притисни ентер »

Извори

Факултети

И покрај проблемот со видот, Пепи од Лажани создава ликовни ремек-дела
И покрај проблемот со видот, Пепи од Лажани создава ликовни ремек-дела

И покрај проблемот со видот, Пепи од Лажани создава ликовни ремек-дела

Осумгодишниот Предраг Огненоски од прилепското село Лажани има проблем со видот од раѓање и многу му смета светлината. Но, Пепи, како што го нарекуваат неговите другарчиња, има огромен талент за цртање. Секоја минутка од слободното време ја користи за да создаде нов цртеж. Прочитајте повеќе на овој ЛИНК .

Писмо од просветниот инспектор Ѓорѓи Илиевски: Кој сака да го забошоти скандалот со унапредувања на наставно-научни звања?

Писмо од просветниот инспектор Ѓорѓи Илиевски: Кој сака да го забошоти скандалот со унапредувања на наставно-научни звања?

Во врска со случаите на тројца функционери и стекнувањето научно-наставни звања на Државниот универзитет во Тетово, вишиот просветен инспектор Ѓорѓи Илиевски испрати писмо кое го објавуваме во целина: Сакам лично да ја запознаам македонската јавност (деновиве беше запознаена преку пишани и електронски медиуми и портали) за скандалот со унапредувањата

Оглас за вработување во ДБ Шенкер Македонија

Оглас за вработување во ДБ Шенкер Македонија

Овде си, за да придвижиш: како Референт за организација на авионски транспорт ДБ Шенкер Македонија, централа ДБ Шенкер е глобален работодавач. Како транспортна и логистичка дивизија на Германски железници (Deutsche Bahn) ние организираме транспорт на стока и проекти во целиот свет, преку нашите 2000 локации во 130 земји. Во ДБ Шенкер, вие сте дел од

Работењето 10 часа дневно дури и само ако е еднаш неделно ги зголемува шансите за срцев удар

Работењето 10 часа дневно дури и само ако е еднаш неделно ги зголемува шансите за срцев удар

Кај луѓето што имаат еден десетчасовен работен ден неделно се зголемува ризикот за срцев удар за една третина, во споредба со оние што немаат прекувремени часови, открива француско истражување. Истражувачите, кои го разгледувале влијанието на работните култури врз кардиоваскуларното здравје, откриле дека луѓето што рекле дека работат 10 часа или повеќе

Во Куба се лекувале децата погодени од нуклеарната катастрофа во Чернобил

Во Куба се лекувале децата погодени од нуклеарната катастрофа во Чернобил

Повеќе од 25.000 деца биле испратени во Куба на лекување по зрачењето предизвикано од нуклеарната катастрофа во Чернобил што се случи во 1986 година. - Не се чувствував како да сум на болница. Дури и болните деца уживаа. Украинецот Рома Герус добро се сеќава на животот по катастрофата. Нуклеарниот реактор во електраната во Чернобил експлодирал на 26

Бесплатен почетен курс за програмирање
Бесплатен почетен курс за програмирање

Бесплатен почетен курс за програмирање

Академија Микросам, Прилеп организира бесплатен почетен курс за програмирање. Курсот ќе започни на 29.07.2019 и ќе се изучува Програмирање во С++. Предавањата во текот на курсот ќе ги држат искусни и докажани инженери. Микросам на учесниците им ги обезбедува сите услови за посетување на курсот. Сите заинтересирани кандидати треба да се спремни за

Одделот за истражување на „Хуавеи“ во САД се обидува да изгради нов идентитет

Одделот за истражување на „Хуавеи“ во САД се обидува да изгради нов идентитет

Одделот за истражување и развој на кинеската компанија „Хуавеи“, „Фјучрвеи“, почнува одделување на дејноста од компанијата-мајка, откако во мај САД го ставија технолошкиот гигант на „црната листа“, информираат извори за американски медиуми. Одделот „Фјучрвеи“ им забранил на вработени на „Хуавеи“ да влезат во канцелариите, ги префрлил своите вработени

