притисни ентер »

Извори

Info.mk

Невакцинираните во Италија нема да можат да користат јавен превоз без ковид-потврда
Невакцинираните во Италија нема да можат да користат јавен превоз без ковид-потврда

Невакцинираните во Италија нема да можат да користат јавен превоз без ковид-потврда

Во Италија од денеска стапија на сила построги мерки против коронавирусот, со кои невакцинираните лица ќе бидат исклучени од многу јавни активности, па нема да можат да користат и јавен превоз без ковид-потврди. Само оние кои се вакцинирани или го прележале коронавирусот ќе можат да јадат во ресторани, да одат во кино, да излегуваат во клубови и да

Поранешната лидерка на Мјанмар осудена на четири години затвор

Поранешната лидерка на Мјанмар осудена на четири години затвор

Судот во Мјанмар ја осуди соборената лидерка Аунг Сан Су Чи на четири години затвор, објавија агенциите. Владиниот портпарол изјави дека Су Чи добила две години затвор за поттикнување и две години затвор за кршење на мерките против Ковид- 19. Тој изјави дека поранешниот претседател Вин Мајнт исто така е осуден на четири години затвор по истите обвиненија

Следната пандемија би била посмртоносна од Ковид-19, предупредува креаторката на „Астра зенека“

Следната пандемија би била посмртоносна од Ковид-19, предупредува креаторката на „Астра зенека“

Идните пандемии би можеле да бидат посмртоносни од сегашната криза со Ковид-19, предупреди Сара Гилберт, професорка на Универзитетот Оксфорд и една од креаторите на вакцината на „Астра зенека“. Гилберт предупредува и дека вакцините би можеле да бидат помалку ефикасни против новиот сој омикрон и дека луѓето треба да бидат повнимателни додека не се добијат

Ескобар: Работиме со европските партнери за брза интеграција на Северна Македонија во ЕУ

Ескобар: Работиме со европските партнери за брза интеграција на Северна Македонија во ЕУ

Работиме со нашите европски партнери за да обезбедиме брза европска интеграција на Северна Македонија, изјави американскиот заменик-помошник државен секретар за Европа и Евроазија, Габриел Ескобар, на заедничката прес-конференција со министерот за надворешни работи, Бујар Османи. Ескобар рече дека Северна Македонија е културно, историски и економски

Ковачки: Надлежните молчат за шверцот на еден тон дрога преку скопскиот аеродром

Ковачки: Надлежните молчат за шверцот на еден тон дрога преку скопскиот аеродром

Пред точно eден месец медиумите објавија вест дека во полициска акција е спречен шверц со психотропни супстанци, кои влегле во Македонија преку скопскиот аеродром, посочи во денешната изјава, Драган Ковачки од ВМРО-ДПМНЕ. Како што кажа тој, се работи за шверц на еден тон дрога која била внесена во Македонија преку македонска компанија, која се занимава

Евертон во понеделничка драма до победа над Арсенал
Евертон во понеделничка драма до победа над Арсенал

Евертон во понеделничка драма до победа над Арсенал

Ришарлисон постигна хет-трик, но само еден гол му се броеше, за да помогне Евертон да стигнат до неверојатна 2:1 победа над Арсенал на „Гудисон парк“ со гол во 92. минута, резултат кој малку ќе ги орасположи навивачите на „карамелите“, кои се бунтуваат по слабите резултати под водство на Рафаел Бенитез. На Ришарлисон му беше поништен првиот гол во

Почина легендарниот британски музичар Џон Мајлс

Почина легендарниот британски музичар Џон Мајлс

Британскиот музичар Џон Мајлс почина во сон во својот дом на 72-годишна возраст. Веста за неговата смрт на потврди и неговиот менаџер и пријател Клиф Купер. „Како менаџер и пријател на Џон 50 години, тој не само што беше добар и љубезен, туку и одличен музичар и текстописец на глобално ниво“, изјави тој за Би-Би-Си. Legendary singer John Miles dies

