притисни ентер »

Извори

Градина

СНЕГОТ ЗАПОЧНА ДА ВРНЕ – Еве каде вечерва владее вистинска зима
СНЕГОТ ЗАПОЧНА ДА ВРНЕ – Еве каде вечерва владее вистинска зима

СНЕГОТ ЗАПОЧНА ДА ВРНЕ – Еве каде вечерва владее вистинска зима

Вечерва снег врне на Попова Шапка, Маврово и ски центарот Нижо Поле на Пелистер. Вечерва снег врне и на сите повисоки места во земјава, а според УХМР утре и во четврток претпладне ќе биде претежно сончево со ниски утрински температури, кои насекаде ќе бидат под нулата. Потоа се очекува период на променливо облачно време со повремени врнежи, кои во

Risks And Rewards Of Leverage In Forex Trading
Risks And Rewards Of Leverage In Forex Trading

Risks And Rewards Of Leverage In Forex Trading

Contents Pros And Cons Of Leverage In Forex Trading Best High Leverage Forex Trading Platform Best High Leverage Forex Brokers Leverage In Forex Trading Explained What Is The Best Forex Trading Platform? It is computed by dividing the total value of the transaction by the total trading capital in the account. This tends to differ from margin-based

Candlestick Patterns

Candlestick Patterns

Contents How To Read Candlestick Charts? Candlestick Patterns Doji Candlestick Pattern Dark Cloud Cover Pattern Start Your Ira Today Start Your Ira Today Options are not suitable for all investors as the special risks inherent to options trading may expose investors to potentially rapid and substantial losses. You’ll see and you’ll thank us later for

How To Read A Candlestick Chart

How To Read A Candlestick Chart

Contents How Do Currency Markets Work? Can Day Trading Make You Rich? What Is A Pip In Forex Trading? Candlestick Patterns Best Copy Trade Forex Brokers Dark Cloud Cover Pattern Marubozu do not have upper or lower shadows and the high and low are represented by the open or close. In this case, the oscillator shows the closing price relative to the

Day Trading For Dummies

Day Trading For Dummies

Contents How To Find The Best Day Trading Stocks Day Trading For Dummies Simple Secrets To Successful Intraday Trading Stock Trading For Beginners Best Day Trading Stocks Simple Secrets To Successful Intraday Trading If we talk about specific areas of the market, the financial sector will be the most interesting for day traders. Stocks of large financial

Овчарска торбичка – ја има секаде и не знаете колку е лековита!

Овчарска торбичка – ја има секаде и не знаете колку е лековита!

Овчарската торбичка е едногодишно или двегодишно растение, со исправено, слабо разгрането стебло високо до 50 см. Цвета од март до ноември. Листовите во основата му се покрупни и перјасто разделени, цветовите се бели и ситни, во гроздовидни соцветија. Плодовите се ситни тркалезно-срцести лушпи. Расте насекаде покрај патишта, ливади, полиња и градини

Death Stalker е најсмртоносната шкорпија во светот

Death Stalker е најсмртоносната шкорпија во светот

Во повеќето случаи, каснувањата од обичната шкорпија предизвикува само воспаление, но Death Stalker Scorpion неслучајно е наречен “смртоносен”. Отровот кој се содржи во неговото осилото, е мешавина на невротоксини кои предизвикуваат болка и ја блокираат мускулната активност. Ако не се примени антид, фатално може да биде и за човек со здрав организам

ВИСТИНСКАТА КИСЛОРОДНА БОМБА: Кога ќе го вметнете ова растение, ќе ги извадите сите отрови од домот!

ВИСТИНСКАТА КИСЛОРОДНА БОМБА: Кога ќе го вметнете ова растение, ќе ги извадите сите отрови од домот!

Растенијата влијаат на квалитетот на воздухот во просторот за живеење. Тие го чистат воздухот од токсини и мувла и создаваат совршена средина. Ако треба да го подигнете нивото на кислород во вашиот стан или куќа, задолжително внесете го алоето во домот. Освен што е вистинска кислородна бомба, алое вера апсорбира јаглерод диоксид, јаглерод моноксид

Циклама – цвеќе што го разубавува домот и канцеларијата и внесува топлина во текот на зимата

Циклама – цвеќе што го разубавува домот и канцеларијата и внесува топлина во текот на зимата

Цикламата е омилено собно цвеќе на многу љубители на растенијата, бидејќи го разубавува домот и внесува топлина уште во текот на зимата. Потеклото на цикламата е Мала Азија, и претежно се сретнува по ладните и засенчени места. Често го среќаваме и во канцелариите. Постојат околу 15 разни видови. Таа е много капризно и тешко за одгледување цвеќе. Во

Растенија што светат во темнина

Растенија што светат во темнина

Наместо светилки, нашите домови и улици може да ги осветлуваат растенијата во иднина. Блескавите растенија може да звучат како научна фантастика, но тим на научници од Институтот за технологија во Масачусетс (МИТ) создадоа растенија со уникатни карактеристики кои испуштаат светлина дури четири часа. Тимот од инженери разви технологија која има потенцијал

Човек хранел гладен волк цела зима. После четири години волкот направил нешто неверојатно…

Човек хранел гладен волк цела зима. После четири години волкот направил нешто неверојатно…

Маж од Алјаска додека се движел низ снежна рамнина случајно забележал волк. Уморен и гладен, волкот лежел и не можел да се движи. Мажот не се замислил ниту минута. Се доближил до волкот, ја споделил својата храна со него и го покрил со своето волнено палто. Таа зима не било лесно да се лови плен, па затоа мажот одел секој ден на истото место и го хранел