притисни ентер »

Извори

Хит кујна

Модерните домаќинки се воодушевија од оваа јапонска техника на бојадисување јајца – ваквите шари се хит
Модерните домаќинки се воодушевија од оваа јапонска техника на бојадисување јајца – ваквите шари се хит

Модерните домаќинки се воодушевија од оваа јапонска техника на бојадисување јајца – ваквите шари се хит

Оригиналната јапонска техника шибори, со која инаку се бојадисува ткаенина, е многу едноставна техника која ја користат домаќинките за бојадисување на Велигденски јајца. Не ви требаат четки ниту специјални бои, трикот се крие во користење на конец, хартија и гумички за тегли. Потребно ви е: -омилена боја за јајца -алкохолен оцет -хартија (филтер) за

Со одлични попусти на целиот асортиман, „Мр. Бриколаж“  Ве кани на 7-миот роденден

Со одлични попусти на целиот асортиман, „Мр. Бриколаж“ Ве кани на 7-миот роденден

Францускиот ланец на хипермаркети во Македонија, „Мр. Бриколаж“ прославува седум години функционирање на маркетот во Македонија. Традиционално и овојпат својот роденден го прославува со своите купувачи, наградувајќи ја нивната лојалност со намалување на цените. Во периодот од 28 до 31 март,цените на целокупниот асортиман, освен артиклите во каталогот

Вкусни и здрави- колачи за големи и мали

Вкусни и здрави- колачи за големи и мали

Состојки: • 3 јајца • 100 г бело брашно • 100 г интегрално брашно • 100 г црно брашно • 250 г гриз • 350 г свежо сирење • 2 дл млеко • 2 дл кисела вода • 1 дл масло • 1 прашак за пециво • 1 лажица сусам • 1 лажици семки од сончоглед • 1 лажица семки од лен • сол Приготвување: Одвојте ги белките од жолчките и изматете цврст снег.Во соодветен сад помешајте

Тиквички на грчки начин

Тиквички на грчки начин

Состојки: 1 главица стар кромид, половина главица лук, 300 грама мелено месо, 100 грама варен ориз, 4 тиквички, 3 домати, 4 лажици маслиново масло, 30 грама сечкани бадеми, 3 0 грама суво гозје, малку сол и црн пипер, малку ким и цимет, малку црвен пипер, 1 100 грама кашкавал. Подготовка: Кромидот и лукот ситно се сечкаат, се мешаат со меленото месо,

Вкусна тава со тиквички

Вкусна тава со тиквички

Состојки: 4 тиквички 2 млади компири 200 мл јогурт 60 г рендан пармезан 150 г чаден кашкавал малку маслиново масло магдонос 3 чешниња лук сол и црн пипер доматен сос по желба. Приготвување: Измијте ги  тиквичките, исечете ги на тенки листови или на кругови и ставете ги во врела посолена вода да се сварат само 30-на секунди. Извадете ги и исцедете ги

Без миксер и рерна, оваа бајадера е готова  за 15 минути

Без миксер и рерна, оваа бајадера е готова за 15 минути

Состојки: печка,ниту миксер. За да ја направите ќе треба да издвоите околу 20 минути. Состојки: За Бајадера 9 лажици вода 200 грама шеќер 150 грама ореви, бадеми или лешници 250 грама мелени Petit Beurre бисквити 170 грама путер 100 грама темно чоколадо рум За глазура : 100 грама темно чоколадо малку масло Подготовка: Без миксер и рерна, оваа бајадера

Многу вкусно – палачинки од компир и тиква

Многу вкусно – палачинки од компир и тиква

Состојки: 400 гр тиква 350 гр компири 1 јајце 150 гр брашно 20 гр нишесте зачин бибер морско оревче 20 гр семки од сончоглед 20 гр семки од тиква 20 гр маргарин 20 мл масло Подготовка: Тиквата и компирите се лупат. Се сечкаат и се мешаат во еден сад.Им се додаваат зачините и јајцето. Се мешаат убаво и се пржат на загреано масло во подлабока тава. Смесата

Зошто кујнските ножеви стануваат „тапави“?

Зошто кујнските ножеви стануваат „тапави“?

Кујнските ножеви се основен алат во секоја кујна.Квалитетниот кујнски нож е употреблив многу долго време но само доколку го одржувате на вистинскиот начин. Ви откриваме пет најчести грешки кои предизвикуваат оштетување на кујнските ножеви. 1. Кујнските ножеви со врвен квалитет никогаш не треба да се ставаат во машина за перење на садови Циклусот на

Пијани кременадли – идеја за денешниот ручек

Пијани кременадли – идеја за денешниот ручек

Состојки: • 4 свински кременадли (со коска) (дебели околу 2 см) • 300 гр свежи шампињони • 1 главица кромид • 1 супена лажица маслиново масло • 1 супена лажица путер • 150-200 мл бело вино • 150-200 мл павлака за готвење • малку сол • малку свежа рокола Подготовка: Намачкајте ги кременадлите со маслиново масло од двете страни и посипете ги со сол.

Вреди да се проба – вафла помфрит од сладок компир

Вреди да се проба – вафла помфрит од сладок компир

Состојки: • 2 парчиња сладок компир • 2 лажици маслиново мсло • Химелајска сол и црн бибер Подготовка: Излупете го слаткиот компир и пресечете го на половина. Со помош на Börner Wave–Брановидното ренде исечете го слаткиот компир во форма на кружни вафли. Исечканите парчиња распределете ги на хартија за печење и наросете маслиново масло. Зачинете со