притисни ентер »

Извори

Gostivarpress

Таравари го презеде мнозинството во Советот на Општина Гостивар
Таравари го презеде мнозинството во Советот на Општина Гостивар

Таравари го презеде мнозинството во Советот на Општина Гостивар

На денешната седница на Советот на Општина Гостивар се случи пресврт со владеачкото мнозинство. Претседателот на Советот на Општина Гостивар, Насир Муслиу од ДУИ, поднесе оставка на почетокот на седницата. За нов претседател е избран Бесим Мемеди од Алијанса на Албанците Веднаш по назначувањето Мемеди се заблагодари на довербата и изјави дека очекува

Отворен нов кабинет во техничкото училиште во Гостивар: Современа настава и пракса, па и вработување!

Отворен нов кабинет во техничкото училиште во Гостивар: Современа настава и пракса, па и вработување!

Дваесетина ученици добија можност да стекнат стручно образование за електричар-електромонтер, по светски стандарди во средното техничко училиште во Гостивар. Во училиштето денес беше пуштен во употребан новиот кабинет за оваа струка, којшто е опремен со поддршка на компанијата ЕВН. Во соработка со истата компанија ќе се одвива и наставната програма

Казни за моторџиите во Гостивар – Не носат кацига и возат без дозвола

Казни за моторџиите во Гостивар – Не носат кацига и возат без дозвола

Изминатиов викенд, на тетовско-гостиварското подрачје била спроведена акциска контрола со која биле опфатени мотоциклисти. Во неа вкупно биле откриени 63 прекршоци, од кои 18 во Гостивар и 45 во Тетово. Од контролираните мотоциклисти во Гостивар, 11 не користеле заштитна кацига, 3 управувале мотор без возачка дозвола, 2 возеле нерегистрирани моторцикли

Утревечер реприза на „Јас сум“ – претставата која го крена Гостивар на нозе

Утревечер реприза на „Јас сум“ – претставата која го крена Гостивар на нозе

По успешната премиера, во преполната сала на Центарот за култура АСНОМ во Гостивар, претставата „Јас сум“, утревечер (18 септември) ќе доживее втора изведба. Се работи за претстава која раскажува за животот, предизвиците и проблемите со кои секојдневно се соочува 15 годишната гостиварка Елиза Адбија, која има оштетен вид. Елиза ја игра и главната улога,

ДУИ по прегрупирањето во Советот: Таравари сега нема простор за изговор и манипулација

ДУИ по прегрупирањето во Советот: Таравари сега нема простор за изговор и манипулација

По промената на силите во Советот на Општина Гостивар, која се случи на денешната седница, со соопштение се огласи гостиварскиот огранок на ДУИ. „Денес заврши скоро двегодишниото жалење на Арбен Таравари за наводна опструкција од страна на мнозинството во општинскиот совет. Претседателот Насир Муслиу поднесе оставка, отворајќи пат за избор на нов претседател,

Рецепт за љубителите на пинџур
Рецепт за љубителите на пинџур

Рецепт за љубителите на пинџур

Почна сезоната на зимници, а покрај вообичаените ајвар и лутеница, домаќинките секогаш имаат волја да подготват нешто плус, да се најде за назима. Ако во семејството има љубители на лут пинџур, можете да го пробате овој рецепт. Состојки: 1,5 кг. меснати црвени пиперки 1,5 кг. зелени пиперки 5 до 8 лути пиперки (по вкус) 150 гр. лук 1,5 кг. модар патлиџан

Земјата некогаш и сега

Земјата некогаш и сега

На страницата на НАСА можат да се видат слики кои прикажуваат промени на Земјата предизвикани од човековите интервенции. Промените се настанати во период од пред 5 до 100 години. Некои од сликите ќе ве шокираат, додека некои едноставно ќе ве натажат. 1. Глечерот Петерсен на Алјаска: лето 1917 – лето 2005 година Глечерот Петерсен на Алјаска претставува

