притисни ентер »

Извори

IPortal

Заев: Прва стратешка француска инвестиција во енергетскиот сектор, Соларен парк „Стипион“ еден од најголемите во Европа
Заев: Прва стратешка француска инвестиција во енергетскиот сектор, Соларен парк „Стипион“ еден од најголемите во Европа

Заев: Прва стратешка француска инвестиција во енергетскиот сектор, Соларен парк „Стипион“ еден од најголемите во Европа

„Северна Македонија ќе добие соларен парк, кој ќе биде еден од најголемите во Европа со капацитет за производство на електрична енергија од 360 до 400 мегавати (MW). Станува збор за директна француска гринфилд инвестиција најголема во овој домен, за македонската економија. Соларниот парк „Стипион“ ќе се гради во текот на 2022 година на локацијата која

Заев: Обезбедивме стабилно мнозинство во Собранието и стабилна Влада

Заев: Обезбедивме стабилно мнозинство во Собранието и стабилна Влада

Обезбедивме стабилно мнозинство во Собранието и стабилна Влада со влезот на Алтернатива во извршната власт, истакна премиерот Зоран Заев. „На средбата со лидерите на партиите од владината коалиција, ги запознав со деталите од договорот со Алтернатива, како и со содржината на документот „Основни начела за надградба на програмата за работа на Владата

Заврши владината седница, ова се донесените одлуки

Заврши владината седница, ова се донесените одлуки

Од 125-та седница на Владата: Одобрени две стратешки инвестиции за соларни електрани вредни 116 милиони евра; 18,6 милиони денари од Ковид програмата за поддршка на софтверски компании; Донесена Стратегијата за здравство 2021-2030 Владата на Република Северна Македонија на денешната 125-та редовна седница донесе одлука за утврдување статус на стратешки

Милошески: Грујо не е криминалец. Грујо е клептоман!

Милошески: Грујо не е криминалец. Грујо е клептоман!

Во предметот „Плацови на Водно“ во кој првообвинетиот Грујо се товари дека партиските донации ги пикал вџеб и после со нив за себе купувал парцели на Водно и во Крушево во вредност од 1.3 милиони евра, во својство на сведок Гордана Јанкуловска денеска изјави дека во времето кога таа била генерален секретар на ДПМНЕ, дел од донаторите парите му ги давале

Каква зима не очекува?

Каква зима не очекува?

Зимата 2021/2022 се очекува да биде со малку надпросечни температури и количини на врнежи во однос на многугодишниот просек 1981-2010 година, покажува сезонската прогноза на УХМР изработена врз основа на анализите на Европскиот центар за среднорочна прогноза на времето (ECMWF), Виртуелниот центар за климатски промени за Југоисточна Европа (SEEVCCC),

Пронајдена дрога, приведени 17 лица
Пронајдена дрога, приведени 17 лица

Пронајдена дрога, приведени 17 лица

Во периодот од 22.30 часот на 07.12.2021 до 02.50 часот на 08.12.2021 во Спортски центар „Борис Трајковски” во Скопје, полициски службеници од СВР Скопје лишиле од слобода 15 лица, и тоа Ѓ.Б.(24) од Србија, Л.К.(18) од Скопје, В.А.(38) од Гевгелија, М.Ѓ.(20) од Битола, Б.Н.(22) од Свети Николе, В.Х.(23) од Скопје, Д.Т.(23) од Косово, А.С.(25) од Скопје,

Бајка за принцеза! Луна и Марко ја покажаа собата на Миа

Бајка за принцеза! Луна и Марко ја покажаа собата на Миа

Марко Миљковиќ и Луна Ѓогани интензивно опремуваат нов ста со цел што поскоро да се вселат во поголем простор со нивната наследничка. Поради ќерката, односно проширувањето на семејството, Миљковиќ решиле да купат нов недвижен имот. Работите во станот се при крај, а собата на Миа веќе наликува на детско катче. Мислеа на секој детал кога е во прашање

Хорор драма со неочекуван завршеток: Пијано момче вперило пиштол во Харис Џиновиќ

Хорор драма со неочекуван завршеток: Пијано момче вперило пиштол во Харис Џиновиќ

