притисни ентер »

Извори

Hashtag

Пред повеќе од 20 години глумеше во „Породично благо“: Како изгледа денес момчето кое тогаш го освои регионот?
Пред повеќе од 20 години глумеше во „Породично благо“: Како изгледа денес момчето кое тогаш го освои регионот?

Пред повеќе од 20 години глумеше во „Породично благо“: Како изгледа денес момчето кое тогаш го освои регионот?

Иако Вукашин Марковиќ до пред неколку години сите го знаеја само како Бебан од „Породично благо“, успехот кој го оствари на музичката сцена со бендот „irieFM“ направи луѓето да го препознаваат како музичар со сопствено име и презиме. Сепак, Вукашин се држи далеку од медиумите, и многу ретко одговора на интимни прашања, но, за време на едно интервју,

Ни пејач, ни кошаркар: Тамара Тодевска откри кон кој спорт нејзиниот син има афенитети

Ни пејач, ни кошаркар: Тамара Тодевска откри кон кој спорт нејзиниот син има афенитети

Пејачката Тамара Тодевска со своите обожаватели постојано споделува детали од својата приватност, а најголем акцент секогаш става на нејзините деца - Хана и Дарен. Иако најчесто Хана е таа која е во центарот на внимание, сега за момент ѝ го украде нејзиниот помал брат, Дарен. Имено, мама Тамара откри кон кој спорт нејзиниот син има афенитети. На фотографијата

Преку ноќ стана сензација на Интернет: Еве како изгледа кога татко ќе оди на забава со ќерката

Преку ноќ стана сензација на Интернет: Еве како изгледа кога татко ќе оди на забава со ќерката

По видеото кое една девојка го сподели на ТикТок, во кое заедно со татко ѝ е на забава, двајцата станаа ѕвезди... Социјалните мрежи без кои денешниот живот е незаменлив, на многу непознати луѓе им дадоа шанса преку ноќ да станат популарни и познати. Така и еден татко стана ѕвезда на ТикТок, откако неговата ќерка објави видео од забава на која била

Дуксери кои засекогаш ја променија модата: Кои модели ќе се носат оваа сезона?

Дуксери кои засекогаш ја променија модата: Кои модели ќе се носат оваа сезона?

Долго време се сметаа за облека која ја носиме „по дома“ или за вежбање, а дуксерите од минатата година не се симнуваат од тронот на омилени парчиња во плакарите. Модниот бран на спортиот стил целосно ги преплави модните писти пре неколку сезони, а особено минатата - кога на прво место беше ставена удобноста за целодневно уживање и работа од дома (во

Во минатото сите им се радуваа: Ве потсетуваме на најубавите новогодишни честиките некои некогаш се испраќале

Во минатото сите им се радуваа: Ве потсетуваме на најубавите новогодишни честиките некои некогаш се испраќале

Некогаш не можеле да се замислат божиќните и новогодишните празници без многуте честитки кои се испраќале преку пошта... Денес скоро никој не ја практикува оваа убава традиција. Убавите новогодишни честитки се заменети со смс пораките, „гифовите“ и кратките видео пораки. Меѓутоа, сѐ уште има луѓе кои со носталгија се присетуваат на слаткото исчекување

Зоран Спасов Ѕоф: Со книгата и претставата „Торонто експрес“ ја промовираме македонската култура
Зоран Спасов Ѕоф: Со книгата и претставата „Торонто експрес“ ја промовираме македонската култура

Зоран Спасов Ѕоф: Со книгата и претставата „Торонто експрес“ ја промовираме македонската култура

Во присуство на многубројна публика, во празничниот амбиент на „Literatura.mk Superstore“ во „Ист гејт мол“, вчеравечер (7 декември) беше промовирана новата книга на Зоран Спасов Ѕоф – „Торонто експрес (Тибам штркот апдејт)“. Книгата, како и претходниот хит-роман, „Тито, мојот претпоследен херој“, е во издание на „Попули“, дел од „Арс Ламина – публикации“

Тажна исповед на сестрата на Јованка Броз: Нада за првпат проговори за тоа како реагирала кога дознала дека Тито умрел

Тажна исповед на сестрата на Јованка Броз: Нада за првпат проговори за тоа како реагирала кога дознала дека Тито умрел

Доколку мислевте дека Јосип Броз Тито ги поминал последните денови од животот покрај својата сопруга, а дека на неа од сите страни по неговата смрт ѝ пристигнувале порака со поддршка и телеграми за сочувство, се лажете. Во една епизода од документарната серија „Јованка Броз и тајната служба“, Нада Будисављевиќ, сестрата на Јованка Броз отворено и без

