притисни ентер »

Извори

G-sport

Е. Пелистер со бод од Лисабон
Е. Пелистер со бод од Лисабон

Е. Пелистер со бод од Лисабон

СПОРТИНГ - Е. ПЕЛИСТЕР   27-27 (14-16) Следи статистика... Еурофарм Пелистер со бод се враќа од гостувањето во Португалија, резултат со кој нормално мое да биде презадоволен, но според тоа што се случуваше на теренот, битолчани можат да жалат за вториот бод. Е. Пелистер беше вечерва подобар тим од Спортинг. Ја имаше контролата врз противникот и резултатот

Австрија без селекторот на СП Шпанија

Австрија без селекторот на СП Шпанија

Најсилната алка во синџирот на репрезентацијата на Австрија, селекторот Херберт Милер остана дома. Позитивен е на Ковид  за него нема да има СП. Креаторот на играта и воопшто на овој тим на Австрија, Херберт Милер е Ковид позитивен и нема да биде дел од Светското првенство во женска конкуренција што почнува утре во Шпанија. Покрај Милер во самоизолација

Лазаров го спаси Нант од пораз

Лазаров го спаси Нант од пораз

ГОГ Гудме и Нант одиграа нершено (29-29) во рамките на Европската лига на натпревар одигран вечерва во Гудме. Најзаслужен за ваквиот расплет е македонскиот ас Кирил Лазаров, иако Нант можеше и со цел плен да се врати дома. Кирил Лазаров во игра влезе во вториот дел, кога Нант губеше 14-16 и набрзина постигна четири гола, а имаше и неколку асистенции

Колстад извиси, Дамке остана во Кил

Колстад извиси, Дамке остана во Кил

Крилниот играч на Кил, Руне Дамке беше поврзауван со трансфер во новиот норвешки проект Колстад. Но, засега, нитшто од тоа. Левото крило Руне дамке го продолжи договорот со Кил и останува во овој клуб најмалку до јуни 2024 година. Германскиот репрезентативец беше поврзуван со трансфер во Колстад, Норвешка. Голема улога во овие шпеккулации имаше тоа

Ќе продолжи ли битолската еуфорија?

Ќе продолжи ли битолската еуфорија?

Вечерва Еурофарм Пелистер ќе игра натпревар од Европската лига. Македонскиот претставник гостува во Португалија. Еурофарм Пелистер е во своевидна ракометна еуфорија, почната од мечот во Швајцарија, продолжена во Македонија со победите над АЕК и Татабања и засилена со (по)слабите резултати на директниот ривал за шампионскиот пехар во домашниот шампионат,

Ковид и во Мешков Брест

Ковид и во Мешков Брест

Екипата на Мешков Брест следното коло ќе гостува во Норвешка, кај директниот ривал на Вардар за петтото место, Елверум. Мешков Брест во Елверум ќе гостува без првиот тренер. Шпанскиот стратег Даниел Гордо бил позитивен на ПЦР тестирањето за Ковид 19 и ќе оди во карантин додека не добие негативен тест. Спортскиот директор Павел Башкин и асистентот на

Македонија минимално поразена на вториот меч

Македонија минимално поразена на вториот меч

СРБИЈА - МАКЕДОНИЈА   20-19 (13-11) Македонија и Србија го одиграа и вториот контролен натпревар. Мечот се играше во Стара Пазова, а победи селекцијата на Србија, минимално 20-19. Македонската селекција го одигра и вториот пријателски меч со Србија и сега останува да чека да и се насмевне среќата и да добие покана за настап на мундијалот. Србија која

Александар Јовиќ: Ќе учиме да играме на резултат

Александар Јовиќ: Ќе учиме да играме на резултат

Пишува: Ричи Ѓамовски Александар Јовиќ е пионер, еден од предводниците на новиот тренерскиот нов бран, составен од ракометари што се уште повеќе ги паметиме како играчи отколку како тренери. Но, во ерата на Лино Червар во тогаш силниот Металург, Александар Јовиќ се профилираше како успешен тренер кој се специјализира за работа со помлади играчи. Работеше

Kелце стана уште посилен

Kелце стана уште посилен

Келце во продолжението на сезоната ќе биде уште посилен. Во екипата се врати Даниел Душебаев. На последниот натпревар на Келце во домашното првенство, меч на кој полскиот шампион забележа победа од 38-24 над Заглебје, на теренот по пауза од осум месеци се врати помладиот син на Талант Душебаев - Даниел. Душебаев се повреди на крајот на претходната

Т. Пролет го смени Доне Бошковски

Т. Пролет го смени Доне Бошковски

Поразот од Металург беше „гревот“ што Т. Пролет не му го прости на тренерот. Т. Пролет подолго време не игра добро, за што не велиме дека е целосно вина на тренерот, но вчерашниот пораз од Металург беше премногу за клупската управа. Тренерот Андон Доне Бошковски денеска е сменет. Клубот објави дека му се заблагодарува за соработката и му посакува среќа