притисни ентер »

Извори

Frontline

Неуспешните политички игри на опозициската ВМРО-ДПМНЕ и (само)уништувањето на Беса
Неуспешните политички игри на опозициската ВМРО-ДПМНЕ и (само)уништувањето на Беса

Неуспешните политички игри на опозициската ВМРО-ДПМНЕ и (само)уништувањето на Беса

пишува: БОЈАН ПЕТРЕСКИ Македонското општество постојано доживува потреси на политичката сцена. Тие потреси често знаат да ескалираат во политичка криза, која за нашето општество воопшто не е непознат феномен. Па така, по завршувањето на локалните избори, нашата држава – Република Северна Македонија, за влакно избегна влез во уште една политичка криза

Одобрени две инвестиции за фотонапонски електрани во вкупна вредност од 116 милиони евра

Одобрени две инвестиции за фотонапонски електрани во вкупна вредност од 116 милиони евра

Владата на Република Северна Македонија на денешната 125-та редовна седница донесе одлука за утврдување статус на стратешки инвестиционен проект на Друштво за производство, трговија и услуги РИНУАБЛ ПАУЕР ИНТЕРНАТИОНАЛ ДООЕЛ Скопје, односно за инвестиција фотонапонска електрана со јачина од 85 мегавати. Соларната електрана на стратешкиот инвеститор

Таравари: Имав докази, ама ги имам снемано

Таравари: Имав докази, ама ги имам снемано

РИБАРО Господинот Арбен Таравари во неколку наврати го менуваше исказот даден во медиумите во врска со неговите тврдења за наводен поткуп на пратеници. „Имам докази, па немам докази, па не мора да имам кога сите знаат…“, беа изјавите на Таравари. Редакцијата на АХА за да ги отстрани шашмите закажа сериозно интервју со Таравари и побара концизни одговори

Словенечката ТВ 24 часа: Убав гест, улица во Берово именувана по Словенец

Словенечката ТВ 24 часа: Убав гест, улица во Берово именувана по Словенец

Словенечката телевизија 24 часа, со прилог за именувањето на улица во Берово, во чест на прерано загинатиот словенечки пожарникар Жан Кофол. Градоначалникот на Берово, Звонко Пекевски, во изјава за Фронтлајн , вели дека неговата иницијатива за преименување на улица „20” во населбата Ширината, во улица „Жан Кофол”, едногласно е изгласана од Советниците,

Социјалдемократот Олаф Шолц стана нов канцелар на Германија

Социјалдемократот Олаф Шолц стана нов канцелар на Германија

Олаф Шолц од Социјалдемократите е именуван за деветти канцелар на Германија на кратка церемонија во претседателската палата во Берлин, јави ДПА. Олаф Шолц денеска ја доби поддршката од германскиот парламент за да ја наследи Ангела Меркел на функцијата канцелар, при што членовите на Бундестагот гласаа со големо мнозинство по партиска линија на тајното

Бучковски за бугарски „Дневник“: Заев е дополнителна гаранција дека можеме да се договориме
Бучковски за бугарски „Дневник“: Заев е дополнителна гаранција дека можеме да се договориме

Бучковски за бугарски „Дневник“: Заев е дополнителна гаранција дека можеме да се договориме

Да не успееше Заев да го стабилизира парламентарното мнозинство, приказната ќе завршеше, па убеден сум дека сега е вистинскиот момент за решение. Мнозинството во нашиот парламент сега е зајакнато, додека се знае дека во Бугарија има политичка влада, да видиме дали ќе го направиме тоа следниот месец, вели во интервју за бугарски „Дневник“ професорот

Гугл ги објави најпопуларните пребарувања во 2021 година, изборот е доста интересен

Гугл ги објави најпопуларните пребарувања во 2021 година, изборот е доста интересен

Многу работи се случија во 2021 година, и сето тоа се рефлектира во „Пребарувањето на Google“. Еве го годишниот преглед на Google за најпопуларните пребарувања годинава. 2021 година беше луда година на повеќе начини и точно пред да исчезне засекогаш, Google ги објави најголемите и најпопуларните пребарувања за изминатата година. Google Search е една

