притисни ентер »

Извори

Факултети

Кој е зборот на годината според „Меријам-Вебстер“?
Кој е зборот на годината според „Меријам-Вебстер“?

Кој е зборот на годината според „Меријам-Вебстер“?

Американскиот речник „Меријам-Вебстер“ го одбра зборот „вакцина“ за збор на годината. - Овој збор многу често се наоѓаше во нашите податоци секој ден во 2021 - изјавил Питер Соколовски, уредник на речникот. Зборот на годината кажува две различни приказни: научната и онаа за дебатите во врска со мерките, политиките и политичката припадност, додал тој

Фотонапонски системи во земјава има на 108 јавни згради и 3 здравствени установи

Фотонапонски системи во земјава има на 108 јавни згради и 3 здравствени установи

Со Декларацијата младите неодамна побараа носителите на одлуки да ги поттикнат јавните и приватните институции да користат обновливи видови енергија, особено соларна преку децентрализирано производство на енергија На три здравствени установи во Скопје се инсталирани фотонапонски покривни системи, а вакви панели за обновливи извори на енергија има инсталирано

По повод 60-тиот роденден, легендарното „рено 4“ доби летачка верзија

По повод 60-тиот роденден, легендарното „рено 4“ доби летачка верзија

Летачките автомобили во денешно време изгледаат како беспилотни летала или авиони направени за пат и воздух, но во случајот на „рено“ првпат имаме шанса да видиме концепт кој би се базирал на некој ретро модел на патен автомобил. Како дел од прославата на 60-тиот роденден на познатиот модел „рено 4“, француската компанија ги здружи силите со дизајнерите

Истражувачи планираат да дупчат 2 км во срцето на вулкан на Исланд

Истражувачи планираат да дупчат 2 км во срцето на вулкан на Исланд

Вулканот Крафла со своето големо тиркизно кратерско езеро, облаци од чад и базени од сулфурна кал е едно од најимпресивните природни чуда на Исланд. Овде, во Североисточен Исланд, група меѓународни истражувачи се подготвуваат да дупчат два километри во срцето на вулканот. Целта на проектот е да се изгради првата подземна опсерваторија на магма во светот

Повик за учество во програма за млади лидери на фондацијата „Обама“

Повик за учество во програма за млади лидери на фондацијата „Обама“

Фондацијата „Обама“ објавува повик за програма за млади лидери од целиот свет кои сакаат да најдат решенија на проблеми во нивните заедници, земји или региони. Учесниците ќе бидат дел од програмата за лидери во периодот од август до мај создадена од Универзитетот „Колумбија“ во соработка со фондацијата. Сите трошоци за учество во програмата, која ќе

На Олимписките игри во 2024 година ќе може да се патува со летачки такси
На Олимписките игри во 2024 година ќе може да се патува со летачки такси

На Олимписките игри во 2024 година ќе може да се патува со летачки такси

Во 2024 година Париз ќе биде домаќин на Олимписките и Параолимписките игри. Најголемиот спортски фестивал во светот оваа година беше во Токио како полигон за тестирање нови технологии, како што се автономните такси, а Французите планираат да направат чекор понатаму за три години. Имено, спортистите, а можеби и гледачите, за време на Олимписките игри

Британец го доби првото 3Д-печатено око

Британец го доби првото 3Д-печатено око

Во очната болница „Мурфилдс“ во Велика Британија неделава на еден пациент му беше вградено првото 3Д-протетско око во светот. 40-годишниот Стив Верзе е првиот пациент во светот на кој му е вграден ваков имплант. Тој, се разбира, нема да може повторно да гледа од тоа око, но ќе изгледа слично на вистинското око. Верзе прво помина низ процес на дигитално

Изложба на славниот уметник Мерсад Бербер по 40 години

Изложба на славниот уметник Мерсад Бербер по 40 години

Еден од најреспектираните уметници од поранешна Југославија, Мерсад Бербер, по речиси четири децении ќе ѝ се претстави на македонската публика со самостојна изложба, која ќе биде отворена денеска во галеријата „Ел Греко“ во Скопје со почеток во 19 часот. На изложбата ќе бидат претставени 23 графички листа, дел од нив во комбинирана техника, а дел во

