притисни ентер »

Извори

Гол

Еурофарм Пелистер моќно го кутна Спортинг во „жешката“ Битола!
Еурофарм Пелистер моќно го кутна Спортинг во „жешката“ Битола!

Еурофарм Пелистер моќно го кутна Спортинг во „жешката“ Битола!

Екипата на Еурофарм Пелистер одигра брилијантна ракометна партија и со домашна победа над Спортинг Лисабон (31-24) по шест одиграни кола го презеде второто место во групата Д во Европската лига на ЕХФ. „Зелените“ на Жељко Бабиќ го прочитаа противникот. Во првото полувреме натпреварот беше во егал, но стартот на вториот дел донесе еден нов полетен Еурофарм

Николов во 93. минута му донесе реми на Шериф кај Шахтјор!

Николов во 93. минута му донесе реми на Шериф кај Шахтјор!

Македонскиот репрезентативец Бобан Николов успеа да погоди за неговиот Шериф Тираспол и донесе бод против Шахтјор (1-1) за крај на групната фаза во Лигата на шампионите. Молдавскиот тим беше патник во Лига Европа без разлика на епилогот од овој дуел. Шахтјор водеше во поголемиот дел од натпреварот, предноста за домашните ја донесе Фернандо во 42. минута,

Крос ја раситна јубилејната „илјадарка“ за Реал Мадрид во ЛШ!

Крос ја раситна јубилејната „илјадарка“ за Реал Мадрид во ЛШ!

Реал Мадрид испиша историја и стана првиот тим со илјада погодоци во Лигата на шампионите. Тони Крос постигна фантастичен гол од далечина и донесе водство против Интер . Германецот покажа одлична техника и реализира со левата нога. „Кралевите“ имаат највисок просек од било која екипа и постигнуваат по 2,2 гола по натпревар во елитното клупско натпреварување

„Елмас вреди 70 милиони евра? Мора да има роднини во ЦИЕС...“

„Елмас вреди 70 милиони евра? Мора да има роднини во ЦИЕС...“

Фудбалската опсерваторија и истражувачки центар (ЦИЕС) објави вредност на повеќе фудбалери и состави листа од играчи кои најмногу вредат на своите позиции, а македонскиот репрезентативец Ељиф Елмас е проценет на 70 милиони евра. Италијанскиот брокер Џузепе Канеља говореше за проценката на играчите и во интервју за „Радио Пунто Нуово“ во кое меѓу другото

Меси мајсторски во свој стил погоди во ЛШ и се израмни со Пеле

Меси мајсторски во свој стил погоди во ЛШ и се израмни со Пеле

Аргентинскиот фудбалер Лионел Меси им се врати на погодоците во Лигата на шампионите на натпреварот против Клуб Бриж и го подобри голгетерскиот рекорд во елитата. Голем дел од работата за голот заврши Килијан Мбапе, кој одлично се ослободи од противник на средината на теренот, изведе спринт и го проигра Меси. Аргентинецот ја смири топката и во свој

Голманите во елемент – Захов фати зицер, Наумовски со двојна одбрана!
Голманите во елемент – Захов фати зицер, Наумовски со двојна одбрана!

Голманите во елемент – Захов фати зицер, Наумовски со двојна одбрана!

Супер-дербито на актуелниот првак и најголемиот претендент за трофејот оваа сезона во Првата македонска фудбалска лига меѓу Шкупи и Шкендија понуди прв дел без погодоци. Во одлична атмосфера на стадионот „Чаир“, голманите имаа главна улога на двете страни. Костадин Захов и Кристијан Наумовски се најголемите „виновници“ за егалот без голови на пауза

Перо Блажевски повеќе не е тренер на младите „штркови“

Перо Блажевски повеќе не е тренер на младите „штркови“

Екипата на МЗТ Скопје Уни Банка ќе добие нов тренер, затоа што прекината е соработката со актуелниот стратег Перо Блажевски. Македонската кошаркарска легенда пристигна меѓу аеродромци на стартот на оваа сезона, но не ги оправда очекувањата со само една победа и тоа против последнопласираната екипа КК Ангели. Така, МЗТ Скопје УБ го чека тешка битка

