притисни ентер »

Извори

Фокус

Дескоска: Ако нападнете лекар, тоа е исто како да сте нападнале полицаец и се заканува казна до 10 години затвор
Дескоска: Ако нападнете лекар, тоа е исто како да сте нападнале полицаец и се заканува казна до 10 години затвор

Дескоска: Ако нападнете лекар, тоа е исто како да сте нападнале полицаец и се заканува казна до 10 години затвор

По последните немили настани и нападите кон здравствените работници, министерката за правда, Рената Дескоска денеска порача дека медицинските лица не смеат да бидат подложени на вакви напади. Казни за напад на здравствен работник Што предвидува законот за напад на здравствен работник? Да нападнете здравствен работник е исто како да нападнете полицаец

Стевчо Јакимовски ослободен од куќен притвор

Стевчо Јакимовски ослободен од куќен притвор

Поранешниот градоначалник на Општина Карпош, Стевчо Јакимовски, излезе од куќен притвор. Судија на претходна постапка минатата недела му ја укина на Јакимовски мерката куќен притвор и му одреди мерки на претпазливост, по предлог на надлежен јавен обвинител кој побарал ублажување на мерката. „Надлежен јавен обвинител до судија на претходна постапка

Таравари со помош на ВМРО ја презеде контролата во гостиварскиот совет од СДСМ и ДУИ

Таравари со помош на ВМРО ја презеде контролата во гостиварскиот совет од СДСМ и ДУИ

Нов претседател на Советот на општина Гостивар е Бесим Мемеди, кој беше избран на денешната седница на Советот откако досегашниот претседавач Насир Муслиу поднесе оставка. На тој начин, со промената беше промовирно и новото мнозинство коешто се создаде околу Алијансата за Албанците. Клучниот глас за промена на мнозинството што доскоро го предводеа

Кога и да има избори, ние сме победници, сметаат од СДСМ

Кога и да има избори, ние сме победници, сметаат од СДСМ

Се е лажно во ВМРО-ДПМНЕ дури и барањето за предвремени избори е класичен блеф, на избори победник е СДСМ и напредокот што го предводи. Се е лажно во ВМРО-ДПМНЕ дури и барањето за предвремени избори е класичен блеф, фарса, велат од СДСМ. Кога и да има избори победник е СДСМ и напредната, прoгресивна опција што ја предводи. Тоа го потврдуваат и анкетите

Нов мебел за студентите во студентскиот дом „Гоце Делчев“

Нов мебел за студентите во студентскиот дом „Гоце Делчев“

Државниот студентски центар преку Министерството за образование и наука почнува со внатрешното уредување на собите во блоковите В и Г во студентскиот дом „Гоце Делчев“. – Овие блокови беа комплетно реновирани и опремени со нови тоалети и мини кујна. Внатрешното уредување на овие простории се однесува на изработка на мебел во брачните, двокреветни и

Македонец во Србија заглави во притвор за поседување нелегално оружје
Македонец во Србија заглави во притвор за поседување нелегално оружје

Македонец во Србија заглави во притвор за поседување нелегално оружје

Полицијата во Пожаревац, Србија, уапси 29-годишен државјанин на Северна Македонија за поседување нелегално оружје и загрозување на сигурноста. Како што соопштуваат српските медиуми 29-годишниот П.С. е уапсен откако предизвикал врева пред куќата на 57-годишна жена, шутирајќи ја влезата врата и барајќи да го види нејзиниот сопруг. По апсењето полицијата

Велосипедист тешко повреден во Струга

Велосипедист тешко повреден во Струга

Вчера попладне се случила сообраќајна незгода помеѓу автомобил и велосипедист, кој завршил во болница откако се здобил со тешки повреди. „На 16.09.2019 во 11.30 часот во населба Плитишта-Струга се случила сообраќајна незгода помеѓу патничко моторно возило „цитроен“ со охридски регистарски ознаки, управувано од Е.Б.(65) од с.Боровец, струшко, и велосипед

