притисни ентер »

Извори

Friday

НОВ УДАР: Apple бара да ја замени Кина во производството
НОВ УДАР: Apple бара да ја замени Кина во производството

НОВ УДАР: Apple бара да ја замени Кина во производството

Apple побара од своите главни снабдувачи колку ќе чини преместување на дел од својот производствен капацитет од Кина до Југоисточна Азија, според планот за реструктуирање на синџирот на снабдување. Според Nikkei Asian Review, тоа е потенцијално преместување на 15-30 проценти од капацитетот од Кина. Според медиумите, врз основа на информации од повеќе

Конечно го добивме датумот за новиот Samsung Galaxy Note 10

Конечно го добивме датумот за новиот Samsung Galaxy Note 10

Блиски извори до Самсунг откриваат дека јужнокорејскиот гигант својот паметен телефон Galaxy S10 Note ќе го претстави на 7-ми август во Њујорк. Note е традиционално првата платформа на Самсунг за претставување на новите технологии, а според гласините, оваа година ќе бидат претставени две верзии со различни дијагонали на екранот, од кои една верзија

5 парфеми за ова лето за секоја пригода

5 парфеми за ова лето за секоја пригода

Парфемите се нашите најдобри пријатели, особено кога ќе дојдат топлите денови од годината. Парфемите се тука да порачаат дека водиме грижа за својот изглед и дека во секоја пригода сакаме убаво да мирисаме. Иако тоа сите првенственио го правиме поради себе, сепак со добар парфем, вратите ни се секаде отворени. Salvatore Ferragamo Uomo Urban Feel Creed

Ниту напорно работење, ниту знаење… Еве што е клучно за успех

Ниту напорно работење, ниту знаење… Еве што е клучно за успех

Според неодамнешниот извештај на Центарот за образование и работна сила (ЦЕВ) во Џорџтаун, да се биде роден побогат е поголем показател за успехот на возрасните во САД отколку академскиот успех. За да успеете во Америка, подобро е да се родиш богат од паметен. Луѓето со талент честопати не успеваат. Она што го откривме во оваа студија е дека луѓето

МОДЕН ВОДИЧ: Како да изгледате во сезоната на свадби

МОДЕН ВОДИЧ: Како да изгледате во сезоната на свадби

Има повеќе работи кои што ги сакаме кај свадбите се добтио пијалок, танцоиви, неработни денови, позитивна атмосфера, добра забава и музика. Замислете за сето ова треба да го правите цел ден и пак да изгледате фраерски. Еве неколку наши предлози како да изгледате целиот ден фраерски на свадба, без разлика дали станува збор за Вашата или сте некаде како

Huawei се искачи на светски познатата рејтинг листа на најценети брендови BrandZ
Huawei се искачи на светски познатата рејтинг листа на најценети брендови BrandZ

Huawei се искачи на светски познатата рејтинг листа на најценети брендови BrandZ

Револуционерните иновации, високата продажба и посветеноста на технолошкиот развој се клучни за растот на компанијата Huawei продолжува да ја зајакнува својата позиција како глобален лидер во технологијата, истовремено зголемувајќи ја вредноста на својот бренд. Годишната рејтинг листа BrandZ за 100-те најскапи брендови во светот, објавена од WPP, го

Како ДО брза И точна информација?

Како ДО брза И точна информација?

ИНФОРМИРАЊЕ НЕКОГАШ И СЕГА Ако пред дваесетина години луѓето се потпирале на своите роднини и пријатели секогаш кога ќе им треба информација, денес многумина прво погледнуваат во своите телефони.  Паметните апликации и интернет пребарувачите ни сервираат илјадници информации секоја секунда. Но, во време кога сме преплавени со некомплетни, непроверени

Адам Сендлер руши рекорди на Netflix

Адам Сендлер руши рекорди на Netflix

Додека Netflix беше затворен и не сакаше многу да објавува статистики, во текот на минатата година  компанијата стана поотворена за тоа. Неговото најново откритие ја потврдува теоријата дека некој таму ги сака филмовите на Адам Сендлер, бидејќи неговиот последен, Murder Mystery, го освои најгледаниот викенд за време на отворањето за филмот Netflix,

Адамн Сендлер руши рекорди на Netflix

Адамн Сендлер руши рекорди на Netflix

Додека Netflix беше затворен и не сакаше многу да објавува статистики, во текот на минатата година  компанијата стана поотворена за тоа. Неговото најново откритие ја потврдува теоријата дека некој таму ги сака филмовите на Адам Сендлер, бидејќи неговиот последен, Murder Mystery, го освои најгледаниот викенд за време на отворањето за филмот Netflix,

5 секс пози кои треба да ги проба секој маж

5 секс пози кои треба да ги проба секој маж

Дали сте од оние кои сакааат да експериметираат во сексот? Ако сте од тие, тогаш имаме 5 секс пози кои вреди да ги пробате барем еднаш во вашиот живот. Придобивки: Крвта ќе дојде и кон вашата друга глава. Предности: релаксирачка позиција со подлабока пенетрација и зголемена интимност. Предности: удобна позиција за жената. Еротичен за тебе. Предности:

Модни икони кои владеат со стилот во нивните 40-ти години

Модни икони кои владеат со стилот во нивните 40-ти години

Иако се веќе влезени во нивните 40-ти години, овие луѓе сеуште со една нога се во нивните 20-ти. Како стареат тие изгледаат како дас е во подобра форма. Денеска ви направивме листа од неколку познати модни икони во нивните 40-ти на кои сеуште им се восхитуваме и ги гледаме како модна инспирација. Дејвид Бекам Кристијан Беил Џуд Ло Дермот Олери The

Македонските девојки кои доминираат ова лето на Инстаграм

Македонските девојки кои доминираат ова лето на Инстаграм

Сите го сакаме летото поради повеќе причини, а една од нив е кога преубавите девојки ќе можеме да ги видиме по бикини како уживаат на егзотичните плажи. Покрај големиот број на светски манекенки и модели кои што можеме да ги видиме на Иснтаграм кои секојдневно објавуваат фотографии во бикини, можеме да се пофалиме и со нашите преубави девојки. View

Според научниците треба да пиеме повеќе кафе! Зошто?

Според научниците треба да пиеме повеќе кафе! Зошто?

Досега, насекаде сме можеле да слушаме и да читаме зошто кафето е добро за нас – го подобрува здравјето и влијае на подолг живот. Меѓутоа, нова студија за неврони покажува дури и корелација помеѓу зголемената потрошувачка на кафе и подоброто здравје на мозокот. Најинтригантниот заклучок, објавен минатиот месец во весникот Frontiers in Neuroscience,

Adidas ја загуби битката на суд за своето лого

Adidas ја загуби битката на суд за своето лого

Европскиот суд донесе конечна одлука против германската компанија Adidas во долгиот спор кој се водеше околу нивното лого со трите линии. Судот заклучи дека ова лого не е доволно специфично за да добие правна заштита. Правните застапувачи на германската компанија изјавија дека оваа одлука важи само на едната верзија на логото со три пруги и дека оваа

Три совети за да имате подобар секс

Три совети за да имате подобар секс

Сексуалниот однос понекогаш може да стане монотон ако го правите рутинирано. Тоа не треба да значи дека страста повеќе не постои, но треба да екпериментирате и да ја пуштите вашата фантазија. Пуштете музика- Ако направите добра атмосфера во која таа може да се опушти, вие дефинитивно ќе имате совршен секс. Менувајете пози- монотонијата од една положба