притисни ентер »

Извори

F2N2

Труењето На Алексеј Навални
Труењето На Алексеј Навални

Труењето На Алексеј Навални

На 20 август 2020 година имаше обид за труење на најгласниот критичар на Кремљ, Алексеј Навални. Обидот за труење на Навални беше извршен за време на летот на релација Томск-Москва. Поради влошената здравствена состојба на Навални, пилотот бил приморан да го приземји авионот во градот Омск, каде што Навални бил хоспитализиран во тамошната болница,

Рускиот опозиционер и политичкиот затвореник Алексеј Навални награден од Европскиот парламент

Рускиот опозиционер и политичкиот затвореник Алексеј Навални награден од Европскиот парламент

Европскиот парламент одлучи наградата за човекови права “ Сахаров ” оваа година да му ја додели на затворениот руски опозиционер и најгласниот критичар на Кремљ, Алексеј Навални . Ваквата одлука од страна на Европскиот парламент упатува јасна порака кон претседателот на Русија, Владимир Путин, за неговиот однос кон Навални. Во август 2020 година, Алексеј

Анонимна Фејсбук страница со дезинформативни наративи против вакцинација

Анонимна Фејсбук страница со дезинформативни наративи против вакцинација

На 5-ти септември 2021 година на социјалната мрежа Фејсбук е креирана страницата “ Разбуди се ”, на којашто секојдневно се објавуваат најразлични анти-ваксерски постови. Првичното име на страницата било “Сенароден фронт ‘Мое тело мој избор’“, за на 1-ви октомври името да биде променето во “Разбуди се”. Страницата исто така има и официјален, како што

Фејсбук страница во кампања против вакцинација

Фејсбук страница во кампања против вакцинација

На 5-ти септември 2021 година на социјалната мрежа Фејсбук е креирана страницата “ Разбуди се ”, на којашто секојдневно се објавуваат најразлични анти-ваксерски постови. Првичното име на страницата било “Сенароден фронт ‘Мое тело мој избор’“, за на 1-ви октомври името да биде променето во “Разбуди се”. Страницата исто така има и официјален, како што

Зајакнување на општествената отпорност и борба против странски дезинформации во Западен Балкан

Зајакнување на општествената отпорност и борба против странски дезинформации во Западен Балкан

Од 5 до 7 октомври 2021, програмскиот менаџер на FN, Росана Алексоска, учествуваше на обука за градење на капацитети за справување со дезинформациите, која се одржа во Порторож, Словенија. Обуката беше организирана од страна на Центарот за европска перспектива и во неа учествуваа претставници од владите, граѓанското општество и медиумите од сите 6

Вакцините не се причина за растот На новозаразени и починати лица од корона-вирусот

Вакцините не се причина за растот На новозаразени и починати лица од корона-вирусот

На социјалната мрежа Фејсбук масовно се споделува фотографија ( линк , линк , линк ) која што содржи бројки за тоа колку лица се заразиле и починале од корона-вирусот за секој ден посебно во септември 2020 и септември 2021 година, како и податок за тоа колку лица биле вакцинирани за истиот период. Ваквата објава има за цел да прикаже слика која што

Вакцината Џонсон и Џонсон не е суспрендирана Во Данска

Вакцината Џонсон и Џонсон не е суспрендирана Во Данска

Во претстојниот период во земјава треба да пристигнат 250.000 дози од вакцината “Џонсон и Џонсон”, како донација од Данска. Рокот на траење на овие вакцини е до 2023 година, што е од особена важност за понатамошно планирање на имунизацијата на населението. Донацијата од страна на Данска беше проследена со негодувања на социјалните медиуми , а како

Која е вистинската стратегија на Русија? РАНД истражува

Која е вистинската стратегија на Русија? РАНД истражува

Која е главната стратегија на Русија? Какви се изјавите на нејзините лидери во споредба со реалноста? Новото истражување на американскиот  тинк тенк РАНД, насловено „Руската голема стратегија: реторика и реалност“, ја истражува големата стратегија на Русија, со што дава клучен увид во насоката на руската надворешна политика и одговорите на земјата

Европската унија, САД и Турција не ги признаваат Изборите На руската Дума во окупираната област во Украина – Крим

Европската унија, САД и Турција не ги признаваат Изборите На руската Дума во окупираната област во Украина – Крим

Од 17-ти до 19-ти септември 2021 во Русија се одржаа парламентарни избори. На овие избори се избираа нови 450 пратеници кои ќе бидат претставници на граѓаните во новиот состав на руската Дума. По преброени скоро 99% од гласовите, Централната изборна комисија во Русија изјави дека партијата “Единствена Русија”, чиј претседател е Владимир Путин, освоила

Фејсбук отстранил голем број на руски страници кои ширеле лажни вести за вакцинирањето

Фејсбук отстранил голем број на руски страници кои ширеле лажни вести за вакцинирањето

Фејсбук соопшти дека отстранил поголема мрежа на профили чие седиште било во Русија и дека истите ширеле дезинформации за вакцините против коронавирусот. Мрежата главно ги ширела дезинформациите во Индија, Латинска Америка и САД, преку постови кои лажно тврделе дека вакцината АстраЗенека ќе ги претвори луѓето во шимпанза и дека вакцината Фајзер има