притисни ентер »

Извори

Фактор

СКЕНДЕР РЕЏЕПИ ОД АЛТЕРНАТИВА: Ако добиеме датум и се оди како што треба, ова мнозинство ќе истера до 2024 година
СКЕНДЕР РЕЏЕПИ ОД АЛТЕРНАТИВА: Ако добиеме датум и се оди како што треба, ова мнозинство ќе истера до 2024 година

СКЕНДЕР РЕЏЕПИ ОД АЛТЕРНАТИВА: Ако добиеме датум и се оди како што треба, ова мнозинство ќе истера до 2024 година

Пратеникот на Алтернатива, Скендер Реџепи Зејди синоќа во дебатниот магазин „Click Plus“ на ТВ21 посочи дека очекува мнозинството во Влада да трае до 2024 година. „Ако оди се како што треба, ако успееме да добиеме датум, тогаш ќе се фокусираме на крупни реформи, во борба против корупцијата, проекти во економијата, владеење на правото, и во тој случај

Поради лажна потврда за вакцинација си го уби семејството, а потоа се убил и себеси

Поради лажна потврда за вакцинација си го уби семејството, а потоа се убил и себеси

Во Германија, маж ја убил сопругата, трите деца и себеси поради лажна потврда за вакцинација. Маж во Сенциг, место во близина на Берлин, Германија, ја убил својата сопруга и трите мали деца, а потоа и себеси, затоа што лажирал потврда за вакцинација и се плашел дека децата ќе му бидат одземени кога ќе биде откриена измамата. Во саботата полицијата

ГРУЕВСКИ МНОГУ МУ СЕ НАЛУТИ НА МАРТИН ПРОТОЃЕР ПО ДЕНЕШНОТО СВЕДОЧЕЊЕ - тој панично се обидувал да се спаси од прогонот, умилкувајќи се и покренувајќи недостоинствени иницијативи

ГРУЕВСКИ МНОГУ МУ СЕ НАЛУТИ НА МАРТИН ПРОТОЃЕР ПО ДЕНЕШНОТО СВЕДОЧЕЊЕ - тој панично се обидувал да се спаси од прогонот, умилкувајќи се и покренувајќи недостоинствени иницијативи

Поранешниот премиер Никола Груевски се огласи на фејсбук по денешното сведочење на Мартин Протоѓер, кој порано беше шеф на неговиот кабинет. „Денес имаше нови сведочења и нови партиски мотивирани интерпретации на провладините медиуми, делумно и вадења од контекст, со наслови како да ги добиле од штабот на СДСМ. Јасно е дека власта и обвинителството,

Трајанов реагира на изјавата на Мицкоски кој го нарече „последниот бастион на СДСМ“

Трајанов реагира на изјавата на Мицкоски кој го нарече „последниот бастион на СДСМ“

Не поддржувам трансфер на пратеници и сум голем противник на политички пазарења, вели претседателот на Демократски сојуз, Павле Трајанов. Тој реагира на изјавата на лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски во која го нарече „последниот бастион на СДСМ“ „Сакам да укажам дека јас сум претседател на Демократскиот сојуз, автентична политичка партија и

ОД ЈАНУАРИ ЌЕ ПЛАЌАМЕ ПОСКАПА СТРУЈА - министерот Бектеши не очекува зголемувањето да биде над 10 отсто

ОД ЈАНУАРИ ЌЕ ПЛАЌАМЕ ПОСКАПА СТРУЈА - министерот Бектеши не очекува зголемувањето да биде над 10 отсто

Цената на електричната енергија за домаќинствата и за малите потрошувачи ќе  се зголеми  до 10 отсто. Оваа информација за Алсат ја кажал министерот за економија Крешник Бектеши, за емисијата Економски магазин. Официјалните податоци ќе бидат објавени на девети декември кога ќе се објави понудата на државната ЕСМ на тендерот на ЕВН Хоум која набавува

