притисни ентер »

Извори

Hybrid

SEDC доделува стипендии за девојки и жени од ранливи категории за подобрување на дигиталните вештини
SEDC доделува стипендии за девојки и жени од ранливи категории за подобрување на дигиталните вештини

SEDC доделува стипендии за девојки и жени од ранливи категории за подобрување на дигиталните вештини

Сеавус Едукативен и развоен центар во соработка со IMPACT Foundation го отвора повикот наменет за сите заинтересирани жени и девојки од ранливи категории кои сакаат да ги надградат своите дигитални вештини преку субвенционираната програма (академија) за ДИГИТАЛЕН МАРКЕТИНГ. Програмата е првенствено наменета за невработени девојки и жени до 29 години,

На Дарко му е потребна нашата помош. Апел до сите хумани луѓе да се обединиме и да го олесниме неговото секојдневие

На Дарко му е потребна нашата помош. Апел до сите хумани луѓе да се обединиме и да го олесниме неговото секојдневие

Почитувани читатели, Дарко има потреба од нашата помош, а ние сложни како и секогаш, може да дадеме свој придонес кој за нас значи малку, но за него многу. Ви ја пренесуваме пораката од неговите пријатели кои ја споделија неговата животна приказна со нас, со цел да го олесниме неговото секојдневие на било кој начин на кој можеме. “Изминатиов период

Кожувчанка ДОО остварува уште една донација!

Кожувчанка ДОО остварува уште една донација!

Кожувчанка ДОО е пример како една компанија треба да се однесува во општеството во која работи и дејствува. Тие секогаш се грижат за граѓаните и помагаат онаму каде што е најпотребно. Така, во овој период го посетија Заводот за рехабилитација на деца со оштетен слух, говор и глас “ Кочо Рацин ” од Битола каде со одговорните збореа за недостатоците

Двете нови мирисни композиции на Kilian: Apple Brandy on the Rocks и L’Heure Verte by Kilian, инспирирани од Њујорк и Париз

Двете нови мирисни композиции на Kilian: Apple Brandy on the Rocks и L’Heure Verte by Kilian, инспирирани од Њујорк и Париз

Инспирирани од градовите Њујорк и Париз, двата нови парфеми на брендот Kilian, Apple Brandy on the Rocks и L’Heure Verte by Kilian се мирисна музика на слободата на ноќниот живот која доаѓа. Apple Brandy on the Rocks , со потписот на акордот “on the rocks” е инспириран од американскиот ликер на база на јаболка во својот најотмен, најладен облик, додека

Mumbai Noise – Преполн со контрасти, слика на модерниот Мумбај

Mumbai Noise – Преполн со контрасти, слика на модерниот Мумбај

“Од млада возраст, скоро откако се родив, често патував во Индија каде поминував време со мојата баба во Чембур, Мумбај. Имам многу живи спомени од моето искуство таму – и откако таа почина, не се вратив до своите 12ти години. Кога го направив тоа, се изгледаше екстремно различно – но се чувствуваше еднакво познато. Со Mumbai Noise, посакав да ја изразам

Златен мед – Најсилниот природен антибиотик кој може да го направите дома

Златен мед – Најсилниот природен антибиотик кој може да го направите дома

Во денешниот свет на брзо живеење, огромен стрес и лоши навики, сепак постојат одлични состојки од природата кои можат да го стимулираат имунитетот и да се грижат за нашето здравје. За среќа, голем дел од нив може да ги приготвиме сами и многу едноставно. Веројатно сите досега сте слушнале за зачинот куркума. Некој го користи како зачин, а многумина

Како социјалните мрежи станаа легло на фрустрација и токсичност?!

Како социјалните мрежи станаа легло на фрустрација и токсичност?!

Деновиве се појави интервјуто кое Сара Џесика Паркер го даде за Vogue, кое најверојатно ќе поминеше како и секое друго, доколку во него, една од најголемите икони на денешницата, не почувствува потреба да се правда на “троловите“ на социјалните мрежи. Успешна жена, актерка, икона во секоја смисла, лице кое едвај чекавме да го видиме на малите екрани,

„Манифест на секојдневниот херој“ – најновото од Робин Шарма во издание на ТРИ!

„Манифест на секојдневниот херој“ – најновото од Робин Шарма во издание на ТРИ!

Уште еден наслов од светскиот гуру за позитивна мисла и лидерство, Робин Шарма – „Манифест на секојдневниот херој“ – денес пристигнува и на македонски јазик во издание на Издавачки центар ТРИ . Мотивацискиот говорник и легендата за лидерство Робин Шарма над 25 години менторира и инспирира милиони луѓе. Неговите книги и револуционерни методи променија

КАЛИНА МАЛЕСКА, писателка и професорка – ВО ВИСОКАТА ЗОНА НА ЖИВОТОТ

КАЛИНА МАЛЕСКА, писателка и професорка – ВО ВИСОКАТА ЗОНА НА ЖИВОТОТ

Пишува : Ана Јовковска Неизмерно се радувам на секоја книга од македонска авторка. На Калина Малеска ѝ е девета по ред, чинам, а четврта збирка раскази. Мене, пак, ми беше којзнае кој пат да го јавнам својот велосипед на патот до книжарница. „Скопје во високата зона“ ( Или-или , 2021) пресно излезена од печат, в раце кај мене, убаво чувство. Уште поубаво

КАЛИНА МАЛЕСКА, универзитетска професорка и писателка – ВО ВИСОКАТА ЗОНА НА ЖИВОТОТ

КАЛИНА МАЛЕСКА, универзитетска професорка и писателка – ВО ВИСОКАТА ЗОНА НА ЖИВОТОТ

Пишува : Ана Јовковска Неизмерно се радувам на секоја книга од македонска авторка. На Калина Малеска ѝ е девета по ред, чинам, а четврта збирка раскази. Мене, пак, ми беше којзнае кој пат да го јавнам својот велосипед на патот до книжарница. „Скопје во високата зона“ ( Или-или , 2021) пресно излезена од печат, в раце кај мене, убаво чувство. Уште поубаво