притисни ентер »

Извори

Expres

Андовска: Не знам што сте, ама луѓе не сте, ако не ве боли душа за Македонија
Андовска: Не знам што сте, ама луѓе не сте, ако не ве боли душа за Македонија

Андовска: Не знам што сте, ама луѓе не сте, ако не ве боли душа за Македонија

Професорката Дарија Андовска од Факултетот за музичка уметност во Скопје без пардон кон сите што живеат во Македонија, а „не се заморуваат со политика“, односно рамнодушно сведочат на пропаѓањето на општеството и на државата. „Добро, не ве боли? Не ве боли да ве прават будали при здрав разум? Не ве боли да ве крадат при отворени очи? Да ве лажат бесрамно

Стоилковиќ до Бучковски: За време на „србизацијата“ државата беше Македонија, а народот и јазикот  македонски

Стоилковиќ до Бучковски: За време на „србизацијата“ државата беше Македонија, а народот и јазикот македонски

Пратеникот и лидер на Демократската партија на Србите во Македонија (ДПСМ), Иван Стоилковиќ, му реплицира на специјалниот владин претставник за Бугарија и експремиер Владо Бучковски, според кој „процесот на србизација на Македонија траеше долго“. „Додека траеше процесот на ‘србизација’ на Македонија државата се викаше Македонија, народот го носеше

„Журнал“: Трите партии можат да го вратат соодносот 60:60 – има ли Заев двајца „џокер“-пратеници, или блефира?

„Журнал“: Трите партии можат да го вратат соодносот 60:60 – има ли Заев двајца „џокер“-пратеници, или блефира?

„Незадоволството на Либерално – демократската партија, Движењето за обнова на Македонија и Демократскиот сојуз со нивните четворица пратеници, поради договорот Заев – Гаши за влегување на Алтернатива во Владата, може повторно да го врати соодносот меѓу власта и опозицијата од 60:60 пратеници. Но, има ли Заев во рака плус двајца „џокер“ – пратеници,

Ковачки: Цел месец молк за пратката од 1 тон наркотици, дали пратката била придружувана со царински возила?

Ковачки: Цел месец молк за пратката од 1 тон наркотици, дали пратката била придружувана со царински возила?

Целосен молк од страна на надлежните институции за скандалот којшто вчера го објавивме, за шверц на 1 тон наркотични супстанци преку скопскиот аеродром. Молчи Јавното обвинителство, молчи Оливер Спасовски и МВР, молчи и Царина преку која била пропуштена дрогата на аеродромот велат од партијата на Мицкоски. „Нема одговори за скандалот како тоа пратка

Град Скопје ќе бара објаснување од МВР за денешниот сообраќаен хаос, реагира Арсовска

Град Скопје ќе бара објаснување од МВР за денешниот сообраќаен хаос, реагира Арсовска

Градоначалничката на Скопје, Данела Арсовска, реагира за денешниот сообраќаен метеж низ улиците на главниот град предизвикан од повеќечасовното исклучување на семафорите, за што ќе бара објаснување од Министерството за внатрешни работи.

Охрид го слави Свети Климент Охридски
Охрид го слави Свети Климент Охридски

Охрид го слави Свети Климент Охридски

Охрид во духот на заштитникот на градот Свети Климент Охридски. Балканскиот Ерусалим празнично со бројни свечености и манифестации го одбележува 8ми декември. На свечената академија градоначалникот Кирил Пецаков истакна дека Свети Климент Охридски е меѓу ретките личности од цивилизациско и милениумско значење. Климент му припаѓа еднакво на сите словенски

Ковачевски сака да ги активира и пасивизираните членови на СДСМ

Ковачевски сака да ги активира и пасивизираните членови на СДСМ

Кандидатот за лидер на СДСМ Димитар Ковачевски вели дека како иден претседател на партијата ќе се залага за градење фер внатрепартиски систем и евалуација на придонесот на секој активист. -Функционирањето на месните одбори комплетно ќе се ревидира при што основите за функционалноста на партијата мора да започнуваат токму од овие локални, но суштински

