притисни ентер »

Извори

funhub.mk

ОКТА ќе додели стипендии за втор циклус студии на студенти на УКИМ
ОКТА ќе додели стипендии за втор циклус студии на студенти на УКИМ

ОКТА ќе додели стипендии за втор циклус студии на студенти на УКИМ

ОКТА четврта година по ред ќе додели целосни стипендии за постдипломски студии на студентите на УКИМ. Компанијата потпиша Меморандум за соработка со Универзитетот „Св. Кирил и Методиј“, со кој се продолжува повеќегодишната поддршка на најстариот државен универзитет. Како дел од својата корпоративна општествено одговорна стратегија, целта на ОКТА е

7 начина да се стегнете после слабеење

7 начина да се стегнете после слабеење

1. Одржувајте го водниот биланс како пиете можно повеќе течности секојдневно . Водата ја прави кожата еластична , што од своја страна го намалува драстично ризикот од доделување и појава на стрии . 2. Ексфолација на кожата додека се туширате, најдобро со кафе или пак кафеав шеќер. Така ќе се подобри циркулацијата во погодените области и ќе ја вратите

ФВМС: Ветеринарната професија атрактивна за идните студенти бидејќи е признаена во Европа

ФВМС: Ветеринарната професија атрактивна за идните студенти бидејќи е признаена во Европа

Пријавувањето за упис на Факултетот за ветеринарната медицина – Скопје трае денеска и утре 1-ви септември, наменети за студии по ветеринарна медицина за прв и втор интегриран циклус студии. – Оваа година работиме според протоколи за уписите така што два дена се доволни за запишување на Факултетот. Ветеринарната професија е атрактивна за идните академски

ВИЦ: Полицаец запира автомобил…

ВИЦ: Полицаец запира автомобил…

Сообраќаен полицаец запира автомобил, го вади својот бележник и вели: – Значи вака, кажете име, средно име и презиме? – Ѓерасимчо Софрониев Попхаџихристомановски.. Полицаецот си го прибира тефтерот и одмавнува со раката: – Добро, добро, ајде вози и гледај друг пат да не те фатам…

Битолско чоколадно млеко со 10 витамини за поздраво детство

Битолско чоколадно млеко со 10 витамини за поздраво детство

Внесувањето здрави и корисни состојки што го поттикнуваат развојот на детскиот организам е една од главните грижи на секој родител. А децата сакаат се што е вкусно, го сакаат млекото, но уште повеќе го сакаат вкусот на чоколадо. Вкусно, здраво, корисно, се трите основни карактеристики на Битолското чоколадно млеко со 10 витамини. За ова млеко посебно

Идеи за уредување на вашата тераса

Идеи за уредување на вашата тераса

Не дозволувајте вашата тераса да биде склад за непотребните работи од вашиот дом! Создадете катче во кое ќе можете да најдете мир во било кое време од денот. Подготвивме неколку убави и имагинативни совети за тоа како едноставно да ја организирате вашата тераса. Покрај тоа што ќе изгледа убаво, на неа ќе можете да ја прочитате вашата омилена книга,

HUAWEI Assistant – TODAY ја доби светски познатата награда за дизајн  „Red Dot” 2020

HUAWEI Assistant – TODAY ја доби светски познатата награда за дизајн „Red Dot” 2020

Huawei Assistant – TODAY е награден со „Оскар“ во дизајнерската индустрија – наградата „Red Dot“ на „Brand & Communication Design“. Наградата Red Dot е една од трите светски награди за дизајн, заедно со наградата IF Design (Германија) и Меѓународните награди за извонредност IDEA (Америка). Во согласност со мотото на Red Dot „во потрага по добар дизајн

15 години во движење: ЛУКОИЛ Македонија го прославува својот 15-годишен јубилеј

15 години во движење: ЛУКОИЛ Македонија го прославува својот 15-годишен јубилеј

ЛУКОИЛ Македонија, компанија која преставува една од 10-те најголеми странски инвеститори во земјава, месецов одбележува 15 години постоење на македонскиот пазар. Компанијата е регистрирана во мај 2005 година како ќерка-фирма на групацијата „ЛУКОИЛ“ и дел од Балканската меѓурегионална група на компании, а токму на 17 август започнува со својата комерцијална

ВИЦ: Пријателка најавува за мажење по четврт пат

ВИЦ: Пријателка најавува за мажење по четврт пат

Жена и најавува на своја пријателка дека ќе се мажи по четврт пат. – Тоа е прекрасно, но, извини што прашувам, што стана со твоите претходни мажи. – Првиот изеде отровни печурки и умре! – Леле, колку трагично. А вториот? – И вториот изеде отровни печурки и умре. – Страшно! Страв ми е да прашам што се случи со третиот. – Тој си го скрши вратот. – Си

13 август – Меѓународен ден на левичарите

13 август – Меѓународен ден на левичарите

Дали сакате да го видите светот од гледна точка на левораките луѓе? Дали знаевте дека само 10% од светското население е леворако? На Меѓународниот ден на левичарите, на 13 август, треба да го истражите тој свет за еден ден. Дали знаевте дека претседателите Роналд Реган, Бил Клинтон и Барак Обама беа левораки? Исто така Пол Мекартни или Џими Хендрикс,