притисни ентер »

Извори

Идивиди

Од јули поевтин роаминг во земјите од Западен Балкан, од 2021 целосно укинување
Од јули поевтин роаминг во земјите од Западен Балкан, од 2021 целосно укинување

Од јули поевтин роаминг во земјите од Западен Балкан, од 2021 целосно укинување

Од јули треба да се намалат цените на услугите во роаминг меѓу Северна Македонија, Србија, Црна Гора, Албанија, Косово и БиХ. Намалувањето во јули се очекува да биде за 27 проценти, а од јули 2021 година да биде целосно укинат. Регионалниот договор за роаминг беше потпишан во април годинава во Белград во рамки на Вториот дигитален самит на земјите

Што најмногу ја привлекува жената кај мажот?

Што најмногу ја привлекува жената кај мажот?

Истражувањето кое меѓу 1000 жени го спроведе „Принстон” корпорацијата за испитување на јавното мислење во Њу Џерси покажа дека голем процент од жените сакаат мажот да биде верен, самоуверен, добар слушач, да има смисла за хумор, но и добар стил. Само 13 отсто од жените признале дека мускулите се важни за физичката привлечност, а пак, 66 отсто изјавиле

Путин ја продолжи забраната за увоз на храна од ЕУ до 2020 година

Путин ја продолжи забраната за увоз на храна од ЕУ до 2020 година

Рускиот претседател Владимир Путин денеска потпиша указ со кој се продолжува забраната за увоз на храна од Европската Унија до крајот на 2020 година. Русија воведе ембарго врз широк спектар на увозни стоки од ЕУ и други земји во 2014 година како одговор на меѓународните санкции наметнати поради нејзината улога во украинската криза. На руската Влада

Анкета: Ердоган најпочитуван лидер во арапскиот свет

Анкета: Ердоган најпочитуван лидер во арапскиот свет

Турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган е најпочитуваниот лидер во арапскиот свет, покажува анкета на арапската редакција на Би-Би-Си. Анкетата цитирана од весникот Акшам е направена врз 25 илјади млади лица од 11 држави – Тунис, Алжир, Судан, Палестина, Мароко, Египет, Јордан, Либан, Ирак, Јемен и Либија. Ердоган е убедливо на првото место со поддршка

Џонсон: Брегзит во октомври, со или без договор

Џонсон: Брегзит во октомври, со или без договор

Поранешниот британски министер за надворешни работи, Борис Џонсон, кој се смета за фаворит во трката за наследник на премиерката Тереза Меј, вети дека Британија ќе излезе од ЕУ на 31 октомври со или без договор со Унијата. -Моето ветување е да ја напуштиме ЕУ на Ноќта на вештерките, 31 октомври, вели Џонсон. Борис Џонсон и актуелниот министер за надворешни

Храна која треба да се избегнува ако имате артритис
Храна која треба да се избегнува ако имате артритис

Храна која треба да се избегнува ако имате артритис

Артритисот е воспаление на зглобовите, а најчестите негови форми се остеоартритис (дегенеративна болест на зглобовите) и ревматоиден артритис. Доколку го имате ова заболување, инфламацијата т.е воспалувањето треба да се одржува на минимум, а еве која храна треба да се избегнува за тоа да се постигне: 1) Алкохол Внесот на алкохол треба да се ограничи

Роберт де Ниро: Трамп дојде на власт со помош на Русија

Роберт де Ниро: Трамп дојде на власт со помош на Русија

Познати американски ѕвезди, меѓу кои актерите Роберт де Ниро, Мартин Шин, Лоренс Фишбурн и Софија Буш, продуцентот Роб Рајнер и писателот Стивен Кинг, снимија видео во кое ги изложуваат своите аргументи дека претседателот Доналд Трамп на власт дошол со руска помош. Exclusive: @robreiner , @SophiaBush , @StephenKing , @jvn , and more are cutting through

