притисни ентер »

Извори

Кафе пауза

Не плаши се од моите зборови, туку од мојата тишина – мојата тишина е многу поопасна од моите зборови
Не плаши се од моите зборови, туку од мојата тишина – мојата тишина е многу поопасна од моите зборови

Не плаши се од моите зборови, туку од мојата тишина – мојата тишина е многу поопасна од моите зборови

Мојата тишина може да уништи многу повеќе одошто некогаш би можеле моите зборови… Не грижи се кога ти викам или кога за нешто те обвинувам. Не грижи се кога ќе ти се „истурам“ и пота ти праќам долги есеи во кои ти објаснувам зошто сум лута. Не грижи се кога ќе ти тропнам на врата во сред ноќ, бидејќи сум повредена. Не грижи се кога плачам ноќе за нешто

Како да се облечете за излегување во кино?

Како да се облечете за излегување во кино?

Младите, како и оние малку постарите, со задоволство одат во кино за да гледаат некој долгоочекуван филм на големото платно. Нема сомнение дека кината сѐ уште се извор на забава. Притоа, во кино можете да одите со членовите на семејство или со пријателите, но исто така тоа може да биде и совршена прилика за излегување со личноста којашто ви се допаѓа

Моќни фотографии кои ќе ви разбудат силни емоции

Моќни фотографии кои ќе ви разбудат силни емоции

Понекогаш имаме впечаток дека сме виделе сѐ и дека повеќе не постојат нешта кои можат да ни изнудат силна емоција. Но, следниве фотографии нема да ве остават рамнодушни. Шепите на кучето кое било малтретирано, ученикот кој починал, но сепак се „појавил“ на доделувањето на дипломите или погледот на двајца млади кои сѐ уште не знаат дека ќе бидат во

Патувањето со пријателите е добро за вашето здравје

Патувањето со пријателите е добро за вашето здравје

Времето кое го поминувате со вашите пријатели е непроценливо, особено кога станува збор за заедничките патувања. Вашите летувања се секогаш незаборавни и забавни, а сега е и научно докажано дека тие се добри за вашето целокупно здравје. Пријателите се секогаш тука за поддршка, забава и пријатни разговори. Но, истражувањата покажуваат дека вистинските

Што сакаат мажите? Ова се емотивните потреби на секој маж

Што сакаат мажите? Ова се емотивните потреби на секој маж

Кога се работи за емотивните потреби, мажите и жените целосно се разликуваат. Иако не треба да се генерализира, сепак постојат одредени емотивни потреби кои ги имаат сите мажи. За жал, кога сме во врска, некогаш забораваме да им ги исполниме. Токму поради овие занемарени ситници, со тек на време може да се појават недоразбирања во врските. Па, доколку

Интересни работи кои се случуваат кога се гледате со некој што не е ваш тип
Интересни работи кои се случуваат кога се гледате со некој што не е ваш тип

Интересни работи кои се случуваат кога се гледате со некој што не е ваш тип

Кога станува збор за состанувањето, луѓето обично преферираат одреден тип луѓе кој им е привлечен. Можеби сакате да поминувате време со уметници или со луѓе кои сакаат авантури. И сето тоа е супер, но според експертите, може да се случат многу интересни работи доколку излезете од вашата комфорна зона и почнете да се гледате со некој кој не е ваш тип

Дали навистина масажата за лице може да ја остари вашата кожа?

Дали навистина масажата за лице може да ја остари вашата кожа?