Сè е против Пелистер оваа есен – Маневски утна пенал во втората минута со Борец

Сè е против Пелистер оваа есен – Маневски утна пенал во втората минута со Борец

Екипата на Пелистер пропушти огромна шанса рано да поведе на соочувањето со Борец во Битола, откако најискусниот во „зелено-белиот“ табор Борче Маневски не реализира најстрога казна. Се играше втората минута, кога токму капитенот беше соборен во казнениот простор на белешани. Маневски ја презеде одговорноста и ја намести топката на белата точка, ама

Ѓоковиќ се пријави за настап на Австралија Опен

Ѓоковиќ се пријави за настап на Австралија Опен

Најдобриот светски тенисер Новак Ѓоковиќ се најде на списокот на пријавени играчи за првиот Грен слем следната сезона, Австралија Опен. Србинот сè уште не сака да открие дали ја примил потребната вакцина против коронавирусот, иако тоа е главниот услов за сите тенисери, официјални лица, персонал и навивачи кои сакаат да бидат дел од турнирот во Мелбурн

Барселона оди на сè или ништо во Минхен

Барселона оди на сè или ништо во Минхен

Последен пат кога Барселона не ја мина групната фаза во ЛШ беше сезоната 2000/01. Во конкуренција со Милан, Лидс и Бешикташ, Каталонците завршија трети и мораа во УЕФА Купот, во кој, подоцна, дојдоа до полуфинале. Оваа година ситуацијата е слична. Гигантот од „Камп Ноу“ мора да го победи моќниот Баерн во Минхен за да го задржи второто место и да дојде

Јубилејни 30 години од денот кога Панчев и Најдоски станаа светски прваци!

Јубилејни 30 години од денот кога Панчев и Најдоски станаа светски прваци!

На 8 декември, во далечната 1991 година, тогашниот југословенски и европски првак, екипата на Црвена Звезда ја освои титулата на Светското клупско фудбалско првенство откако во Токио го совлада чилеанскиот Коло Коло со 3-0. Во тој тим на „црвено-белите“ настапуваа и двете македонски фудбалски легенди Дарко Панчев и Илија Најдоски. И тоа и двајцата

Златан и Кеси паднаа како „покосени“: Филипс им одржа лекција на напаѓачите на Милан

Златан и Кеси паднаа како „покосени“: Филипс им одржа лекција на напаѓачите на Милан

Милан стави крај на настапите во Европа за тековната сезона, откако заврши последен во групата, по домашниот пораз во последното коло од Лигата на шампионите од Ливерпул . Премиерлигашот немаше потреба од бодовите, но одигра сериозен меч и на крај со пресврт го освои „Сан Сиро“. Тоа за тимот на Јирген Клоп беше шеста победа на исто толку натпревари

Николов: Покажавме дека неслучајно сме дел од Лигата на шампионите

Николов: Покажавме дека неслучајно сме дел од Лигата на шампионите

Бобан Николов беше херој на Шериф во ремито против Шахтјор . Македонскиот интернационалец погоди во завршницата и обезбеди голем бод за молдавскиот првак. ВИДЕО: Николов во 93. минута му донесе реми на Шериф кај Шахтјор! По мечот играчот за врска изрази задоволство за начинот на кој што неговата екипа ја одигра групната фаза во Лигата на шампионите

Секељи во елемент – со кошаркарска „банана“ ја запали ракометна Битола

Секељи во елемент – со кошаркарска „банана“ ја запали ракометна Битола

Битолската ракометна бајка трае. Еурофарм Пелистер како во најдобрите денови е во неверојатна серија без порази, а круна на фантастичните настапи беше спектакуларната победа над Спортинг во Европската лига. Момците на Жељко Бабиќ во салата „Боро Чурлевски“ го „треснаа“ португалскиот тим и собраа значајни бодови на своето конто. Пелистерци играа квалитетно

Борец гостува во Битола, дали Пелистер конечно ќе победи во ПМФЛ?

Борец гостува во Битола, дали Пелистер конечно ќе победи во ПМФЛ?

Битолски Пелистер е единствениот тим од Македонија кој не знае за победа оваа сезона. „Зелените“ не беа близу три бода со ниту еден ривал, а сега им доаѓа можност за такво нешто, затоа што „Под Тумбе Кафе“ гостува Борец, клуб со кој имаат позитивен скор. Сите квоти на MOZZART за натпреварите од ПМФЛ >>> Финансиската криза го остави Пелистер без цел