Четиридневен саем на уметноста неделава во МКЦ

Четиридневен саем на уметноста неделава во МКЦ

Изложби, предавања, промоции, проекции и многу музика ќе има на сите расположливи простори - платото пред МКЦ, галеријата, „Денсинг салата“, киното „Фросина“, фоајето над киното Четиридневен саем на уметноста од четврток до недела ќе се одржува во Младинскиот културен центар во Скопје. „Ин ситу“ е насловот на мултимедијалниот саем, на кој ќе бидат

Тајланд затвора плажи поради премногу туристи, а вложува 13 милијарди долари за да привлече уште

Тајланд затвора плажи поради премногу туристи, а вложува 13 милијарди долари за да привлече уште

Иако веќе се мачи со преголемиот број туристи, Тајланд има намера да инвестира 13 милијарди долари во ширење на капацитетите на своите аеродроми и во поврзување на поголемите терминали со брзи железници и така да привлече уште повеќе посетители. Поточно, во следните десет години бројот на туристи така би можел да се зголеми за високи 60 отсто, односно

Кои републики од Југославија биле најзадолжени?

Кои републики од Југославија биле најзадолжени?

Април 1985: Во последните две години постојано се повторува фразата дека конечно е „отстранет велот на тајноста од нашите долгови“. Меѓутоа, денес не се знае колку точно е должна Југославија бидејќи кој како стигнал, така се задолжувал. Во време кога децата дома си играат на компјутери, Народната банка на Југославија нема точни податоци за тоа колку

Пораснал без телефон, а денес управува со технолошки гигант

Пораснал без телефон, а денес управува со технолошки гигант

Сундар Пичаи денес е прв човек на „Гугл“, но додека растел, немал ни телефон, а не пак компјутер. Пичаи пораснал во градот Ченај, на источниот брег на Индија, а неговата фамилија чекала пет години пред да може да си дозволи телефон. Кога конечно го купиле, соседите се собирале кај нив за да можат да телефонираат. - Тоа стана настан во заедницата. Луѓето

Чудни (и неверојатни) работи што се сосема нормални во Јапонија

Чудни (и неверојатни) работи што се сосема нормални во Јапонија

Нормата во Јапонија може да биде изненадување на секое друго место. На пример, сите ученици во основно училиште во Јапонија треба да носат „рандосеру“, ранци што ќе ги носат во наредните 6 години. Ова се уште некои работи што ќе ви дојдат како изненадување, а за Јапонија се сосема нормални. 1. Каналите за дренажа во Јапонија се толку чисти, што во

Науката тврди - кратките разговори со непознати луѓе ќе ве направат посреќни

Науката тврди - кратките разговори со непознати луѓе ќе ве направат посреќни

Сите сакаат да бидат среќни, но горчливата вистина е дека никој не знае како да го направи тоа. Благодарение на научниците, сега постои одговор на ова прашање. Се чини дека кратките разговори со луѓе што не ги познавате, во јавниот превоз или на некое друго јавно место, се вистински и лесен начин да станете малку посреќни. Ако сте личност што секогаш

Речиси 90 отсто од летечките инсекти во болниците носат потенцијално штетна бактерија

Речиси 90 отсто од летечките инсекти во болниците носат потенцијално штетна бактерија

Мувите во болниците се многу поголема закана од досадното брмчење. Според една студија објавена минатата недела, речиси 9 од 10 летечки инсекти собрани од 7 болници во Англија носеле потенцијално штетна бактерија на или во нивните тела. Повеќе од половина од идентификуваните бактериски видови биле таканаречени „супербубачки“, што значи дека тие биле

Пештерата каде што беа заглавени тајландските момчиња претворена во туристичка атракција

Пештерата каде што беа заглавени тајландските момчиња претворена во туристичка атракција

Пештерата во која тајландските момчиња и нивниот тренер пред една година беа заробени е претворена во туристичка атракција. Во близина на пештерата се наоѓа статуа од нуркачот кој умре во текот на мисијата за спасување на членовите на фудбалската екипа „Диви свињи“ од поплавената пештера. - Неверојатно е тоа што се случи тука. Следев сè од Австралија