Воуг: Трендови што ќе ја обележат пролетта 2022 година

Воуг: Трендови што ќе ја обележат пролетта 2022 година

Индустријата се врати на вообичаените ритми на модниот месец. Колекциите кои се истакнаа по четири неделните ревии на модните писти помалку беа поврзани со облеката, а повеќе со новите начини на презентирање на модата. Самото доаѓање на пролетта носи нови модни трендови. Пролетта 2022 година е време да пробате нешто ново. Дали се осмелувате? Според

Добри вести за струјата најави министерот Бектеши

Добри вести за струјата најави министерот Бектеши

Министерот за економија Крешник Бектеши изјави дека не очекува зголемувањето на цената на електричната енергија да надмине 10 проценти. У тре се очекува ЕСМ да донесе одлука со каква цена ќе учествува на јавниот тендер на универзалниот снабдувач ЕВН Хоум. – Согласно Законот за енергетика, цената на струјата од 1 јануари за првите шест месеци од 2022

Бајден разговараше со европските сојузници по видео-средбата со Путин

Бајден разговараше со европските сојузници по видео-средбата со Путин

Американскиот претседател Џо Бајден одржа видеоконференција со европските сојузници по неговата видео средба со неговиот руски колега Владимир Путин, соопшти денеска портпаролот на германската влада. Бајден доцна синоќа ги информирал за текот на разговори германската канцеларка Ангела Меркел, францускиот претседател Емануел Макрон, италијанскиот премиер

Австралијката Ешли Барти ја освои ВТА наградата „тенисерка на годината“

Австралијката Ешли Барти ја освои ВТА наградата „тенисерка на годината“

Вторпат во кариерата Австралијката Ешли Барти ја освои ВТА наградата за „тенисерка на годината“, додека Барбора Крејчикова од Чешка доби двојна награда – за „најдобра двојка на годината“ во тандем со Катерина Синиакова, и „тенисерка со најголем напредок“. Меѓу добитничките на годинешните награди на Женското тениско здружение (ВТА) се најдоа и сензационалната

Нухиу демантира дека косовскиот заменик-министер за правда ќе има средба со осудените во „Диво насеље“

Нухиу демантира дека косовскиот заменик-министер за правда ќе има средба со осудените во „Диво насеље“

Заменик-министерот за правда Агим Нухиу потврди дека утре ќе има средба со неговиот косовски колега Блерим Салаху, но дека не е предвидена средба со осудените косовски државјани во случајот „Диво Насеље“. Во изјава за МИА, Нухиу попладнево рече дека ќе се сретне со Салаху и оти е предвидена средба со раководството на затворот „Идризово, но не и со

Закерберг и неговата сопруга Чан ќе инвестираат 3,4 милијарди долари за развој на науката

Закерберг и неговата сопруга Чан ќе инвестираат 3,4 милијарди долари за развој на науката

Компанијата што ги води филантропските работи на извршниот директор на Фејсбук Марк Закерберг и неговата сопруга Присила Чан ќе инвестира околу 3,4 милијарди долари за подобрување на здравјето на луѓето во следните 10 до 15 години, изјави портпаролот на таа организација. Иницијативата Чан Закерберг (ЦЗИ) синоќа објави податоци за плановите за поддршка

ММФ: Албанија со најголема сиромаштија во регионот, Србија со најниска

ММФ: Албанија со најголема сиромаштија во регионот, Србија со најниска

Што се однесува за земјите во регионот, стапката на сиромаштија во Косово се зголемила на 23,4 отсто во 2020 година (од 20,9% во 2019 година). Во Северна Македонија показателот достигна 18 проценти (од 16,9%), додека во Црна Гора значително се зголемил, од 14,5 отсто на 20 проценти. Пандемијата и катастрофалниот земјотрес што земјата ја погоди во ноември

Владина делегација се поклони пред споменикот на Свети Климент Охридски

Владина делегација се поклони пред споменикот на Свети Климент Охридски

Владина делегација составена од министерот за правда, Бојан Маричиќ, министерката за култура, Ирена Стефоска и заменик-министерот за транспорт и врски, Беким Реџепи положи цвеќе и се поклони пред споменикот на Св. Климент Охридски кај Националната и универзитетска библиотека која го носи неговото име по повод 8 Декември, државниот празник во негова