притисни ентер »

Извори

Јоци

Валканиците на Инфективна: Нечиста крв, урина и мизерија
Валканиците на Инфективна: Нечиста крв, урина и мизерија

Валканиците на Инфективна: Нечиста крв, урина и мизерија

Наши читатели и граѓани кои се лекувале на Инфективна клиника од КОВИД-19, каде директорка е Милена Стевановиќ, наименувана од СДСМ , ни испратија фотографии од нехигиената – онаму каде треба сè да е стерилно и чисто, за хумано лекување на луѓе. Во последните два месеци сме први по смртност во Европа од КОВИД, а директорката тоа не го препишува на

СДСМ снима спотови во паркот на Коце – немаат каде, ништо не работеа

СДСМ снима спотови во паркот на Коце – немаат каде, ништо не работеа

Бидејќи, градоначалниците на СДСМ за четири години не изградија ниеден поголем парк ни во Карпош, ни во Скопје, партијата и нивни членови, денеска, снимаа предизборен спот во паркот ,,Македонија” во Козле кој го изградија вмровци, раскажаа граѓани. Иронично, да. Паркот, каде сдсмовци ги снимаа кадрите, всушност го изгради претходниот градоначалник

Еврејска заедница не се согласува со Заев за бришење на ,,бугарски фашистички окупатор”

Еврејска заедница не се согласува со Заев за бришење на ,,бугарски фашистички окупатор”

РЕАКЦИЈА по изјавата на премиерот Зоран Заев дека ќе се брише зборот „бугарски“ од синтагмата „бугарски фашистички окупатор“ напишана на споменици и во учебници ,,Еврејската верска заедница и Фондот на холокаустот на Евреите од Македонија не се согласува со намерата за бришење на етничката припадност во формулацијата „бугарски фашистички окупатор“

Главата ѝ ја удрил од ѕид, па ја давел – затвор за докторот кој истепа сестра на ГАК

Главата ѝ ја удрил од ѕид, па ја давел – затвор за докторот кој истепа сестра на ГАК

Гинекологот Тоше Митрески (33), специјализант на Гинеколошко-акушерската клиника-Скопје, кој на 6 март годинава физички нападна медицинска сестра на работно место, е осуден од Основниот суд на 4 месеци затвор или една година условна казна, но да не го повтори делото. Обвинетиот прво ја навредувал сестрата, негова колешка, и тоа пред друг медицински

Заев, а како ќе ги тргаш таблите од ,,Монопол” каде почна погромот врз Евреите?

Заев, а како ќе ги тргаш таблите од ,,Монопол” каде почна погромот врз Евреите?

Баш ме интересира политичкиот став на Еврејска заедница во Македонија во однос на демонстрацијата на моќ од Зоран Заев, од позиција на премиер, да брише ,,бугарски фашистички окупатор” од споменични плочи и историски книги. Еве, баш ќе сведочиме како планира Заев да ги трга таблите од цела земја и да ретушира учебници. А, и да го брише ,,бугарски

ПРОТЕСТ: Кандидатот на СДСМ избега од аеродромци, пред граѓаните дојде Тимчо

ПРОТЕСТ: Кандидатот на СДСМ избега од аеродромци, пред граѓаните дојде Тимчо

Аеродромци, од иницијативата ,,Зелен хуман град”, денеска одржаа мирен протест кај воениот базен во општината, против сечење на дрвјата и проширување на улицата Васко Карангелески. На поканата на аеродромци, не се одзва кандидатот за градоначалник на СДСМ за Аеродром, Александар Филиповски-Цанде . Тој реши да избегне соочување со граѓаните, но не и

Граѓанка до Заев дека не градел споменици: ,,Изградивте споменици за 14 починати”

Граѓанка до Заев дека не градел споменици: ,,Изградивте споменици за 14 починати”

На службениот профил на премиерот Зоран Заев, секојдневно може да се прочитаат многу вистини од народот. Веројатно премиерот нема време да чита што му порачува народот. Па, така, денеска на неговиот коментар дека ,,не граделе споменици”, една граѓанка му одговара дека не е точно – изградиле 14 споменика, алудирајќи на трагедијата во модуларната барака

Во болниците на транзицијата се умира тешко – и да сте здрави, ќе ве разболат

Во болниците на транзицијата се умира тешко – и да сте здрави, ќе ве разболат

Автор: Јорданка Ивановска – Јоци Како се умира во Македонијава ? Лесно и тешко. Некако нема средина. Лесна умирачка е онаа наеднаш и најпосакувана, за да не се влечкате во болниците на транзицијата , каде труе на смрт и каде и да сте здрави – ќе ве разболат. Тешка смрт е онаа каде со години сте болни, се влечкате по лекари кои креваат раменици, Свети

Два месеца сме први по починати во Европа: Луѓе на СДСМ им умираат како мачки на улица

Два месеца сме први по починати во Европа: Луѓе на СДСМ им умираат како мачки на улица

Цел август и септември 2021 година, Македонија е прва на листата по смртност од КОВИД во Европа (на 100.000 жители).  А, на 3.место сме по смртност – на милион жители. Бројките се поразителни, а товарот паѓа врз владата и директорите кои ги поставија во изминатите пет години. Во Македонија луѓето умираат како мачки на улица. Дури и мачките имаат подобра

МКД.МК: Нови дивоградби во Маврово, се градат 87 куќи под хотелот „Радика“

МКД.МК: Нови дивоградби во Маврово, се градат 87 куќи под хотелот „Радика“

Дивеењето и неконтролираната градба не престанува во Маврово, информира порталот МКД.МК . Месните заедници, жителите, сопствениците на викендици се обидуваат да апелираат до надлежните во општината и во Министерството за транспорт и врски, меѓутоа неконтролираната градба на територијата на Општина Маврово Ростуше не престанува. Во моментов во тек е