Негата на лицето не е нова појава. Уште од минатото жените сакале да се негуваат и да се грижат за кожата на своето лице. Секако тогаш имале многу поинакви услови и помалку можности, но сепак биле свесни за важноста на негата. Додека некогаш им биле потребни само вода, сапун и крпа како основни средства за хигиена, денес постојат еден куп козметички

5 знаци дека вашата истоштеност може да биде последица на синдром на хроничен умор

5 знаци дека вашата истоштеност може да биде последица на синдром на хроничен умор

Во кое било време од денот може да се почувствуваме уморни, поспани и со недостаток на енергија. Истоштеноста стана толку честа појава благодарение на нашиот брз и зафатен начин на живот. Но, според една студија спроведена во Англија, еден просечен Англичанец поминува повеќе од седум и половина години од неговиот живот во постојана изнемоштеност. И

Емоциите можат да го нарушат нашето здравје, а еве како можеме да се справиме со тоа

Емоциите можат да го нарушат нашето здравје, а еве како можеме да се справиме со тоа

Нашето тело говори многу повеќе отколку што можеме да замислиме и нашата физичка состојба е поврзана со нашите емоции. Кога не можеме да ги ослободиме негативните чувства (на здрав начин) тоа може да се одрази негативно врз физичкото здравје. Колку повеќе ги изразуваме емоциите, толку помалку се разболуваме. Сега ќе ги наброиме психолошките причини

15 креативни начини за запознавање нови пријатели во возрасните години

15 креативни начини за запознавање нови пријатели во возрасните години

Имате потешкотии при запознавањето нови пријатели во повозрасните години? Верувајте ни, не сте единствени! Изгледа дека како што минува времето, така потешко ни е да пронајдеме истомисленици и да се поврземе со нив. Но, не грижете се! Постојат неколку начини на кои можете да излезете од вашата удобна зона и да го проширите кругот на пријатели. Прочитајте

Изненадувачки психолошки факти кои ќе ви откријат интересни карактерни тајни

Изненадувачки психолошки факти кои ќе ви откријат интересни карактерни тајни

Човечкиот мозок произведува од 12.000 до 50.000 мисли во текот на денот. Тоа самото по себе е неверојатно! Но, сè уште не знаеме што сè е способен нашиот мозок да направи. Во продолжение ви претставуваме неколку интересни психолошки факти кои откриваат особини што можеби и вие ќе ги препознаете кај себе. 1. Заборавеноста е знак за висока интелигенција

Брутално искрено отворено писмо од една свекрва до нејзината снаа

Брутално искрено отворено писмо од една свекрва до нејзината снаа

„Сум видела многу совети за свекрви во кои се говори за тоа што смеат, а што не, само за да не ѝ пречат на својата снаа. Се трудам. Но, доколку навистина сакаш да се согласуваме, еве ти неколку совети кои и ти исто така би требала да ги следиш“ , е почетокот на искреното писмо од една свекрва упатено до нејзината снаа кое во продолжение ви го пренесуваме

10 особини на остварените жени според рускиот психолог Михаил Лабковски

10 особини на остварените жени според рускиот психолог Михаил Лабковски

Рускиот психолог Михаил Лабковски ги открива особините кои ги имаат остварените жени. Тие немилосрдно го отфрлаат сето она што не се вклопува во нивната слика со назив: „Како што јас сакам“. И спротивно на гласовите на оние што им завидуваат, тие добиваат работа, сопруг и живот каков што посакуваат. 1. Таа од малечка научила како да се омажи само за

Тоа што сте невработени може да биде најдобрата работа што некогаш ви се случила

Тоа што сте невработени може да биде најдобрата работа што некогаш ви се случила

Скоро сте биле отпуштени од работа, самите сте го напуштиле вашето работно место или едноставно не можете да ја најдете посакуваната работа? Без оглед на вашата лична ситуација, сето ова што е наведено значи дека сте невработени. По некое време, почнувате да станувате фрустрирани, уморни и несигурни. Тоа е разбирливо. Сите некогаш сме биле во таа ситуација,

Најромантичните градови во Европа за кои не сте ни размислувале

Најромантичните градови во Европа за кои не сте ни размислувале

Некои градови се измислени за романтични моменти. На прва помисла, тоа се Париз и Венеција. Но, покрај овие два прекрасни града, во Европа има многу „скриени богатства“ – места каде што можете да ја доживеете романтиката во целост. Па, доколку ви требаат идеи за вашето следно патување со партнерот, ова се најромантичните градови во Европа за кои не