Погледнете го „Дениција“ - првиот македонски Swatch, дизајниран од Зоран Кардула

Погледнете го „Дениција“ - првиот македонски Swatch, дизајниран од Зоран Кардула

„Божиновски часовници и накит“ со гордост го претставува првиот македонски дизајниран Swatch, кој е дел од платформата „СВОЧ НА КИРИЛИЦА“ , потпишан од македонскиот дизајнер и илустратор Зоран Кардула. „Првата буква од креативната азбука која ја започнавме со оваа платформа, по повод триесетгодишнината од независноста ја издвоивме за познатиот македонски

ДНЕВЕН ХОРОСКОП:  Еден знак денес нема да сака да мисли на обврските

ДНЕВЕН ХОРОСКОП: Еден знак денес нема да сака да мисли на обврските

Овен Одложете ги своите обврски за некој друг ден и малку уживајте. Намалете го темпото. Доколку сте во врска, денешниот ден е многу поволен, бидејќи имате максимална поддршка од страна на партнерот. Бик Потребно е да помине некое време за да би го реализирале сето она што го сакате. Денес нема да направите некој голем чекор напред. Препуштете се на

Десетгодишно девојче има свој бизнис и заработува по 170.000 евра месечно: Живее во вила вредна 5 милиони евра

Десетгодишно девојче има свој бизнис и заработува по 170.000 евра месечно: Живее во вила вредна 5 милиони евра

Носи дизајнерска облека, а за 10-от роденден добила „мерцедес“ вреден 53.000 евра... Пикси Џансенко (10) е инфлуенсерка од Австралија која пред два месеци отвори своја фирма, секако, со помош на својата мајка Рокси Џансенко која ѝ е безусловна поддршка. ТИе две во август оваа година беа на мета на критики поради 10-от роденден на Пикси, кога нејзината

Ежот Чапи живее како крал: Го хранат со благо, го масираат пред спиење и му ги мијат забите

Ежот Чапи живее како крал: Го хранат со благо, го масираат пред спиење и му ги мијат забите

Вака изгледа еден негов ден... Запознајте го Чапи, ежот кој има свој Инстаграм профил, на кој има повеќе од 16.000 следбеници. Секој кој ќе го посети неговиот профил, без размислување го заследува. Сопствениците го третираат како „крал“ и го опсипуваат со љубов и внимание, а во продолжение ви откриваме како изгледа еден негов ден. Штом се разбуди мора

Војаж ќе снима филм за најболниот период од животот: Никогаш не зборуваше за тоа, а еве дали Бресквица ќе биде дел од него

Војаж ќе снима филм за најболниот период од животот: Никогаш не зборуваше за тоа, а еве дали Бресквица ќе биде дел од него

Кога во детството морал да ја напушти Србија со своето семејство, Михајло Веруовиќ Војаж поминал низ тежок период, за кој ќе сними филм. Откако се појави на музичката сцена, раперот Војаж доби голема популарност. Освен музиката, тој беше во центарот на вниманието и со врската со Анџела Игњатовиќ, попозната како Бресквица. По разделбата, секој од нив

Меган Фокс и Машин Ган Кели се споија со синџири на црвениот килим: Couple goals или желба за внимание?

Меган Фокс и Машин Ган Кели се споија со синџири на црвениот килим: Couple goals или желба за внимание?

Ова е една од најлудите двојки во светот на познатите... Тие двајца понекогаш навистина се луди и луѓето изгледа ги обожуваат поради тоа. Вистински доказ дека љубовта понекогаш не прави и малку чудни. Откако пред неколку дена Машин Ган Кели заврши во болница, бидејќи скоро си заби нож во главата за да ја воодушеви Меган Фокс, сега сите зборуваат за

Јазикот е нашата татковина: Инспиративни цитати од животот од великанот Блаже Конески

Јазикот е нашата татковина: Инспиративни цитати од животот од великанот Блаже Конески

Во 1993 година, на денешен ден почина Блаже Конески... Блаже Конески е еден од кодификаторите на современиот македонски литературен јазик. Како научник-славист, тој ги направил најголемите чекори за македонскиот литературен јазик. Учествувал во комисијата за азбука, учествувал во составувањето на првиот македонски правопис, ја напишал Граматиката на

БТС одат на пауза за да ги „наполнат батериите“: Секој од момците си отвори посебен Инстаграм профил

БТС одат на пауза за да ги „наполнат батериите“: Секој од момците си отвори посебен Инстаграм профил

Неколку дена откако девојките од групата „Little Mix“ најавија дека одат на пауза, истото го направија и момците од групата БТС. Откако завршија со претходно закажаните настапи, како натпреварувањето „BTS Permission To Dance On Stage“ и турнејата „Jingle Bell“, групата оди на подолга пауза, стои во соопштението на нивната издавачка куќа „Big Hit“.