Од полноќ: Поскапи цени на бензинот и дизелот

Од полноќ: Поскапи цени на бензинот и дизелот

Регулаторната комисија ги објави новите цени на горивата, кои ќе важат од ноќеска на полноќ. Малопродажната цена на бензинот ЕУРОСУПЕР БС-95, се зголемува за 1 денар. ЕУРОСУПЕР БС-98 поскапува за 0,5 денари, цената на ЕУРОСУПЕР БС-95 ќе изнесува 67,5 ден/литар, додека на ЕУРОСУПЕР БС-98 – 69,5 ден/литар. Дизелот и Екстра лесното масло за домаќинство

Гостивар: Со џип оштетил мерцедес на соселанец

Гостивар: Со џип оштетил мерцедес на соселанец

Според информациите на полицијата, ноќеска околу 1 часот и 45 минути, во Гостивар лишен од слобода е 31-годишен жител на гостиварски Добридол. Половина час по полноќ, со неговото возило „Гранд чироки“ со гостиварски регистарски ознаки, удрил во патничко возило „Мерцедес“, исто така, со гостиварски таблици, кое било паркирано на улица „Браќа Блажевски“

2МФЛ: ФК Гостивар подобар од Кораб – Вардар Форино загуби во Кичево

2МФЛ: ФК Гостивар подобар од Кораб – Вардар Форино загуби во Кичево

Викендов се одигра 4-тото коло од Втората МФЛ – Запад. Фудбалерите на ФК Гостивар ја пречекаа екипата на Кораб, ФК Вардар од Форино гостуваше во Кичево кај екипата на Велазерими 77. После победите над Охрид и Велазерими во минатото коло, ФК Гостивар запиша нови три бода во ова четврто коло. Ја совладаа екипата на Кораб од Дебар со резултат 2:0. Головите

Изгубен е сијамски мачор во Гостивар, да помогнеме да се врати дома!

Изгубен е сијамски мачор во Гостивар, да помогнеме да се врати дома!

Читател на Gostivarpress.mk ни се обрати за помош за неговото изгубено домашно милениче. Се работи за сијамски мачор, кој се одзива на името Леон, чипиран е и има пасош. Мачорот исчезнал од дворот на куќата на ул „Ило Антески Смок“, Балиндол во неделата наутро, околу 9 часот. Доколу некој го забележал или има некои информации, може да го контактира

Топло време и во деновите од оваа работна недела во септември

Топло време и во деновите од оваа работна недела во септември

Месец септември продолжува без значителни промени во временските прилики. Во деновите од новата работна недела во гостиварскиот регион, не` очекува стабилно, топло време со високи температури и до 35 степени. Денес, понеделник, Сонцето изгреа во 6.21 часот, а ќе зајде во 18.37. Метеоролозите прогнозираат сончево време со температури во интервал од

Шпанија е нов светски шампион во кошарка

Шпанија е нов светски шампион во кошарка

Репрезентацијата на Шпанија е нов светски шампион откако во финалето ја победи Аргентина со 95:75 (14:23; 17:20; 16:23; 28:29). За Шпанија ова е втор златен медал на светските првенства, а Аргентина по финалето во 2002 година повторно го освои сребрениот медал. Решавачката предност „црвената фурија“ ја направи во првото полувреме, кога направи и двоцифрена

Отворен е тендерот за изградба на Смарт промотивен инфо центар во Гостивар

Отворен е тендерот за изградба на Смарт промотивен инфо центар во Гостивар

Центарот за развој на полошкиот плански регион го објави тендерот за набавка и поставување на три паметни Туристички промотивни инфо центри во Гостивар, Маврово и Попова Шапка. Центрите ќе служат за промовирање на природните убавини на овие места, угостителските капацитети, специфичните производи за подрачјата и слично. При најавата на проектот пролетва,

Крадци од Черчиловата палата украле WC шолја од 4,8 милиони фунти

Крадци од Черчиловата палата украле WC шолја од 4,8 милиони фунти

Крадци украле целосно функционална 18-каратна златна тоалетна шолја од британскиот дворец Бленхајм, каде што беше изложена како уметничко дело. Шолјата, вредна повеќе од пет милиони долари, била дел од изложбата на италијанскиот концептуален уметник Маурициус Кателано, која беше отворена пред два дена во прекрасната палата на околу 100 километри западно