Три здравствени придобивки од калиумот

Три здравствени придобивки од калиумот

Калиумот е минерал неопходен за телото да функционира правилно – тој помага за контракција на мускулите и игра улога во регулирање на нивото на течности во организмот, како и за крвниот притисок. Препорачаната дневна доза (за жени) е околу 2300 милиграми, а недостатокот од калиум може да има сериозни последици по здравјето. Ниското ниво на калиум креира

Супер-лепило  може да менува состојба од леплива во нелеплива

Супер-лепило може да менува состојба од леплива во нелеплива

Тим интернационални истражувачи од универзитетот на Пенсилванија, универзитетот Лехај и од корејскиот институт за наука и технологија, развиле нов вид на супер-лепило инспирирано од слуз од полжави, кое за разлика од обичните лепила може да ја менува состојбата и во нелеплива. Во секојдневниот живот, користиме лепила или лепливи ленти, меѓутоа при

Тивок суперсоничен патнички авион на Lockheed Martin

Тивок суперсоничен патнички авион на Lockheed Martin

Lockheed Martin Aeronautics претставија нов тивок суперсоничен патнички авион наречен X-59 кој сè уште е во концептуална фаза, но кој покажува дека можеби сме на почетокот на една нова „златна ера“ на супер-брзи авионски патувања. Се работи за авион со 2 мотори кој ќе може да пренесува до 40 патници со брзина до 1.8 маха и кој притоа нема да го креира

Заменик-министерот за образование Петар Атанасов поднесе оставка

Заменик-министерот за образование Петар Атанасов поднесе оставка

Заменик-министерот за образование и наука Петар Атанасов на својот фејсбук-профил во отворено писмо до премиерот Зоран Заев и до јавноста соопшти дека поднесува оставка од функцијата. Како што вели, неговата позиција станува „неодржлива и неефективна“ и дека „промените во образованието кои ги навестувавме, не ги остваруваме“. – Ова ви го соопштив уште

Прифатено барањето на Јанкулоска за одложување на затворската казна за „Тенк“

Прифатено барањето на Јанкулоска за одложување на затворската казна за „Тенк“

На поранешната министерка за внатрешни работи Гордана Јанкулоска и е прифатено барањето да и се одложи четиригодишната затворска казна за случајот „Тенк“. Како што соопшти денеска Основниот кривичен суд – Скопје, извршувањето на казната се одложува се до одлучувањето по поднесените барања за вонредно преиспитување на правосилната пресуда од страна

AI систем може да клонира глас и говорни карактеристики на луѓе

AI систем може да клонира глас и говорни карактеристики на луѓе

Инженерите од истражувачката лабораторија за вештачка интелигенција (AI) на Facebook креирале систем со машинско учење кој не само што може да клонира нечиј глас, туку и неговата каденца – што го презентирале со правење на дупликат на гласовите на Бил Гејтс и други познати личности. AI системот наречен Melnet би можел да доведе до пореалистични AI

Црните дупки можат да умрат односно „испарат“

Црните дупки можат да умрат односно „испарат“

Тешко е да се замисли нешто што би можело да „убие“ црна дупка, бидејќи овие ултра-густи ѕвездени вакууми консумираат сè што им е на патот. Но, тој космички апетит теоретски може и да ги убие. Истражувачи од технолошкиот институт на Израел креирале нов модел кој покажува дека постојана „исхрана“ со честички со негативна енергија би можеле постепено

Внимавајте како ја чувате храната во жешките денови

Внимавајте како ја чувате храната во жешките денови

Летото е сезона кога често се јаде на отворено – скари, пикници и слично. Меѓутоа, доколку не сте внимателни со храната, може себеси и другите да ги изложите на здравствен ризик. Кога храната е предолго изложена на топлина, па дури и на собна температура, можат да се развијат бактерии како Staphylococcus aureus, Salmonella и E. Coli, кои предизвикуваат