притисни ентер »

Извори

Иновативност

Интервју со Сашко Самарџиоски за Пепси, Прилепска пиварница и предизвиците со кои се соочуваат
Интервју со Сашко Самарџиоски за Пепси, Прилепска пиварница и предизвиците со кои се соочуваат

Интервју со Сашко Самарџиоски за Пепси, Прилепска пиварница и предизвиците со кои се соочуваат

Се одбележува 40 години Пепси во Македонија. Импресивен јубилеј. Како воопшто дојде светскиот бренд кај нас, која е приказната? Да, 40 години јубилеј никогаш не е за занемарување зошто тоа не е само бројка, не е само пригода за прослава туку тоа е временска рамка во која се случиле многу работи, многу успеси и неуспеси, достигнувања, падови, победи

Владата ја претстави апликацијата „Мој ДДВ“

Владата ја претстави апликацијата „Мој ДДВ“

Од 1 јули 15 отсто од платениот ДДВ се враќа кај секој граѓанин со наполнети 15 години. Денеска, Управата за јавни приходи, заедно со премиерот Зоран Заев и со министерот за финансии, Драган Тевдовски, го најави почетокот на мерката. Во изминатиот период тим составен од Управата за јавни приходи заедно со Министерството за финансии работеше на креирање

„Space Walkers“ од СТЕМ академијата во Скопје со својот робот освоија второ место на светско првенство во Либан

„Space Walkers“ од СТЕМ академијата во Скопје со својот робот освоија второ место на светско првенство во Либан

Тимот „Space Walkers“ од СТЕМ академијата во Скопје се вратија од Либан со освено второ место на Првиот меѓународен  FIRST LEGO League настан, кој се одржуваше од 14 до 16 јуни. Во манифестацијата учествуваа повеќе од 500 деца од 46 земји во светот. „Space Walkers“ се натпреваруваше со роботска игра, поточно робот кој може да извршува 15 задачи. Тимот

ИКТ Комора: Дигитализацијата веќе не е опција, туку потреба за компаниите

ИКТ Комора: Дигитализацијата веќе не е опција, туку потреба за компаниите

Дигитализацијата е неопходна за брз економски раст и напредок на секоја компанија, просецот подразбира употреба на дигитална технологија за промена на бизнис моделите. Дигиталната трансформација внесува конкретни промени во бизнисот, развој на нови бизнис модели и зголемување на конкурентноста на пазарот. ИТ секторот има голем потенцијал за раст и

Македонци се дел од тимот креатори на Amplus, број еден платформа за менаџирање на податоци

Македонци се дел од тимот креатори на Amplus, број еден платформа за менаџирање на податоци

Amplus не е само уште една обична платформа за податоци. Amplus претставува целосно менаџирано решение кое ќе го промени начинот на кој вие и вашата организација ги гледате и ги користите податоците, засекогаш. Keitaro го лансираше Amplus како дел од своето учество на овогодинешниот самит Code For America 2019 , Oakland, California. Самитот е фокусиран

Нов тренд – во што инвестираат богатите американски семејства?
Нов тренд – во што инвестираат богатите американски семејства?

Нов тренд – во што инвестираат богатите американски семејства?

Шумите и зелените површини се привлечна инвестиција за богатите американски семејства. Тој тренд зема толкав замав што Банката на Америка, мултинационалната инвестициска банка, основаше посебна канцеларија, односно т.н. Група за управување со посебни имоти (SAM), која за своите богати клиенти управува со 94.000 различни шуми, полиња, фарми и ранчови

За развој на патната инфраструктура ни се потребни 2 милијарди евра до 2030 година

За развој на патната инфраструктура ни се потребни 2 милијарди евра до 2030 година

Патиштата се крајно важни за интеграцијата на Северна Македонија на регионалниот и европскиот пазар. Не станува збор само за цена, туку и за квалитет. Сите веќе откривме дека некогаш е многу скапо да си сиромашен, порача денеска францускиот амбасадор Кристијан Тимоние пред македонските и француските градежни компании на презентацијата што се одржа

