притисни ентер »

Извори

IT.mk

Над илјада играчи ќе учествуваат на овогодинешниот A1 Game Fest 2021
Над илјада играчи ќе учествуваат на овогодинешниот A1 Game Fest 2021

Над илјада играчи ќе учествуваат на овогодинешниот A1 Game Fest 2021

Најголемиот е-спорт настан во Македонија, А1 Game Fest 2021 организиран од страна на мобилниот оператор А1 Македонија во соработка со GG.MK, годинава ќе се случува во петок и сабота, 10-ти и 11-ти декември, на локација во новоотворениот трговски центар East Gate Mall. Пријавените 1.072 играчи ќе гејмаат Fifa 2022 како спортска симулација, Tekken 7

Најдобри Android апликации за 2021 година за кои најверојатно не сте ни слушнале

Најдобри Android апликации за 2021 година за кои најверојатно не сте ни слушнале

Крајот на годината се приближува и, доколку сте како нас, најверојатно се прашувате кои апликации го заслужуваат вашето внимание и би можеле да се вдомат во вашиот телефон. Како за почеток, ископавме пет интересни алатки, а доколку сакате уште, читајте нè и во наредните денови! :) Целосна контрола врз пораките со Textra Textra се поставува како интересна

Го тестиравме новиот 65 инчен ULED телевизор на Hisense, 65U8GQ [рецензија]
Го тестиравме новиот 65 инчен ULED телевизор на Hisense, 65U8GQ [рецензија]

Го тестиравме новиот 65 инчен ULED телевизор на Hisense, 65U8GQ [рецензија]

Во соработка со локалната канцеларија на Gorenje, компанија која сега е во сопственост на кинескиот гигант Hisense , имавме можност две недели да го тестираме и рецензираме новиот, 65 инчен ULED телевизор на Hisense, моделот 65U8GQ. Hisense е производител од Кина кој започнал како фабрика за производство на радио приемници во 1969, за да низ годините,

Владо Митев извршен директор на ⋮IWConnect – Мојата верба во потенцијалот на компанијата ме натера да се преселам од Скопје во Битола

Владо Митев извршен директор на ⋮IWConnect – Мојата верба во потенцијалот на компанијата ме натера да се преселам од Скопје во Битола

Владо Митев е извршен директор на ⋮IWConnect. Владо ќе сподели што е она што го натера да се пресели од Скопје во Битола, како го прифатија битолчани и како е да се биде директор на една од најголемите ИТ компании во Македонија. Тој ни сподели повеќе за новите објекти кои ⋮IWConnect ги подготвува во Битола и Скопје, кои на вработените во оваа компанија

Првиот edit на Wikipedia на продажба како NFT

Првиот edit на Wikipedia на продажба како NFT

Различните примени и нови области во кои се користат ги прават NFT токените супер интересни за купувачите. Минатата недела над 100 милиони долари се потрошени за купување на виртуелна земја во различни метаверзуми. Оваа сума е потрошена на четири најпопуларни светови: The Sandbox, Decentraland, CryptoVoxels и Somnium Space. Дури 86,56 милиони долари

Научете да цртате со ТryDraw и Drawy

Научете да цртате со ТryDraw и Drawy

Факт е дека не можат сите да бидат уметници. Како и за многу други работи, така и за цртањето, одредени луѓе попрво би кршеле камења отколку да пробаат да нацртаат глава. Но, често се поставува прашањето дали проблемот е поради немање талент или недостаток од вежбање. TryDraw има за мисија да покаже дека не е се во талентот и дека некои работи можат

Што се SIM-Swap напади

Што се SIM-Swap напади

Пред две недели полицијата во Онтарио, Канада уапси тинејџер осомничен дека ја извршил најголемата кражба направена од страна на само една индивидуа со помош на т.н. “SIM swap” (мак. замена на SIM) напад, преку кој успеал да стигне до над 36 милиони US долари, откако во февруари британските власти објавија дека уапсиле 10 члена група која преку SIM

Шест најдобри филмови од целиот свет за 2021 година

Шест најдобри филмови од целиот свет за 2021 година

2021 година се покажа како година на впечатливи филмски остварувања, што е исклучително чудно со оглед на пандемијата која го зафати светот и протоколите кои стапија на место. Rotten Tomatoes си зема за право да ги извлече најдобрите филмови во 2021 година, според нивниот надалеку-познат Tomatometer и доколку барате нешто интересно да гледате, овие

Наум од Furious Avocado открива како се прават мобилни игри кои доаѓаат до стотици милиони преземања

Наум од Furious Avocado открива како се прават мобилни игри кои доаѓаат до стотици милиони преземања

Оваа содржина е заклучена и наменета за it.mk премиум членови. basic годишно членство 1.500 ден. зачлени се 1337 годишно членство 3.000 ден. зачлени се Поддржете го IT.mk со активирање на премиум членство и добијте пристап до ексклузивни содржини, добри ИТ зделки и други изненадувања. Доколку веќе имаш премиум членство, најави се тука.

4 Android апликации кои се привремено бесплатни

4 Android апликации кои се привремено бесплатни

Во случај да имате Android напојувана направа и да барате неколку интересни апликации, пробајте да станете подобри во пишување, истакнување текст преку телефон, решавање загатки или брзо и релаксирано да спиете! Совладајте ги правописните предизвици со Spelling Check PRO Каков е вашиот правопис на англиски јазик? Сметате дека сте мајстор? Spelling

Плаќање со крипто: хрватски Конзум пионер, македонски угостители бараат поддршка

Плаќање со крипто: хрватски Конзум пионер, македонски угостители бараат поддршка

Хрватскиот ланец на маркети Конзум од 1-ви декември на своите купувачи им овозможи плаќање со криптовалути . Ова е првиот ланец маркети за малопродажба во Хрватска, кој овозможува купување на производи со криптовалути и една од ретките продавници во регионот во кои ќе може да се користат криптовалути. Ланецот на маркети Конзум е основан во 1957 година

Прв златен медал во историјата за македонски учесник на Балканската олимпијада по информатика

Прв златен медал во историјата за македонски учесник на Балканската олимпијада по информатика

Благојче Павлески, ученик од Прилеп е добитник на првиот златен медал за македонски учесник на Балканската олимпијада по информатика во историјата. Тој е ученик во во четврта година во ПСУ „Јахја Кемал“ во Скопје. Македонскиот тим на натпреварот беше во состав Благојче Павлески, Марко Таневски, Андреј Шеќеров и Тео Китановски. Лидери на тимот беа д-р