притисни ентер »

Извори

Index24

Актерка номинирана за Оскар се изјасни за трансродна, и го смени своето име
Актерка номинирана за Оскар се изјасни за трансродна, и го смени своето име

Актерка номинирана за Оскар се изјасни за трансродна, и го смени своето име

Елен Пејџ, ѕвездата од „Џуно“ и „Амбрела академија“, во вторникот откри дека е трансродово лице и дека го сменила своето име во Елиот. „Не можам да искажам колку е извонредно чувството конечно да сакам тоа што сум, да се сакам себе доволно за да го остварам своето автентично јас“, напиша Пејџ на Инстаграм во објавата насловена „Сакам што сум трансродна

Поради една мала грешка во цената, си купи скутер за 0,69 долари на „Црн петок“!

Поради една мала грешка во цената, си купи скутер за 0,69 долари на „Црн петок“!

„Црниот петок“ беше возбудлив за една Мексиканка, која се врза себеси за скутер, бидејќи управата на синџирот продавници „Волмарт“ не сакаше да ѝ го продаде производот по цена од 69 центи. Жената влегла во продавницата во градот Сан Луис Потоси, Мексико, па по долги расправи и расправии уште еднаш се докажа “купувачот е во право’ . Прво, скутерот чини

Снежна апокалипса: Вака се живее на рускиот север, не можат да ги најдат автомобилите од снегот!

Снежна апокалипса: Вака се живее на рускиот север, не можат да ги најдат автомобилите од снегот!

Во Норилск, во областа на арктичкиот круг, вее снег веќе една недела. Наврнало толку многу снег како да веело цели два месеци. Службите за чистење пат не можат да се справат со снежните наноси, исчистени улици може да се забележат дури после 20 минути, поради белината. Големи проблеми имаат и сопствениците на автомобилите кои едвај можат да ги најдат

Можеби и вие сте прележале коронавирус: Овие симптоми се показател на тоа

Можеби и вие сте прележале коронавирус: Овие симптоми се показател на тоа

Губењето на сетилото за мирис или вкус со сигурност е еден од симптомите на коронавирусот. Коронавирусот зема сè поголем замав во светот, а исто така мора да споменеме дека има многу асимптоматски случаи, па така има и луѓе кои што го прележале вирусот, а тоа не го знаат. Овие симптоми може да го докажат тоа: Течење на носот, болка во градите, затнат

Првата земја во светот која што даде „зелено светло“ за вакцината против Ковид-19

Првата земја во светот која што даде „зелено светло“ за вакцината против Ковид-19

Вакцинацијата би можела да почне за неколку дена, а прво ќе се вакцинираат најзагрозните, како што се на пример здравствените работници. Велика Британија ќе стане првата земја во светот која што ќе даде зелено светло на вакцината „Фајзер“ против коронавирусот. Како што пренесува „Би-би-си“, британскиот регулатор MHRA објавил дека вакцината која што

Научниците изненадени: Среде Амазонската прашума откриле ѕид од ледено доба!

Научниците изненадени: Среде Амазонската прашума откриле ѕид од ледено доба!

Во Амазонската прашума откриени се карпи на кои што се насликани околу десет илјади животни и луѓе. Цртежите настанале пред 12.500 години и сè уште се јасно видливи на ѕидот кој што се протега на должина од околу осум километри, а се наоѓа во Колумбија. Археолозите датумот на настанување воглавно го утврдиле од цртежите, односно од животните кои што

Рита Ора казнета поради забава во карантин - не ѝ отворале на полицијата, гостите влегувале од задната врата

Рита Ора казнета поради забава во карантин - не ѝ отворале на полицијата, гостите влегувале од задната врата

Рита Ора е уште една славна личнот која ги прекрши мерките за роденденска забава. По повод 30-иот роденден, пејачката направила забава во ресторан со 30 гости кои влегувале од задната врата, а кога се појавила полицијата, никој не ѝ отворил. По повод 30-иот роденден, Рита Ора ги прекрши сите мерки за заштита од корона и си организираше роденденска

Рамуш Харадинај за разговорот со Милошевиќ во Хаг: Беше уплашен, зборуваше лош англиски

Рамуш Харадинај за разговорот со Милошевиќ во Хаг: Беше уплашен, зборуваше лош англиски

Поранешниот косовски премиер Рамуш Харадинај, кој двапати беше обвинет и ослободуван од обвиненија поради недостиг на докази во Хашкиот трибунал, во емисијата „Балкан“ на телевизијата АБЦ зборуваше за конфронтацијата со Слободан Милошевиќ во затворот во Хаг. Харадинај раскажа за средбите што ги имал со Милошевиќ. - Го видов неколку пати, бевме на различни

Хрватскиот премиер Пленковиќ е заразен со коронавирусот

Хрватскиот премиер Пленковиќ е заразен со коронавирусот

Хрватскиот премиер Андреј Пленковиќ е заразен со коронавирус, соопшти вечерва хрватската Влада. -Врз основа на препораките на епидемиолозите, премиерот Андреј Пленковиќ денеска го повтори тестот за присуство на коронавирусот, и тој покажа дека е позитивен, изјави портпаролот на хрватската Влада. Како што е наведено, Пленковиќ во моментов се чувствува

Американски експерти: Ким е вакциниран против Ковид-19, вакцината му ја дала Кина

Американски експерти: Ким е вакциниран против Ковид-19, вакцината му ја дала Кина

Кина му обезбедила експериментална вакцина против коронавирус на севернокорејскиот лидер Ким Џонг Ун и неговото семејство, тврди американскиот аналитичар, Хери Казианис, кој се повикува на два неидентификувани јапонски разузнавачки извори. Казианис е експерт за Северна Кореја во тинк-тенк Центар за национални интереси во Вашингтон. Тој вели дека семејството