притисни ентер »

Извори

Извоз

Мукаетов: Успехот се мери со квалитетот, но и со солидарноста и со задоволството на луѓето
Мукаетов: Успехот се мери со квалитетот, но и со солидарноста и со задоволството на луѓето

Мукаетов: Успехот се мери со квалитетот, но и со солидарноста и со задоволството на луѓето

ИНТЕРВЈУ : ЖИВКО МУКАЕТОВ, ГЕНЕРАЛЕН ДИРЕКТОР И ПРЕТСЕДАТЕЛ НА УПРАВНИОТ ОДБОР НА „АЛКАЛОИД“ ЗА СРПСКИОТ МАГАЗИН “НЕДЕЉНИК” Современи производствени погони, најнови машини, лабораторија и развоен центар кои се сместени во посебна зграда… најсовремена и најчувствителна опрема за контрола и за мерење, голем број млади и образовани луѓе… Ова се сликата

За 3,5 денари се намалува цената на нафтените деривати

За 3,5 денари се намалува цената на нафтените деривати

За 3,5 денари се намалуваат бензините, а за три денари екстра лесното масло за домаќинство, одлучи денеска Регулаторната комисија за енергетика. Од полноќ, Еуросупер БС-95 ќе се продава по цена од 71 денар за литар, Еуросупер БС-98 за 73 денари за литар, а дизелот за 63 денари за литар. Новата цена на екстра лесното масло за домаќинство ќе биде 62,5

Остар пад на нарачките во германската индустрија
Остар пад на нарачките во германската индустрија

Остар пад на нарачките во германската индустрија

Тесните грла во снабдувањето со материјали и суровини и бројните проблеми во синџирите на снабдување влијаат се посилно врз германската индустрија. Статистиката покажува дека индустриските нарачки повторно паднаа во октомври, а економистите зборуваат дека ова треба да биде „предупредувачки истрел“ за економијата. Компаниите од германската индустрија

Фирми од регионот со прв заеднички настап на Меѓународниот саем во Тирана

Фирми од регионот со прв заеднички настап на Меѓународниот саем во Тирана

Претседателот на Стопанската комора на Северна Македонија и копретседател на Коморскиот инвестициски форум Бранко Азески во придружба на потпретседателката на Комората д-р Елена Милевска Штрбевска, учествуваа на отворањето на меѓународниот саем во Тирана на кој на заеднички штанд во организација на КИФ учествуваше 31 компанија од шестте земји од Западен

Цените на храната ќе останат високи и во 2022

Цените на храната ќе останат високи и во 2022

Цените на храната веќе се на највисоко ниво во последните 10 години. Тие ќе останат високи и во 2022 година, покажува најновиот извешшрај на холандската банка Рабобанк. Нагорниот притисок врз глобалните цени на храната, поттикнат од совршената бура од непредвидливи временски услови, зголемената потрошувачка инфлација и енергетската и работната криза,

Светската Трговска Организација  (WTO), Mеѓународната стопанска комора (ICC) и Меѓународниот центар за трговија (ITC) ја прогласија Стопанската комора на Северна Македонија за дигитален шампион за 2021 година

Светската Трговска Организација (WTO), Mеѓународната стопанска комора (ICC) и Меѓународниот центар за трговија (ITC) ја прогласија Стопанската комора на Северна Македонија за дигитален шампион за 2021 година

Наградата „Дигитален шампион“ Комората ја доби за Проектот за дигитализација на процесите и издавање е-документи од страна на Комората, што им се потребни на македонските компании во надворешно-трговското работење. Денеска во 14:30 часот, потпретседателката на Стопанската комора на Северна Македонија, д-р Елена Милевска Штрбевска, ќе ја прими наградата

Машински инженери и техничари од „Фероинвест“ ја монтираат опремата за ХЕ „Накра“ во Грузија

Машински инженери и техничари од „Фероинвест“ ја монтираат опремата за ХЕ „Накра“ во Грузија

Тим од инженери и техничари од „Фероинвест“ работи на инсталирање на третата хидроелектрана во Грузија. На подготвен терен ги пречекаа турбинските куќишта кои што на почетокот на ноември беа испорачани од фабриката на „Брако“ во Велес. Веднаш потоа , беа испорачани три возила со дополнителна електромашинска опрема. Во моментов, стручниот тим од „Фероинвест“

Се повеќе германски компании бараат нови добавувачи, но и локации за преместување на производството

Се повеќе германски компании бараат нови добавувачи, но и локации за преместување на производството

Повеќе од половина од германските компании кои работат во странство имаат сериозни проблеми во нивните синџири на снабдување или логистика, принудувајќи ги да ги диверзифицираат добавувачите, да ги скратат патиштата за испорака, па дури и да го преместат сопственото производство, покажа истражувањето на Индустриските и стопанските комори ДИХК. Германската

Morgan Chase прогнозира дека нафтата ќе чини 150 долари

Morgan Chase прогнозира дека нафтата ќе чини 150 долари

Според инвестициската банка JP Morgan Chase, нафтата од типот брент следната година би можела да поскапи до 125 долари за барел, а во 2023 година да достигне цена од 150 долари за барел. Сепак, не сите се толку слободни во проценките на вредноста на овој извор на енергија, па многу аналитичари во своите прогнози за следната година се уште се држат

“Алкалоид” успешно се претстави на наголемиот светски саем на фармацевтската инустрија CPhI Worldwide 2021

“Алкалоид” успешно се претстави на наголемиот светски саем на фармацевтската инустрија CPhI Worldwide 2021

Фармацевтската компанија “Алкалоид” успешно се претстави на најголемиот глобален саем на фармацевтската индустрија, CPhI Worldwide 2021, кој се одржа во Милано, Италија, од 9 до 11 ноември. “И покрај големиот број предизвици што ги наметна пандемијата во светот на бизнисот, „Алкалоид“ посветено работи на одржување на релациите со своите партнери и

Прифатена иницијативата на Асоцијацијата на компании со технолошки напредно производство за намалување на царинските стапки за компоненти потребни за производство на технолошки напредни производи

Прифатена иницијативата на Асоцијацијата на компании со технолошки напредно производство за намалување на царинските стапки за компоненти потребни за производство на технолошки напредни производи

Асоцијацијата на странски компании со технолошко напредно производство при Советот на странски инвеститори во рамките на Стопанската комора на Северна Македонија ја поздравува вчерашната одлука на Владата на РСМ за  намалување на царинските стапки на одделни компоненти потребни за производство на технолошки напредни производи. По иницијатива на Асоцијацијата,

Светската трговија годинава ќе достигне рекордно ниво

Светската трговија годинава ќе достигне рекордно ниво

Светската трговија се очекува да достигне рекордно ниво оваа година, и покрај пандемијата со коронавирусот, јави ДПА. Конференцијата на ОН за трговија и развој (UNCTAD) предвидува зголемување на вредноста на трговијата за 11 отсто над нивото пред пандемијата во 2019 година, се вели во извештајот објавен во Женева. Вкупната вредност за 2021 година се