„АМАНЕТ“ нова песна „ДОБРО УТРО, УБАВ ДЕН“

„АМАНЕТ“ нова песна „ДОБРО УТРО, УБАВ ДЕН“

Во чест на големиот православен празник Св.Климент, групата „АМАНЕТ“ од Битола, премиерно ја објави финалната верзија на нивната нова песна „ДОБРО УТРО, УБАВ ДЕН“. ,,Добро утро, убав ден” е втора песна на АМАНЕТ, а првата ,,НИЕ ИМАМЕ ИМЕ, МАКЕДОНИЈА е” објавена пред 4 години. Во новата песна, учествува мултиетничка екипа од искусни битолски музичари

Бучковски: Ако не се договориме со Бугарија додека Заев е премиер, ќе влеземе во нова неизвесност

Бучковски: Ако не се договориме со Бугарија додека Заев е премиер, ќе влеземе во нова неизвесност

И натаму расте неизвесноста дали може да се најде решение за деблокада на бугарското вето до декемврискиот Совет на ЕУ кој ќе се одржи во средината на декември, бидејќи очекувањата на Скопје не се совпаѓаат со сите пораки што доаѓаат од Софија. Главната дилема е – дали има време за решение во толку краток период? Владо Бучковски, специјалниот претставник

Деспотовски бара предлози какви лидери на СДСМ му се потребни

Деспотовски бара предлози какви лидери на СДСМ му се потребни

Јован Деспотовски, кандидат за претседател на СДСМ го повикува членството на партијата, како и сите граѓани, да достават свои предлози за идните носители на функции во партијата, но и во државата. „Почитувани членови, симпатизери на СДСМ и сограѓани. Време е заедно да го креираме новиот тим на СДСМ. Ги поканувам сите членови на СДСМ, но и сите наши

Ременски во СДСМ би вовела „мек македонски национализам“

Ременски во СДСМ би вовела „мек македонски национализам“

Фросина Ременски, кандидатка за лидер на СДСМ, најавува дека ќе ја враќа социјалдемократската идеологија кај членството, особено кај младите. Во него ќе има место, како што вели, и за мек македонски национализам, но која нема да ги загрози социјалдемокатските постулати. „ВРАЌАЊЕ КОН ИДЕОЛОШКИОТ ИДЕНТИТЕТ НА ПАРТИЈАТА СДСМ и социјалдемократските партии

„Нашата убава држава Република Северна Македонија“ во честитката на Заев за Свети Климент Охридски

„Нашата убава држава Република Северна Македонија“ во честитката на Заев за Свети Климент Охридски

Дури и во честитката за верскиот и државен празник Свети Климент Охридски премиерот Зоран Заев не пропушти да ја промовира „Северна“, овојпат како „нашата убава држава“. „Во мое лично име и во името на Владата на Република Северна Македонија, до сите православни верници и до Синодот на Македонската православна црква – Охридска архиепископија, упатувам

Министер си поднесе оставка поради сообраќајна несреќа со една жртвa

Министер си поднесе оставка поради сообраќајна несреќа со една жртвa

Португалскиот Министер за внатрешни работи, Едуардо Кабрита, поднесе оставка во петокот, откако неговиот возач беше обвинет за „убиство од небрежност“ поради смртта на работник на автопат, кој го удри неговата влада БМВ во јуни, додека министерот се враќаше од церемонијата на националната гарда. Додека пак кај нас во Македонија и по несреќата во Ласкарци,

Адеми: Загрижена сум од однесувањето на некои политичари, отфрлам надворешни влијанија врз правораздавањето

Адеми: Загрижена сум од однесувањето на некои политичари, отфрлам надворешни влијанија врз правораздавањето

Во врска со последните политички изјави за вклучување на меѓународни експерти по одредени судски постапки, навистина искажувам загриженост од ваквите и слични, евентуално и идни однесувања на политичките партии, вели за МКД.мк претседателката на Врховниот суд Беса Адеми на прашањето како го коментира договорот меѓу премиерот Зоран Заев и лидерот на

Косовскиот заменик-министер за правда најави посета на осудените за „Диво насеље“

Косовскиот заменик-министер за правда најави посета на осудените за „Диво насеље“

Заменикот министер за правда на Косово, Блерим Салаху најави дека утре ќе ги посети косовските државјани кои се осудени за случајот „Диво насеље“, кои ги служат казните во македонските затвори. Во синоќешното интервју за телевизијата Т7, Салаху рече дека, по воспоставената комуникација со македонското Министерство за правда, добил дозвола за в четврток