притисни ентер »

Извори

Емитер

“Мачката лисица” – нов животински вид од Корзика
“Мачката лисица” – нов животински вид од Корзика

“Мачката лисица” – нов животински вид од Корзика

Иако многу наликува на обичната домашна мачка, животното со прстенесто нашаран опаш, долго 90-тина сантиметри, мерено од врвот на опашот до главата, има широко поставени уши, кратки мустаќи и впечатливи заби-песјаци. Од другите карактеристики, во очи паѓаат впечатливите пруги на предните нозе, темното крзно на задните нозер и црвеникавата боја на крзното

Што е навистина црна дупка?

Што е навистина црна дупка?

Црната дупка конвенционално се смета за астрономски објект кој неповратно ја голта целата материја и радијација што доаѓа во нејзината сфера на влијание. Тоа ja вклучува и квантната светлина за којашто се смета дека има најголема брзина во природата, поради што објектот при гледање изгледа црно. Физички, црната дупка е дефинирана како објект со ограничен

4Д – Конференција посветена на дигиталното преплетување на сите нишки од општеството

4Д – Конференција посветена на дигиталното преплетување на сите нишки од општеството

Како што веќе јавивме минатата недела, викендов во Скопје се одржа една мошне интересна научна конференција на којашто се дискутираше и дебатираше за улогата на дигиталниот сегмент во секојдневните процеси и настани во глобалното општество. Рубрика: Омнибус Соработник: Невенка Стојановска Датум: Вторник, 18 Јуни, 2019 - 15:00 Image: 4D конференција

Објаснети Сончевите циклуси?

Објаснети Сончевите циклуси?

Сончевите циклуси се периодична промена на Сончева активност помеѓу максимална и минимална радијација со периода од 11 години (види ја сликата во прилог). Циклусните промени помеѓу максимумот и минимумот на сончевата активност функционираат како прецизен саатен механизам, па астрономите со години размислувале што ги побудува. Сега, на повидок е нов

Замената за Андроид од Huawei ќе биде заштитена трговска марка

Замената за Андроид од Huawei ќе биде заштитена трговска марка

Хуавеи почна со поднесување на барања за регистрирање на заштитена трговска марка за нивната софтверска платформа со назнака HongMeng. Како што јавуваат од веб сајтот Android Central вакви барања веќе се поднесени во Канада, Европската унија, Мексико, Индија, Индонезија, Јужна Кореја, Тајланд и на повеќе други места. Рубрика: Информатика Соработник:

Дали е на повидок универзална крв?

Дали е на повидок универзална крв?

Веќе од порано се знае дека луѓето вообичаено имаат една од четирите крвни групи – А, Б, АБ или 0. Крвната група или тип ја дефинираат необичните молекули на шеќер коишто се наоѓаат на површината на црвените крвни клетки. Така, на пример, ако лицето со тип А добие крв од типот Б или обратно, разликата во овие молекули, наречени крвни антигени, може

4Д – Меѓународна конференција за дигиталните медиуми  и високото образование

4Д – Меѓународна конференција за дигиталните медиуми и високото образование

Во организација на Универзитетот за аудиовизуелни уметности од Скопје на 14, 15 и 16 јуни оваа година, во просториите на универзитетот и на Кинотека на Македонија, ќе се одржи екслузивна меѓународна конференција посветена на дигиталните медиуми и високото образование, под наслов “4Д – Дигитално општество, дигитална безбедност, дигитални медиуми, дигитална

Хроничниот стрес се пренесува и на вашите миленици

Хроничниот стрес се пренесува и на вашите миленици

Веќе одамна не е тајна дека кучињата ги чувствуваат емоциите на луѓето со коишто живеат. Веројатно секој кој има или некогаш имал милениче дома може да ви раскаже најмалку една неверојатна приказна кога неговиот миленик му ги разубавил најтешките денови. Исто така речиси сите кои одговорно ги чуваат нивните миленичиња ќе ви кажат дека и тие ја чувствуваат

Повторно за сеприсутноста на микропластиката во океаните

Повторно за сеприсутноста на микропластиката во океаните

Како што веќе пишувавме , значителни количини микропластика беа детектирани во воздухот на врвот од Пиринеите, во навидум чиста околина. Сега научниците го свртеа погледот во длабочините на светските мориња и океани. Рубрика: Екологија Соработник: Невенка Стојановска Датум: Среда, 12 Јуни, 2019 - 11:45 Image: пластика пластичен отпад микропластика

Марс Хеликоптер Скаут – првиот хеликоптер подготвен за лет на друга планета

Марс Хеликоптер Скаут – првиот хеликоптер подготвен за лет на друга планета

Во JPL привршуваат со изведбата на хеликоптерот  што треба да биде првиот воздухоплов направен од човечка рака што ќе лета и ќе лебди над површината на Марс. Истражувачите и инженерите се подготвени за последните тестови на ова летало именувано едноставно како Марс Хеликоптер Скаут (МХС). Рубрика: Астрономија и астронаутика Соработник: Невенка Стојановска