притисни ентер »

Извори

Флеш

16 починати и 375 нови случаи на Ковид-19
16 починати и 375 нови случаи на Ковид-19

16 починати и 375 нови случаи на Ковид-19

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа направени се 2.744 тестирања, а регистрирани се 375 нови случаи на Ковид-19 во: Скопје – 180, Прилеп – 30, Битола – 28, Кавадарци – 26, Куманово – 13, Велес – 12, Радовиш – 11, Делчево – 9, Кочани и Валандово по 8, Крива Паланка и Ресен по 7, Охрид – 5, Тетово и Македонски Брод по 4,

Е.Пелистер – Спортинг Лисабон  31-25 (14-13)

Е.Пелистер – Спортинг Лисабон 31-25 (14-13)

Битолчани имаат скор три победи, две ремија и еден пораз по шест одиграни кола на паузата заминуваат како второпласирани. Атмосфера во салата „Боро Чурлевски“ беше прекрасна, истата за првпат оваа сезона беше целосно распродадена. Ракометарите на македонскиот вицепрвак имаа силна поддршка од трибините, благодарение на своите фанови се издигнаа во тешките

Омикрон е регистриран во 57 земји

Омикрон е регистриран во 57 земји

Во неделниот епидемиолошки билтен на СЗО се посочува дека „од 7 декември 2021 година, омикрон варијанта на коронавирусот е потврдена во 57 земји. Неговото присуство е забележано во сите шест региони на СЗО“. Експертите посочија на фактот дека бројот на откриени случаи на коронавирус во моментов рапидно расте во Јужна Африка. Иако причините за ова зголемување

Се чествува споменот на Свети Климент Охридски

Се чествува споменот на Свети Климент Охридски

Христијанството го има големиот свети апостол Павле како камбана на верата, а ние ги имаме и него и свети Климента. Таква била Божјата промисла, Македонија, од каде што почна апостол Павле во Европа, ги даде светите браќа Кирил и Методиј, и преку делото свети Климент и свети Наум Охридски, постана расадник на словенската црковно-просветна и книжевна

Се судрија 5 возила, повредени се 4 лица

Се судрија 5 возила, повредени се 4 лица

Сообраќајна незгода попладнево се случи на крстосницата кај „Мавровка“ и комплексот судови во Скопје. Според првичните информации во несреќата учествувале 5 возила, а повредени се четири лица. Тие се префрлени во Градската општа болница „Свети Наум Охридски“ во Скопје. Во сударот учествувале пежо, пасат, БМВ, форд и голф, сите со скопски регистерски

Ѓоковиќ ќе игра на Австралија опен
Ѓоковиќ ќе игра на Австралија опен

Ѓоковиќ ќе игра на Австралија опен

Првиот рекет на светот, Новак Ѓоковиќ се најде на листата пријавени тенисери за првиот гранд-слем турнир во сезоната, Австралија опен. Со тоа Ѓоковиќ ги разреши сите дилеми дали е вакциниран или не, бидејќи во државата Викторија, во која се наоѓа Мелбурн не е дозволено да допатуваат луѓе од други земји кои не се вакцинирани против коронавирус. Тоа

ВМРО-ДПМНЕ: Трета недела без одговори и одговорност за трагедијата во Бугарија

ВМРО-ДПМНЕ: Трета недела без одговори и одговорност за трагедијата во Бугарија

Трета недела одминува од катастрофалната автобуска несреќа во која 45 лица трагично ги загубија животите, а власта на СДСМ и ДУИ нема одгвоор како е возможно автобус без извод од лиценца 140 пати да ја напушти границата, велат од ВМРО-ДПМНЕ. „МВР и Царина молчат како е можно табличката на кобниот автобус на Беса Транс да не постои? За каква правна

На денешен ден – 8 декември

На денешен ден – 8 декември

65 п.н.е.- Роден е Хорациј, најголем римски лирски поет, кој повеќе од сите други грчки или римски поети се одликува со различности во својот поетски израз. Во текот на престојот во Атина подробно ги запознал грчката култура, филозофија и уметност. Дела: „Сатири“, „Песни“ или „Оди“, „Писма“. 883.- Свети Климент Охридски, родоначалник на словенската

Астрономски календар – 8 декември

Астрономски календар – 8 декември

Денеска е 8 декември, 343-иот ден во годината. До крајот на годината остануваат уште 23 дена. Сонцето во Скопје изгреа во 6 часот и 48 минути,  а ќе зајде во 16 часот и 2 минути. Денов трае 9 часа и 14 минути. Месечината, која е во фаза на прва четвртина, ќе изгрее во 12 часот и 36 минути и ова деноноќие нема да зајде.

Времето денеска – 8.декември 2021

Времето денеска – 8.декември 2021

Времето денеска ќе биде сончево со мала до умерена локална облачност и ќе дува слаб до умерен ветер од северозападен правец. Наутро ќе биде студено со минимални утрински температури од -6 до 2 степена, а во текот на денот, температурите ќе се движат од 3 до 10 степени. Во Скопје ќе преовладува претежно сончево време со појава на мала до умерена облачност

Во ноември поскапе се – најмногу лебот

Во ноември поскапе се – најмногу лебот

Трошоците на живот во ноември се зголемени за 0,7 проценти, а цените на мало бележат скок од 0,3 отсто во однос на октомври, објави денеска Државниот завод за статистика. Пораст на трошоците на живот се забележани кај лебот и житата за 3,8 проценти, сирењето и урдата за 2,3 отсто, месото за 2,1, маслото за 1,9, шеќерот, џемот, медот, чоколадата и кондиторските

Арсовска: Без најава да се исклучат семафори со часови е крајно несериозно од МВР

Арсовска: Без најава да се исклучат семафори со часови е крајно несериозно од МВР

Градоначланилничката на Скопје, Данела Арсовска, јавно побара објаснување од МВР зошто, без никаква најава, беа исклучени голем број семафори во градот со што се предизвика невиден сообраќаен хаос по улиците. Да се исклучат семафори без најава со часови за да се направи сообраќаен хаос е крајно несериозно. Сообраќајот е ист како и други денови и нема

ПСЖ – Клуб Бриж  4-1

ПСЖ – Клуб Бриж 4-1

ПСЖ со убедливи 4-1 го победија Клуб Бриж, по два гола постигнаа Мбапе и ПСЖ, Манчестер Сити со 2-1 загуби на гостувањето кај Манчестер Сити. Оваа група беше решена уште во минатото коло, Манчестер Сити го освои првото место, ПСЖ второто, па денешните натпревари беа формалност. ПСЖ имаше фуриозен старт на натпреварот, по само седум минути игра водеше

Заврши разговорот меѓу Путин и Бајден

Заврши разговорот меѓу Путин и Бајден

Претседателите на Русија и на САД, Владимир Путин и Џозеф Бајден денеска разговараа два часа преку видеоврска, а засега ниту Москва ниту Вашингтон немаат информации за деталите од разговорот. Пред разговорите, двете страни предупредија дека не треба да се очекуваат значајни резултати, но Москва рече дека се потребни разговори откако тензиите во Европа

Во коалицијата на СДСМ сите нешто бараат и ќе бараат

Во коалицијата на СДСМ сите нешто бараат и ќе бараат

По синоќешната средба на премиерот во заминување Зоран Заев со коалиционите партнери, на која тој им реферираше што договорал со Гаши со денови, тие повеќе не го критикуваат што пред преговорите не ги известил. Туку, излегоа со пораки дека можеби и тие би можеле да „ќарат“ од Заев уште некоја функција, по теркот на Гаши. Па така, по принципот „ако