МАКЕДОНИЈА ИЗГУБИ ПОЗНАТ ЏЕЗ МУЗИЧАР - по кратко боледување почина Александар Николовски-Луј
МАКЕДОНИЈА ИЗГУБИ ПОЗНАТ ЏЕЗ МУЗИЧАР - по кратко боледување почина Александар Николовски-Луј

МАКЕДОНИЈА ИЗГУБИ ПОЗНАТ ЏЕЗ МУЗИЧАР - по кратко боледување почина Александар Николовски-Луј

По кратко боледување на 48 годишна возраст почина џез музичарот, трубач и професор по труба Александар Николовски. „Александар Николовски работеше како наставник по труба во ДМБУЦ Илија Николовски-Луј, со голема љубов и посветеност кон инструментот и учениците, за да ги насочи и запознае со музиката и светот од другата страна на животот,поблескавата

БЛЕРИМ САЛАХУ СЕПАК НЕМА ДА СЕ СРЕТНЕ СО ОСУДЕНИТЕ ЗА ДИВО НАСЕЉЕ - Нухиу го демантира косовскиот колега

БЛЕРИМ САЛАХУ СЕПАК НЕМА ДА СЕ СРЕТНЕ СО ОСУДЕНИТЕ ЗА ДИВО НАСЕЉЕ - Нухиу го демантира косовскиот колега

Заменик-министерот за правда Агим Нухиу потврди дека утре ќе има средба со неговиот косовски колега Блерим Салаху, но дека не е предвидена средба со осудените косовски државјани во случајот „Диво Насеље“. Во изјава за МИА, Нухиу попладнево рече дека ќе се сретне со Салаху и оти е предвидена средба со раководството на затворот „Идризово, но не и со

ДАЛИ СЕПАК ПРИМИ ВАКЦИНА ПРОТИВ КОВИД? - познагтиот тенисер се пријави на турнир каде се влегува само со ковид сертификат

ДАЛИ СЕПАК ПРИМИ ВАКЦИНА ПРОТИВ КОВИД? - познагтиот тенисер се пријави на турнир каде се влегува само со ковид сертификат

Најдобриот светски тенисер Новак Ѓоковиќ се најде на списокот на пријавени играчи за првиот Грен слем следната сезона, Австралија Опен. Србинот сè уште не сака да открие дали ја примил потребната вакцина против коронавирусот, иако тоа е главниот услов за сите тенисери, официјални лица, персонал и навивачи кои сакаат да бидат дел од турнирот во Мелбурн

КАКО СРПСКАТА ПОЛИЦИЈА АПСИ ТРОЈЦА МАКЕДОНЦИ - имале специјален алат за отворање блиндирани врати и пљачкале станови и куќи

КАКО СРПСКАТА ПОЛИЦИЈА АПСИ ТРОЈЦА МАКЕДОНЦИ - имале специјален алат за отворање блиндирани врати и пљачкале станови и куќи

Припадници на српското МВР во Белград расветлија повеќе кривични дела - тешки кражби и приведоа тројца државјани на Северна Македонија, од кои едниот има и српско државјанство, поради постоење основи на сомнение дека го сториле ова кривично дело, јавува Блиц.рс. Полицијата ги уапси Б.С.(1997), Б.Н.(1990) и А.К. (1998), кои се обвинети дека во текот

БЕСИМИ НЕ КАЖУВА БРОЈКИ, АМА СМИРУВА - нема да има значително зголемување на цената на струјата

БЕСИМИ НЕ КАЖУВА БРОЈКИ, АМА СМИРУВА - нема да има значително зголемување на цената на струјата

Понудата што ЕСМ треба да ја даде кон универзалниот снабдувач ќе биде на ниво што нема да предизвика некое значително зголемување на цената на електрична енергија, изјави денеска министерот за финансии Фатмир Бесими. Во одговор на новинарско прашање, Бесими, не сакаше да калкулира со бројки, посочувајќи дека тоа ќе го каже Регулаторната комисија за

