголемите компании можеа да слушнат предлози за општествените придобивки од донирањето храна за целокупниот поредок. Настанот го отвори Блаже Јосифовски, претседател на „Сите сити“

НЛБ Банка – прва банка во Македонија достапна на Вибер: Запознајте ја Нела – првиот банкарски електронски асистент

НЛБ Банка – прва банка во Македонија достапна на Вибер: Запознајте ја Нела – првиот банкарски електронски асистент

НЛБ Банка, како иновативна и современа банка која е во чекор со светските трендови, ја прошири својата понуда со уште еден канал за комуникација и од денес е достапна на Вибер. Истовремено, Банката го промовираше и првиот банкарски електронски асистент – НЕЛА која е на располагање 24/7 и е подготвена да одговори на сите прашања поврзани со производите

Отворен новиот продажен салон, инженеринг и сервисен центар на ЕНЕРГИЈА доо

Отворен новиот продажен салон, инженеринг и сервисен центар на ЕНЕРГИЈА доо

ЕНЕРГИЈА продолжи да ја шири својата продажна мрежа во Скопје, а овој пат на ред беше нов продажен салон во населба Визбегово на површина од 1400 м² . Суштината на овој продажен салон е да се понуди најдоброто на клиентите низ целата држава. По продажниот дел, следи и сервисен дел, кој исто така е опремен по стандардите на компанијата што е и воедно