притисни ентер »

Извори

InStore

Гостивар го доби најмодерниот „Рамстор“
Гостивар го доби најмодерниот „Рамстор“

Гостивар го доби најмодерниот „Рамстор“

Денеска во Гостивар, на ул. Илиденска, бр. 254, беше отворен досега најмодерниот супермаркет „Рамстор“, конципиран според најсовремените светски стандарди. Како што информираат од компанијата, на продажна површина од 1.400 квадратни метри, новиот „Рамстор“ ќе ги понуди сите неопходни содржини за да ги задоволи критериумите на реномиран супермаркет

Слаба продажба на Oreo без шеќер
Слаба продажба на Oreo без шеќер

Слаба продажба на Oreo без шеќер

„Монделез“ го лансира Oreo Zero во Кина, земајќи ги предвид трендовите на социјалните мрежи кои ги прикажуваат диетите со намален шеќер и без шеќер како клучен тренд и ограничената достапност на бисквити со нула шеќер во земјата. Реакцијата на потрошувачите беше малку разочарувачка... поради една или друга причина, потрошувачите чувствуваат дека тоа

„Штарк“ ја создаде својата прва мобилна апликација I love sweets

„Штарк“ ја создаде својата прва мобилна апликација I love sweets

Познавајќи ги навиките на лојалните потрошувачи, компанијата „Штарк“, која е дел од „Атлантик група“, создаде нова интерактивна платформа I love sweets. На оваа платформа, која е во рамките на www.menaz.rs , сите љубители на чоколадо и десерти можат да најдат и да споделат неодоливи рецепти. Платформата I love sweets е дигитална книга со рецепти, а

Јајцата, оризот и тестенините може да се најдат на листата производи со „замрзнати“ цени

Јајцата, оризот и тестенините може да се најдат на листата производи со „замрзнати“ цени

Јајцата, оризот, макароните и другите тестенини, би можеле да бидат ставени на проширената листа производи чии цени ќе бидат замрзнати до 31 јануари 2022 година. Дали Владата ќе ги додаде овие производи на лебот, шеќерот, брашното, млекото, сончогледово масло, месото и сувомесни производи кои веќе се „под мраз“, ќе зависи од податоците на Заводот за

Фестивалот на италијанската храна се одржа викендов

Фестивалот на италијанската храна се одржа викендов

Викендов (4 и 5 декември) на плоштад „Македонија“ во Скопје се одржа Фестивалот на италијанска храна, во организација на Амбасадата на Р. Италија и Италијанската агенција за надворешна трговија – ИЧЕ. Годинешната тема на фестивалот беше „Традиција и перспективи на италијанската кујна: свесност и зголемена благодарност за одржливоста на храната“. На

Швајцарските производители на чоколада ставаат крај на детскиот труд

Швајцарските производители на чоколада ставаат крај на детскиот труд

Производителите „Бери Калебаут“ и „Линдт & Шпрингли“ изјавија дека подобрувањето на приходите на фармерите на какао е клучно за ставање крај на детскиот труд во синџирот на снабдување со какао. Се проценува дека 1,56 милион деца работат во производството на какао во Западна Африка, а на производителите на чоколада, под притисок на потрошувачите и инвеститорите,

Нов дизајн на Dukat

Нов дизајн на Dukat

Хрватската млекарница „Дукат“ претстави нов дизајн на Dukat млеко и јогурт. Посветеноста на брендот Dukat кон потрошувачот секогаш била наша страст и наша цел. И затоа Dukat го менува своето руво - му дава нов изглед и нов сјај со кој се истакнува нашата 110-годишна посветеност кон млекото и исто толку долгата историја која ја пишива со генерации свои

СКСЗМ в четврток ќе ги избере најуспешните компании

СКСЗМ в четврток ќе ги избере најуспешните компании

Стопанската Комора на северо - западна Македонија (СКСЗМ) и оваа година организира избор на најуспешни и најмоќни компании „ТОП 100™“. Овој настан и оваа година ќе ги истакне најдобрите компании од различни индустрии и категории, кои покажале поголем успех во повеќе области од својата дејност. Тие се членки на СКСЗМ и комората го промовира нивниот

Владата ги замрзна цените на основните прехранбени производи

Владата ги замрзна цените на основните прехранбени производи

Владата донесе Одлука за определување на највисоки цени на основни прехранбени производи во трговијата на големо и трговијата на мало. Со оваа одлука се определуваат највисоки цени во трговијата на големо и трговијата на мало на основните прехранбени производи, и тоа за: леб; шеќер; брашно – тип 400; сончогледово масло за јадење; трајно млеко со масленост

Данска: „Лидл“ ќе продава и непрехранбени производи

Данска: „Лидл“ ќе продава и непрехранбени производи

Трговскиот синџир „Лидл“ во Данска ќе покрене продажба на непрехранбени производи до 2023 година. Ова беше соопштено на отворањето на ново модерно складиште на 35 километри од Копенхаген. Во почетокот на 2023 година онлајн ќе почнеме да продаваме непрехранбени производи. Овој чекор е голема промена во нашето работење, тоа ќе биде голема инвестиција

Основан Центар за бизнис поддршка на компаниите

Основан Центар за бизнис поддршка на компаниите

Бизнис конфедерација на Македонија (БКМ), започна со дигитализација на своето работење преку основање на Центарот за бизнис поддршка на компаниите, што придонесува кон зголемување на достапноста на услугите на конфедерацијата. Платформата Центар за бизнис поддршка, достапна преку веб страницат а на БКМ, нуди советување и едукација од областа на трудовата