Пред да почне со работа кај британската кралица, секоја чистачка мора да го помине тестот со мртва мува

Пред да почне со работа кај британската кралица, секоја чистачка мора да го помине тестот со мртва мува

Сигурно знаете дека вработувањето во резиденцијата на британската кралица не е лесно. Освен што кандидатите мораат да поминат низ ригорозни интервјуа, менаџерката за вработување има и свој посебен трик. Имено, на кандидатите што се пријавуваат за работното место чистачка таа им „подметнува“ мртва мува. Појавувајќи се во документарниот филм „Сандрингам:

„Света Злата Мегленска“ одбележува 25 години постоење

„Света Злата Мегленска“ одбележува 25 години постоење

Вечерва во 20 часот, во фоајето на Националната опера и балет, ќе се одржи концертот „Света Злата слави“, со кој женскиот камерен хор „Св. Злата Мегленска“ слави 25 години јубилеј. Од дирекцијата за култура и уметност на Град Скопје информираат дека со хорот ќе диригира Летка Димовска-Полизова, а гости на концертот се познатиот гитарист Влатко Стефановски,

Каде досега се потврдени случаи на омикрон?

Каде досега се потврдени случаи на омикрон?

Се зголемува бројот на држави низ светот во кои се потврдени случаи на омикрон, новиот сој на коронавирусот што ја предизвикува болеста ковид-19. Одредени држави веќе ги затворија границите, а други забранија влез за жителите на Јужноафриканската Република, каде што првпат се појави овој сој. Еве каде досега се потврдени случаи на новиот сој според

Украински превод на романот „Девет приказни за госпоѓица Сит“ на Билјана С. Црвенковска

Украински превод на романот „Девет приказни за госпоѓица Сит“ на Билјана С. Црвенковска

Романот „Девет приказни за госпоѓица Сит“ деновиве го доживува своето прво издание на друг јазик, во Украина. Преводот на украински е на Ана Багрјана (Анна Багряна), украинска писателка, поетеса и преведувачка, а романот е објавен од страна на издавачката куќа „Тврдина“ (ПВД Твердиня). „Девет приказни за госпоѓица Сит“ е првиот роман за возрасни на

Во вториот круг 9.562 студенти ќе добијат субвенциониран оброк, а 545 се одбиени

Во вториот круг 9.562 студенти ќе добијат субвенциониран оброк, а 545 се одбиени

Во тек е генерирање и испорака на решенија преку порталот е-услуги на 9.562 студенти кои ги исполнија условите и го остварија правото на субвенциониран студентски оброк во рамките на вториот рок од повикот за аплицирање, соопштуваат од Министерството за образование. Процесот ќе биде заокружен денес. Вкупно 545 апликации се одбиени поради неисполнување

Погледнете како е украсена Белата куќа за празниците

Погледнете како е украсена Белата куќа за празниците

Белата куќа ги претстави своите божиќни и новогодишни украси, заедно со темата избрана од првата дама Џил Бајден, која својата инспирација ја нарече „Подароци од срце“. Во секоја од јавните простории на Белата куќа, која останува затворена за посетители поради пандемијата, има индивидуално претставување на темата. Така, библиотеката, со украси од пеперутки

ДЛУМ бележи 75 години постоење со голема изложба со 292 автори

ДЛУМ бележи 75 години постоење со голема изложба со 292 автори

Друштвото на ликовни уметници на Македонија одбележува голем и значаен јубилеј, 75 години, а по тој повод утре во Чифте амам и Мала станица, со почеток во 20 часот, ќе биде отворена голема изложба на членови на ДЛУМ од неговото основање до денес. На изложбата ќе биде претставен богат творечки опус, слики, скулптури, графики, цртежи, инсталации, таписерии