Во Македонија 30% од храната завршува во отпад

Во Македонија 30% од храната завршува во отпад

Според податоците на „Организацијата за храна и земјоделство на Обединетите нации“ (ФАО), во нашата земја, 30 проценти од храната завршува како отпад. И тоа нависитна е голема штета. Затоа што со намалување на количеството отпад од храна и дистрибуција на вишокот храна на луѓето на кои навистина тоа им е потребна, Македонија дополнително може да го

НЛБ Банка – прва банка во Македонија достапна на Вибер

НЛБ Банка – прва банка во Македонија достапна на Вибер

НЛБ Банка, како иновативна и современа банка која е во чекор со светските трендови, ја прошири својата понуда со уште еден канал за комуникација и од денес е достапна на Вибер. Истовремено, Банката го промовираше и првиот банкарски електронски асистент – НЕЛА која е на располагање 24/7 и е подготвена да одговори на сите прашања поврзани со производите

Оваа фабрика во Индија прави обувки од пластични шишиња

Оваа фабрика во Индија прави обувки од пластични шишиња

Предвидувањата велат дека до 2050 година во океаните ќе има повеќе пластика отколку риби. Сепак, некои од најголемите брендови за спортска опрема како што се Adidas и Nike се обидуваат да го претворат пластичниот отпад во суровина за правеење облека и обувки. Во оваа фабрика во Индија 2 милиони пластични шишиња секој ден се претвораат во конец. Тој

Македонскиот бренд Биби избран меѓу 20 најдобри анимирани цртани филмови за претшколска возраст на фестивал во Франција

Македонскиот бренд Биби избран меѓу 20 најдобри анимирани цртани филмови за претшколска возраст на фестивал во Франција

Македонскиот бренд Биби е избран меѓу 20 -те најдобри анимирани цртани филмови за претшколски деца на фестивал во Франција. На престижната манифестација „Картун форум“ ( http://www.cartoon-media.eu/cartoon-forum/cartoon-forum-2019.htm ), која од 16 до 19 септември ќе се одржи во францускиот град Тулуз, ќе има презентација и на овој македонски бренд,

Facebook ја претстави својата криптовалута

Facebook ја претстави својата криптовалута

По многу претпоставки и гласини, Facebook и официјално ја претстави својата криптовалута, која би требало да им конкурира на претходно познатите криптовалути како биткоин и етереум. Libra е името на новата валута, а би требало да обезбеди сигурен систем на плаќање баризан на биткоин. Сепак, за разлика од биткоин, вредноста на валутата би се базирала

Grouper прославува 1 милион продадени купони

Grouper прославува 1 милион продадени купони

Кога зборуваме за онлајн продажба и попусти секогаш на прво место го вметнуваме Grouper.mk , кој прерасна во препознатлив и влијателен бренд на мекедонскиот пазар и водечка компанија за е-трговија  која ја промени оваа индустрија во земјава. Со самото лансирање во 2011 година,  Grouper поттикна и едуцираше илјадници Македонци да се впуштат во онлајн

ИГД: Пораст на глобалната онлајн-продажба за 163% до 2023 година

ИГД: Пораст на глобалната онлајн-продажба за 163% до 2023 година

Дигиталните технологии го револуционизираат начинот на кој функционира индустријата за стоки за широка потрошувачка. Според новиот извештај на истражувачката организација ИГД, во соработка со „Консумер гудс форум“ (CGF – Consumer Goods Forum), до 2023 година онлајн-продажбата на FMCG-производи ќе се зголеми за 163%, односно за 257 милијарди долари

Македонците преферираат шалтери, наместо електронски услуги!

Македонците преферираат шалтери, наместо електронски услуги!

Ако имаш некој познат, многу полесно и побрзо ќе завршиш работа. Ова „правило“ се уште важи кога станува збор за функционирањето на државните институции, покажува последното истражување спроведено во рамки на проектот „Граѓански ориентиран пристап при испорака на јавни услуги“. Граѓаните се задоволни од квалитетот на јавните услуги, но не и од брзината