притисни ентер »

Извори

Exclusive

Дали сте пробале - ЛУБЕНИЦА НА СКАРА: Лесно се подготвува и е повкусна од обичната
Дали сте пробале - ЛУБЕНИЦА НА СКАРА: Лесно се подготвува и е повкусна од обичната

Дали сте пробале - ЛУБЕНИЦА НА СКАРА: Лесно се подготвува и е повкусна од обичната

Искористете ја сезоната на лубеници за несекојдневна скара. Сите кои пробале лубеница на скара велат дека е одлична. Состојки: Лубеница (1 помала) Маслиново масло (по потреба) Сок од лимета (2 парчиња) Сол (по вкус) Коријандер (по вкус) Подготовка: Исечете ја лубеницата на парчиња па намачкајте ја со маслиново масло и сок од лимета. Посолете малку

Жешка и секси: Би облекле ли костим за капење како  Ратајковски

Жешка и секси: Би облекле ли костим за капење како Ратајковски

Емили Ратајковски е позната по тоа што често се фотографира разголена во име на некоја кампања или во знак на протест, но овојпат промовира модел на костим за капење. Никој не очекуваше дека познатиот модел ќе оживее еден тренд од 90-тите, а тоа е таканаречениот рибарски шешир, кој го искомбинира со костим за капење. Очигледно е дека за ваквиот модел

Од нива директно на улица: Праските од Росоман завршија без пласман

Од нива директно на улица: Праските од Росоман завршија без пласман

Незадоволни земјоделци од Росоман го искажаа својот револт со фрлање на дел од годинашнава берба, во очекување Министерството за земјоделство да преземе мерки за пласман на праските, поради ниската цена за откуп. Тие се закануваат и со штрајк.

„Мој ДДВ“ – Владата ја претстави мобилната апликација за поврат на 15% од ДДВ

„Мој ДДВ“ – Владата ја претстави мобилната апликација за поврат на 15% од ДДВ

50 милиони евра собрани пари од граѓаните ќе се враќаат на населението како поврат на 15% од платениот ДДВ. Денеска Владата ја претстави мобилната апликација, преку која ќе се одвива овој процес. Граѓаните треба да се регистрираат во системот Е-ПДД на УЈП, да ја преземат мобилната апликција „Мој ДДВ“ и да го внесат корисничкото име и лозинката од профилот

Лек кој крева од „мртвите“: Лимон, ѓумбир и мед за појак имунитет

Лек кој крева од „мртвите“: Лимон, ѓумбир и мед за појак имунитет

Зајакнете го имунитетот со природни состојки, мед, ѓумбир и лимон. Спремете еден килограм мед, 3 големи лимони и 150 грама ѓумбир. Природно измиете го лимонот од пестициди, така што еден час во раствор за чистење на јужно овошје. Потоа исецкајте го лимонот на тенки кришки, од ѓумбирот излупете ја кората, па потоа редете ред лимон, ред ѓумбир, па потоа

Со протест тетовските пожарникари бараат исти плати како колегите од другите градови
Со протест тетовските пожарникари бараат исти плати како колегите од другите градови

Со протест тетовските пожарникари бараат исти плати како колегите од другите градови

Протест за работнички права одржаа дел од пожарникарите од Тетовската противпожарна станица со намера да укажат дека има потреба да добиваат плати според законот за пожарникарство. Висината на платите и додатоците за прекувремена смена, работа во викенди и празници бараат да бидат повисоки, односно исти како пожарникарите во другите градови. – Иако,

Антивирусната алатка Winja доби шеста верзија

Антивирусната алатка Winja доби шеста верзија

VirusTotal е онлајн скенер кој се користи за скенирање фајлови и преземени податоци за да се провери да не содржат некој малвер. Winja е алатка која служи како посредник и значително ги олеснува, а со тоа и забрзува вашите интеракции со VirusTotal. Windows Ninja или Winja се одликува со интерфејс кој ви дозволува да направите брз процес на скенирање,

Им врзал цигли околу врат, па ги фрлил во септичка јама -  тројното убиство во Белград

