притисни ентер »

Извори

Инфо Компас

Само 25% од младите до 23 години користат младински додаток
Само 25% од младите до 23 години користат младински додаток

Само 25% од младите до 23 години користат младински додаток

Последователно на истражувањето кое го спроведи Коалиција СЕГА, во рамките на Националната Кампања „Право на младински додаток – Информирај се за твоите работнички права“ беаутврдени следните резултати: 25%од младите испитаници на возраст до 23 години користат младински додаток; 75% од младите испитаници на возраст до 23 години не користат младински

АСО: Бројот на претставки решени во корист на осигуреници зголемен за 83%

АСО: Бројот на претставки решени во корист на осигуреници зголемен за 83%

Агенцијата за супервизија на осигурување (АСО) го зголеми за 83 отсто бројот на претставки решени во корист на незадоволни осигуреници за првите девет месеци годинава во споредба со истиот период лани. До крајот на септември позитивно се решени 22 претставки на осигуреници кои се пожалиле од осигурителните друштва, а во истиот период лани во корист

Активизам во заедницата

Активизам во заедницата

Примарно фокусиран на луѓето во одредена општествена единица кои работат на спроведување на позитивен раст и промени, активизмот на заедницата отсекогаш бил суштински камен-темелник на граѓанското општество. Тој се стреми да го премости јазот помеѓу државата и пазарот, преку овластување на граѓаните да донесат социјални, економски, политички или еколошки

„Водовод и канализација“: Да не се отстрануваат заштитните барикади каде што има дефекти

„Водовод и канализација“: Да не се отстрануваат заштитните барикади каде што има дефекти

ЈКП „Водовод и канализација“ – Прилеп апелира до граѓаните на Општината да не ги отстрануваат заштитните барикади кои се поставени на санираните дефекти за нивно обезбедување. „Имено „Водовод и канализација“- Прилеп редовно ги обезбедува подрачјата на санирани дефекти со соодветна заштитна сигнализација за безбедноста на граѓаните“, информираат од

Известување за празникот Пречиста од прилепското архиерејско намесништво

Известување за празникот Пречиста од прилепското архиерејско намесништво

Браќа и сестри во Христа, наши Прилепчани. Поради корона кризата и запазување на мерките и протоколите, пропишани од здравствените работници, ве известуваме дека оваа година, ЛЕПЧИЊАТА ЗА СЛАВА, ЌЕ СЕ ПЕАТ ИСКЛУЧИВО ВО ЦРКВА. За да се избегне било какво групирање, веднаш по доаѓањето во црква, ќе се прережува лепчето посветено на светецот на вашиот

Интензивни градежни активности во гимназијата со цел физичка настава во второто полугодие
Интензивни градежни активности во гимназијата со цел физичка настава во второто полугодие

Интензивни градежни активности во гимназијата со цел физичка настава во второто полугодие

Градежните активности на гимназиската зграда тековно се одвиваат, соопштуваат од Гимназијата „Мирче Ацев“ Прилеп. „Во моментов се работи на фасадата и поставувањето на алуминиумска дограма на предната страна од десното крило, кај што се наоѓаат кабинетите, библиотеката и канцелариите. Потоа ќе следи генерално внатрешно чистење на сите простории, спортската

Отворена изложбата на дела од колонијата „Нижополе“

Отворена изложбата на дела од колонијата „Нижополе“

elementor-template id=”49259″] Во Ликовниот салон на ЦК „Марко Цепенков“ денеска е отворена изложба на дела од колонијата Нижополе. Изложени се 20 –ет слики од исто толку уметници, учесници низ годините на колонијата, која постои од 2000-та година. Ова е само мал дел од големото богатство на дела што ќе бидат на увид пред јавноста во наредните две

Прилеп спремен за зимската сезона – улиците ќе ги одржува „Изофас“

Прилеп спремен за зимската сезона – улиците ќе ги одржува „Изофас“

По одржаниот работен состанок за навремено и ефинасно функционирање на зимската служба градоначалникот, Борче Јовчески заедно со вработени од Локалната самоуправа ја посети фирмата ДОО Изофас која е задолжени за зимско одржување на подрачјето на Општина Прилеп и изврши увид на состојбите во сообраќајот во градот во зимски услови. „Согласно Оперативната

Технички неисправна вода во селата Подмол и Алинци

Технички неисправна вода во селата Подмол и Алинци

Општина Прилеп ги известува граѓаните дека водата од мерното место с.Подмол – двор, одговара на испитаните параметри, но не е безбедна од дополнително загадување заради отсуство на резидуален хлор. Исто така водата од локалниот водовод во с. Алинци не е технички исправна за пиење. До обезбедување на здравствено исправна вода, водата за пиење од локалниот

Секоја трета жена во Македонија жртва на семејно насилство

Секоја трета жена во Македонија жртва на семејно насилство

Зголемен е бројот на жени жртви на семејно насилство како последица на пандемијата со ковид-19, коментира за БТА сопругата на бугарскиот амбасадор во Република Македонија, Билјана Ангелова. Таа е иницијатор на кампања за поддршка на жртвите за семејно насилство. Веќе се испратени писма до градоначалниците во Македонија со барање да се одржат собири

Приведени три лица, родители го принудувале детето да дава сексуални услуги

Приведени три лица, родители го принудувале детето да дава сексуални услуги

На 29.11.2021 година, по претходно донесена наредба за спроведување истражна постапка од страна на Основно јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција, во содејство на Националната единица за сузбивање на криумчарење мигранти и трговија со луѓе- Оддел за сузбивање на организиран и сериозен криминал и СВР Скопје-Единица за интервентна

240 казни за брзо возење

240 казни за брзо возење

Во текот на вчерашниот ден (29.11.2021) Министерството за внатрешни работи спроведе зајакната акциска контрола на територијата на Република Македонија за санкционирање на возила кои се движат со брзина поголема од дозволената, при што санкционирани се 240 возачи. Од нив, 12 возилa се движеле со брзина над 50 километри на час повеќе од дозволеното,

Од утре забрана за употребата на пластични кеси

Од утре забрана за употребата на пластични кеси

Од среда, 1 декември, ќе стапи во сила забраната за пластични кеси, односно ќе биде дозволена продажба само на биоразградливи кеси за кои ќе се наплатува надомест од 15 денари за специјален фонд за животна средина. Кесите за отпад и малите кеси за замрзнување коишто се продаваат во маркетите и продавниците, се исклучени од новиот Закон за управување

Комитова: Пожарот е главната причина за жртвите во автобусот на „Беса транс“

Комитова: Пожарот е главната причина за жртвите во автобусот на „Беса транс“

Министерката за регионален развој и јавни работи на Бугарија Виолета Комитова денеска на прес конференција ги презентираше резултатите од увидот на патниот правец Драгичево – Долна Дикања, делница на која се случи автобуската несреќа во која загинаа 45 граѓани на Македонија. Автопатот „Струма“ каде се случи автобуската несреќа имал недостатоци, но

Машките пингвини со камче ја запросуваат женката

Машките пингвини со камче ја запросуваат женката

Пингвините, со својот црно-бел изглед како да носат костум, секогаш изгледаат совршено подготвени да ги импресионираат дамите. На пингвините Адели (француски истражувач ги именувал така во 1983 година по својата сопруга Адел), им треба и совршеното камче кое ќе биде свршенички прстен. Овие пингвини живеат на карпести брегови и со мали камења ги градат