ФРОСИНА РЕМЕНСКИ ЌЕ ЈА ВРАЌА ИДЕОЛОГИЈАТА НА СДСМ - ќе вклучи и мек македонски национализам

ФРОСИНА РЕМЕНСКИ ЌЕ ЈА ВРАЌА ИДЕОЛОГИЈАТА НА СДСМ - ќе вклучи и мек македонски национализам

Фросина Ременски, кандидатка за лидер на СДСМ, најавува дека ќе ја враќа социјалдемократската идеологија кај членството, особено кај младите. Во него ќе има место, како што вели, и за мек македонски национализам, но која нема да ги загрози социјалдемокатските постулати. „ВРАЌАЊЕ КОН ИДЕОЛОШКИОТ ИДЕНТИТЕТ НА ПАРТИЈАТА СДСМ и социјалдемократските партии

МЛАДИ СЕ ДРОГИРАЛЕ ВО СПОРТСКИ ЦЕНТАР И НА ПАРКИНГ - полицијата во голема акција приведе 17 лица

МЛАДИ СЕ ДРОГИРАЛЕ ВО СПОРТСКИ ЦЕНТАР И НА ПАРКИНГ - полицијата во голема акција приведе 17 лица

Голема акција синоќа имала МВР во лов на дрога. Дури 17 лица, главно млади, биле лишени од слобода и во А1 Арена СЦ Борис Трајковски, но и на паркингот пред спортскиот центар, а од нив биле одземани мархуана и други дроги. „Во периодот од 22.30 часот на 07.12.2021 до 02.50 часот на 08.12.2021 во Спортски центар „Борис Трајковски“ во Скопје, полициски

НАШИТЕ СИМПАТИЗЕРИ И СОГРАЃАНИ ДА КАЖАТ КАКОВ РАКОВОДЕН ТИМ НИ Е ПОТРЕБЕН - Деспотовски бара предлози за идните носители на функции во СДСМ

НАШИТЕ СИМПАТИЗЕРИ И СОГРАЃАНИ ДА КАЖАТ КАКОВ РАКОВОДЕН ТИМ НИ Е ПОТРЕБЕН - Деспотовски бара предлози за идните носители на функции во СДСМ

Јован Деспотовски, кандидат за претседател на СДСМ го повикува членството на партијата, како и сите граѓани, да достават свои предлози за идните носители на функции во партијата, но и во државата. „Почитувани членови, симпатизери на СДСМ и сограѓани. Време е заедно да го креираме новиот тим на СДСМ. Ги поканувам сите членови на СДСМ, но и сите наши

САКА АЛТЕРНАТИВА, АМА САКА И КОСОВО - зошто се бара повторно расчистување на случајот Диво Насеље, кога пресудите се веќе изречени

САКА АЛТЕРНАТИВА, АМА САКА И КОСОВО - зошто се бара повторно расчистување на случајот Диво Насеље, кога пресудите се веќе изречени

Заменикот министер за правда на Косово, Блерим Салаху најави дека утре ќе ги посети косовските државјани кои се осудени за случајот „Диво насеље“, кои ги служат казните во македонските затвори за настаните од мај 2015 година во Куманово, јави дописникот на МИА од Приштина. Во синоќешното интервју за телевизијата Т7, Салаху рече дека, по воспоставената

Погледнете го „Дениција“ - првиот македонски Swatch, дизајниран од Зоран Кардула

Погледнете го „Дениција“ - првиот македонски Swatch, дизајниран од Зоран Кардула

„Божиновски часовници и накит“ со гордост го претставува првиот македонски дизајниран Swatch, кој е дел од платформата „СВОЧ НА КИРИЛИЦА“ , потпишан од македонскиот дизајнер и илустратор Зоран Кардула. „Првата буква од креативната азбука која ја започнавме со оваа платформа, по повод триесетгодишнината од независноста ја издвоивме за познатиот македонски