Им врзал цигли околу врат, па ги фрлил во септичка јама - тројното убиство во Белград

Полицијата уапси три лица, другари на покојниот Драгослав Јовановиќ кои заедно со него направиле злосторство поради долг за стан кој убиениот Неџа Шубара го имал кон покојниот Јовановиќ. Откако полицијата во понеделникот вечерта ги пронајде телата на 42-годишниот Неџа Шубара, неговата 75-годишна мајка Даринка и неговата 80-годишна тетка Милја Петковиќ

Екипата на Шкендија, ја дозна својата патека низ квалификациите во ЛШ

Екипата на Шкендија, ја дозна својата патека низ квалификациите во ЛШ

Екипата на Шкендија, ја дозна својата патека низ квалификациите во Лигата на шампионите, летово. Ако успее да го мине првото коло, во второто ќе игра со поранешнито европски првак Селтик. Ова под претпоставка дека и Селтик ќе ја заврши својата обврска во првата квалификациска рунда. Во неа игра против Сараево, тимот на нашиот репрезентативец Крсте

На продажба првите станови во највисоката зграда во Њујорк

На продажба првите станови во највисоката зграда во Њујорк

Сега имате прилика да купите стан во највисоката стамбена зграда во Њујорк. „Central Park Tower“, кој оваа пролет ја презема титулата за највисока стамбена зграда, штотуку ги стави на продажба своите први станови. Седумте достапни единици варираат со цена, со двособен стан кој чини 6.9 милиони,односно петособен стан од 63 милиони долари. Оваа зграда

Два хороскопски знаци кои најтешко им е да кажат “те сакам“

Два хороскопски знаци кои најтешко им е да кажат “те сакам“

Овие два хороскопски знаци делуваат по малку ладно, но тоа е само на прв поглед. И наместо да се нервирате бидејќи не можат да се натераат да ви кажат “те сакам“ можеби подобро би било да научите да ги прочитате знаците со кои тоа ви го покажуваат. Јарец “Ладен“ е првиот впечаток за личностите кои се родени во овој хороскопски знак. Тој изгледа како

Дарко Лазиќ денеска и официјално се разведе од Ана Севиќ

Дарко Лазиќ денеска и официјално се разведе од Ана Севиќ

Дарко Лазиќ денеска и официјално се разведе од Ана Севиќ. Пејачот и пејачката конечно се сретнале и го завршиле и легалниот дел од нивната разделба. Само што се разведов! Сега дојдов од Белград и Ана и јас официјално се разведовме. Сè помина добро, таа се сложи, и јас се сложив, помина во најдобар ред. Потпишавме, рече Дарко во изјава за „Блиц“. Тој

Едно парче од облеката никако не смее да се пере на 30 степени

Едно парче од облеката никако не смее да се пере на 30 степени

Треба да знаеме кој вид на облека како да го переме, зошто многумина прават грешка и ова парче го перат на 30 степени. Се работи за чорапи. Чорапите не би требало да ги перете на ниски температури од проста причина што ниската температура нема да ги убие габите кои се наожаат во нив. Памучните чорапи треба да се перат на 90 степени, и на тој начин

На скопските улици: Девојка тверка во тесни џинс шорцеви

На скопските улици: Девојка тверка во тесни џинс шорцеви

“Репортер” објави видео од жежок танц на една девојка на улица во Скопје. Имено, на видеото се гледа како девојката, која е облечена во кратки џинс шорцеви, провокативно танцува и меша со задникот. Возачите кои биле зад нејзиното возило веднаш започнале да ја снимаат провокативната девојка, а видеото од нејзиното секси играње се споделува и на социјалните

Професионалната ориентација? Големите животни одлуки,  бараат висок ризик

Професионалната ориентација? Големите животни одлуки, бараат висок ризик

Променливата и динамична сегашност и светот во кој професиите повторно се создаваат и изумираат, го отежнуваат изборот на сопствената кариера. Како да изберете средно училиште или факултет? Што е најдобро за вас и во што можете да го постигнете својот максимум? Професионалната ориентација помага полесно и попрецизно да пронајде одговори на ова прашање