Раперот Африм Гаши од „Празни џебови“ растура деновиве на Јутјуб

Раперот Африм Гаши од „Празни џебови“ растура деновиве на Јутјуб

Африм Гаши, лидерот на Алтернатива, изјави дека некогаш бил основач на музичкиот бенд „Празни џебови“ „Додека бев млад бев основач на музичка група која се викаше „Празни џепови“ и во тоа време во едно интервју на прашање од новинар што очекувате од музички аспект, реков не знам што, само знам дека името на групата нема да се смени. “, рече Гаши. Во

Папата падна по скали додека се качуваше на авион

Папата падна по скали додека се качуваше на авион

Папата Франциск се сопна на скалите додека се качуваше на авион во Грција. На видео објавено на интернет се гледа како 84-годишникот се качува по скалите, а потоа успорува пред да го изгуби стапалото. The Pope loses his footing as he ascends the steps to the plane after his trip to the nearby neighbouring countries. Watch more videos from Sky News:

Благица Павловска славеше роденден, место џумбуш со чочек, торти со икони

Благица Павловска славеше роденден, место џумбуш со чочек, торти со икони

Популарната фолк пејачка Благица Павловска вчера наполни 63 години.  Пејачката сподели фотографии од вчерашната атмоссфера и се пофали со подароците што ги добила. Повеќето од нив беа торти покриени со икони. Павловска некогаш беше главна за чочеци, музики хитови во секс стил, но подоцна се сврти кон Бога. Своевремено таа беше Хаџипавловска, но подоцна

Репрот Африм Гаши од „Празни џепови“ растура деновиве на Јутјуб

Репрот Африм Гаши од „Празни џепови“ растура деновиве на Јутјуб

Африм Гаши, лидерот на Алтернатива, изјави дека некогаш бил основач на музичкиот бенд „Празни џебови“ „Додека бев млад бев основач на музичка група која се викаше „Празни џепови“ и во тоа време во едно интервју на прашање од новинар што очекувате од музички аспект, реков не знам што, само знам дека името на групата нема да се смени. “, рече Гаши. Во

Сите жители на Њујорк мораат да се вакцинираат до 27 декември ако сакаат на работа

Сите жители на Њујорк мораат да се вакцинираат до 27 декември ако сакаат на работа

Градоначалникот на Њујорк Бил де Блазио најави дека сите жители на најголемиот американски град ќе мора да се вакцинираат до 27 декември доколку сакаат да одат на работа. Вработените во јавниот сектор веќе мора да бидат вакцинирани, но оваа одлука ќе ја прошири и на приватниот сектор, изјави Де Блазио за MSNBC. Одлуката стапува на сила на 27 декември,

Пронајдена лабараторија за производство на дрога во викендичка во Катланово

Пронајдена лабараторија за производство на дрога во викендичка во Катланово

Лабораторија за производство на дрога е пронајдена во викендичка во с.Градмановци, Катланово. „ Полициски службеници од СВР Скопје- Единица за недозволена трговија со дрога и оружје, по претходно добиени оперативни сознанија и наредба од Основен кривичен суд Скопје, извршија претрес во викенд куќа на Н.З. (47) во с. Градмановци, Катланово, при што

Прв ковид-отказ во Хрватска, наставник одбил да се вакцинира и останал без работа

Прв ковид-отказ во Хрватска, наставник одбил да се вакцинира и останал без работа

Прв отказ поради одбивање вакцина против коронавирус во училиште во Хрватска. Се работи за наставник од Техничкото училиште во градот Бјеловар. Тој не доаѓал на работа од 16 ноември, бидејќи не сакал ниту да се вакцинира, ниту да се тестира. Како што наведуваат од училиштето, на отказот му претходеле две предупредувања. Во училиштето бил вработен од

Кортунов: Не е веројатен компромис помеѓу Бајден и Путин

Кортунов: Не е веројатен компромис помеѓу Бајден и Путин

Андреј Кортунов, претседател на рускиот совет за надворешни работи, кој е близок до Министерството за надворешни работи, рече дека двете страни веројатно нема да се помират. „ Единственото нешто за што веројатно можат да се согласат, ако е добар разговорот, е дека секој што е директно или индиректно вклучен таму треба да покаже воздржаност и посветеност