Харис Џиновиќ е еден од најпопуларните фолк-пејачи на просторите на поранешна Југославија, а неговиот живот го одбележал еден инцидент кој се случил во далечната 1997 година. Џиновиќ настапувал во еден ноќен клуб, кога доживеал доста непријатна случка. На Џиновиќ му пришло младо момче со пиштол, а иако тогаш се пишувало дека тој е протеран од Сараево,

Социјалдемократот Олаф Шолц стана нов канцелар на Германија

Социјалдемократот Олаф Шолц стана нов канцелар на Германија

Олаф Шолц од Социјалдемократите е именуван за деветти канцелар на Германија на кратка церемонија во претседателската палата во Берлин, јави ДПА. Олаф Шолц денеска ја доби поддршката од германскиот парламент за да ја наследи Ангела Меркел на функцијата канцелар, при што членовите на Бундестагот гласаа со големо мнозинство по партиска линија на тајното

Над илјада граѓани на Северна Македонија во Германија веќе ја искористија можноста за мобилно издавање пасоши во конзулатот во Бон

Над илјада граѓани на Северна Македонија во Германија веќе ја искористија можноста за мобилно издавање пасоши во конзулатот во Бон

За помалку од три месеци, над илјада државјани на Република Северна Македонија кои живеат во Сојузна Република Германија се сликаа за нови патни исправи во Конзуларното одделение на Република Северна Македонија во Бон, каде успешно стапи на функција новата базна станица. Седумстотини биометриски пасоши се готови а во тек е обработката на пристигнатите

Поради овие намирници кожата забрзано старее

Поради овие намирници кожата забрзано старее

За да го задржите младешкиот изглед, мора да се откажете од овие намирници Покрај нашите вродени гени, секојдневната исхрана и начинот на живот играат важна улога во брзината на стареењето на организмот. Овој процес, за жените е најголемиот природен непријател. Па затоа, одбегнувајте ја оваа храна ако сакате што подолго да изгледате младо: Пржена храна

Дали власта со закани изнудила промена на изјава на цариник за скандалот со шверц на 1 тон дрога?

Дали власта со закани изнудила промена на изјава на цариник за скандалот со шверц на 1 тон дрога?

Интегрален текст од прес конференција – Драган Ковачки, пратеник и член на ИК на ВМРО-ДПМНЕ Помина еден месец, а власта на СДСМ и ДУИ од петни жили се обидува да го прикрие скандалот со 1 тон дрога кој бил откриен и фатен во акција која многу потсетува на акцијата во која беше откриена големата пратка марихуана во близина на Прилеп. И од 5-ти Ноември

Операција против организиран криминал во Република Српска: Претреси на 50 локации, 19 уапсени

Операција против организиран криминал во Република Српска: Претреси на 50 локации, 19 уапсени

Од утрово во Република Српска се спроведува големата акција на МВР на РС и Агенцијата за истрага и заштита на БиХ (СИПА). Во тек се претреси на 50 локации, а 19 лица се уапсени. Акцијата се спроведува по налог на Обвинителството на БиХ. Станува збор за акција „Сториџ 2″ и е насочена кон разбивање на организираниот криминал во врска со недозволено производство

Во разговорот на Путин и Бајден покрај сериозни теми имало и шеги

Во разговорот на Путин и Бајден покрај сериозни теми имало и шеги

Разговорот помеѓу претседателите на Русија и САД, Владимир Путин и Џо Бајден бил деловен, но се слушале и шеги и духовити забелешки. Ова пред печатот го откри помошникот на рускиот претседател Јуриј Ушаков. „ Разговорот траеше два часа, го снимавме времето. Претседателите разговараа точно два часа во формат на затворена видео конференција“, изјави

Заев: Свети Климент е основач на Охридската школа позната и како „прв балкански и европски универзитет“

Заев: Свети Климент е основач на Охридската школа позната и како „прв балкански и европски универзитет“

Во мое лично име и во името на Владата на Република Северна Македонија, до сите православни верници и до Синодот на Македонската православна црква – Охридска архиепископија, упатувам честитки по повод големиот христијански празник – Св. Климент Охридски, основоположник на македонската духовност и патрон на МПЦ – ОА, сподели премиерот Зоран Заев на