Уапсени пет лица во Скопје кај кои е пронајдена дрога

Уапсени пет лица во Скопје кај кои е пронајдена дрога

Полицицијата вчера уапси пет лица во Скопје поради поседување на марихуана и прашкаста материја. На булеварот „Гоце Делчев“ се уапсени четири лица, двајца на возраст од 28 години, двајца на возраст од 41 година. „На 16.09.2019 во 11.30 часот полициски службеници од СВР Скопје, на бул.„Гоце Делчев“, ги лишиле од слобода Е.Ж.(41), С.Р.(28), С.И.(41)

Поповска смета дека созреа времето за една изборна единица, Ибраимовски не верува дека големите партии ќе прифатат

Поповска смета дека созреа времето за една изборна единица, Ибраимовски не верува дека големите партии ќе прифатат

Потребна е промена на изборниот модел од шест во една изборна единица со цел да се измери реалната тежина на секој политички субјект и да се демократизира политичката сцена, сметаат пратениците од „помалите“ политички партии, кои вчера во собранието формираа иницијатива за една изборна единица, во која се вклучија 12 пратеници од 10 партии, како и

Принс се обидувал да ја повреди Шиндеј О’ Конор

Принс се обидувал да ја повреди Шиндеј О’ Конор

Шинејд О’Конор вели дека при една вечерна средба, Принс се обидел физички да ја нападне во видно пијана состојба во својот дом во Лос Анџелес, јави „Сан”. Имено, ирската пејачка тврди дека во таа прилика тој ја бркал во дворот со перница, „наполнета со нешто тешко“, со цел да ја удри. И, нагласува дека за неа тоа е многу страшен спомен. Прашана за

Принс се обидувал да ја повреди Шинид О’ Конор

Принс се обидувал да ја повреди Шинид О’ Конор

Шинејд О’Конор вели дека при една вечерна средба, Принс се обидел физички да ја нападне во видно пијана состојба во својот дом во Лос Анџелес, јави „Сан”. Имено, ирската пејачка тврди дека во таа прилика тој ја бркал во дворот со перница, „наполнета со нешто тешко“, со цел да ја удри. И, нагласува дека за неа тоа е многу страшен спомен. Прашана за

Фрчковска бара Јанева да се брани од слобода, како гаранција нуди недвижен имот

Фрчковска бара Јанева да се брани од слобода, како гаранција нуди недвижен имот

Ирена Фрчковска, адвокат на Катица Јанева, во интервју за ТВ 21 најави дека денеска ќе побара укинување на мерката притвор за поранешната специјална обвинителка Катица Јанева. Фрчкоска ќе бара нејзината клиентка да се брани од слобода со депонирање на соодветна гаранција во недвижен имот. „Сметаме дека се отпаднати основите за притворот, бидејќи таа

Меси со став за групата од ЛШ на Барселона

Меси со став за групата од ЛШ на Барселона

Капитенот на Барселона, Лионел Меси пред натпреварот од првото коло од групната фаза од Лигата на шампионите против Борусија Дортмунд, смета дека Каталонците имаат тешка група оваа сезона. – Секоја година во Лигата на шампионите има рамномерен биланс на моќ, иако понекогаш е потешко да се победи. Во принцип, силите на турнирот се распределуваат подеднакво

Обвинителите од СЈО и утрово дојдоа на работа во зградата на Рузвелтова, ги чуваат предметите

Обвинителите од СЈО и утрово дојдоа на работа во зградата на Рузвелтова, ги чуваат предметите

Обвинителите од СЈО и утрово пристигнаа на работа во зградата на Рузвелтова, иако вчера Советот на јавните обвинители реши да се вратат во обвинителствата каде што претходно работеа. Така и ќе биде во наредните неколку дена, бидејќи обвинителот Љубомир Јовески ги задолжил да ги чуваат предметите кои ги застапуваа пред суд. Републичкиот јавен обвинител

Варвициотис: За европската перспектива на соседната земја потребно е исполнување на обврските од Договорот од Преспа

Варвициотис: За европската перспектива на соседната земја потребно е исполнување на обврските од Договорот од Преспа

Исполнување на обврските од Договорот од Преспа, напуштање на секаков иредентистички елемент и почитување на владеењето на правото, се точките на кои, според грчкото МНР, се осврнал алтернативниот министер за надворешни работи на Грција, Милтиадис Варвициотис, говорејќи за европската перспектива на нашата земја за време на состанокот на Советот за