притисни ентер »

Извори

GSM

Потенокиот и поевтин смартфон на преклоп на Samsung ќе стигне во 2020
Потенокиот и поевтин смартфон на преклоп на Samsung ќе стигне во 2020

Потенокиот и поевтин смартфон на преклоп на Samsung ќе стигне во 2020

Samsung конечно ќе го пушти во продажба својот смартфон на преклоп Galaxy Fold, а уште сега се зборува за вториот уред на преклоп што треба да се појави следната година.. Bloomberg објави дека новиот смартфон на Samsung ќе има 6,7-инчен дисплеј што ќе може да се расклопи и да се склопи и лесно да се носи во џеб. Овој уред ќе биде поевтин и потенок

За првпат успешно телепортиран објект во вселената
За првпат успешно телепортиран објект во вселената

За првпат успешно телепортиран објект во вселената

Научниците успеаја за првпат успешно да телепортираат објект од Земјата во вселената отворајќи пат за далеку поамбициозни идни откритија кога станува збор за телепортацијата.. Сѐ почнува од почеток, од малку. Така и научниците во Кина успеаја да испратат фотон од Земјата до сателит кој орбитира во вселената. Процесот наречен квантен заплет го пренесе

LG Escape Plus: Уред со уникатна функција која ја немаат Apple и Samsung уредите!

LG Escape Plus: Уред со уникатна функција која ја немаат Apple и Samsung уредите!

Секоја година во септември, корсниците се највозбудени за претставувањето на iPhone серијата и најавувањето на Pixel уредите. Но, има голем број други компании кои лесно е да ги заборавиме во целата конкуренција... LG Escape Plus има 5.4 инчен FullVision дисплеј со резолуција од 720 x 1440 пиксели и тело-дисплеј сооднос од 18:9. Во внатрешноста се

Lenovo Yoga Smart Tab и Lenovo Yoga Smart Tab

Lenovo Yoga Smart Tab и Lenovo Yoga Smart Tab

Lenovo претстави два нови таблети и нов Smart Display... Главната карактеристика на Yoga Smart Tab е што може да го користите во четири позиции - стоечка, седечка, лежечка и потпрена. Има Full HD дисплеј и  Snapdragon 439 процесор. Како премиум таблет, Lenovo Yoga Smart Tab поддржува Ambient Mode што значи дека како Google Assistant, ќе може да одговара

Првиот уред на Motorola со камера на лизгање!

Првиот уред на Motorola со камера на лизгање!

Motorola најави четири Moto G уреди, три од One серијата, два Moto E и еден Moto Z уред, но компанијата нема да застане тука.... Деновиве се појавија информации за нов мистериозен уред со камера на лизгање. Системот седи на деснио дел, исто како кај OnePlus 7 Pro. Во моментов, за жал, не знаеме за каков сензор станува збор. Како и повеќето смартфони

Walkman се врати, но не очекувајте да пуштате касети на него

Walkman се врати, но не очекувајте да пуштате касети на него

Факт е дека аудиокасетите одамна се излезени од мода и од употреба, но се очекуваше дека Sony во чест на 40-годишнината барем на кратко ќе го оживее стариот аудиоформат.. Тоа сепак не се случи и новиот модел не „пушта“ музика од лента. Новиот NW-A100TPS Walkman се доближува до споменот за аудиокасетата само преку интерфејсот и скринсејверот, па како

Huawei Mate X пристигнува во октомври

Huawei Mate X пристигнува во октомври

Долгоочеуваниот уред на преклопување на Huawei конечно ќе го запознаеме во октомври!. Произведувањето на уред на преклопување не е лесно. Токму затоа, и Samsung и Huawei неколку пати го одложија нивното претставување со цел да ги усовршат. На IFA 2019 настанот, Huawei најави дека Huawei Mate X ќе биде претставен во октомври. Истотака, заедно со него

Alcatel Smart Tab 7: Спецификации

Alcatel Smart Tab 7: Спецификации

Alcatel Smart Tab 7 е новиот таблет на компанијата кој беше официјално најавен на 5 септември.. Овој таблет има 7 инчен панел со резолуција од 600 x 1024 пиксели и тело-дисплеј сооднос од 62.18 %. На задната страна се наоѓа само една камера која е VGA, а селфи камерата е од 2 мегапиксели. Целосните димензии се од 176 x 126.1 x 11.9 mm. Во внатрешноста

Рекордно брз полнач ќе биде претставен заедно со Mi 9 Pro 5G!

Рекордно брз полнач ќе биде претставен заедно со Mi 9 Pro 5G!

Новиот полнач на Xiaomi ќе биде со рекордна брзина.... Поланчот од 100W на Xiaomi кој може да наполни батерија од 4000mAh во само 17 минути нема да биде достапен за сите смартфони, само за флегшип уредите. Првиот уред кој ќе ја претстави оваа технологија ќе биде Mi 9 Pro 5G. Официјално, ќе биде достапен при крајот на септември. Еден од побрзите полначи

30 години подоцна се враќаат Aladdin и Lion King

30 години подоцна се враќаат Aladdin и Lion King

Ако во деведесеттите сте играле игри на платформата SEGA MEGA(Drive II), веројатно сте ги играле The Lion King и Aladdin.. За Aladdin, со сигурност може да кажеме дека е еднa од најпознатите игри во тоа време, игра со неверојатно заразна музика и одличен дизајн, исто како и The Lion King. После 30 години, оваа есен пристигнува ова легендарно дуо во

Новиот iPad е одличен, но има само една маана!

Новиот iPad е одличен, но има само една маана!

Меѓу останатите уреди, Apple на 10 септември претстави и нов iPad... Станува збор за "7-мата генерација iPad" со цена од 333 долари. Овој таблет има поголем дисплеј и поддршка за Smart Keyboard, заедно со Apple Pencil поддршката. Со своите спецификации, овој уред може да биде одлична замена за лаптоп, бидејќи е моќен, брз и практичен. Сепак, една негативна