притисни ентер »

Извори

Кафе пауза

Интервју со Елена Грнчарова: Единствената блогерка од Македонија која соработува со светски глобални брендови
Интервју со Елена Грнчарова: Единствената блогерка од Македонија која соработува со светски глобални брендови

Интервју со Елена Грнчарова: Единствената блогерка од Македонија која соработува со светски глобални брендови

Елена Грнчарова е единствена во Македонија која соработува со светски глобални брендови, па и со наши. Соработува и со најдобрата Retail компанија за мода Revolve и е една од четирите модни блогерки на Балканот кои успеале да соработуваат со нив. Таа е мајка на две мали принцези и исто така соработува и со добри детски брендови. Покрај модното блогерство,

Вкусни и топли сендвичи: Рецепт за корнети од тесто за пица

Вкусни и топли сендвичи: Рецепт за корнети од тесто за пица

Со корнетите од тесто за пица можете да експериментирате како што сакате. Ладните корнети се сервираат со салати, како што се салатите со моркови и павлака или пак со колбаси. Кога се топли, тие се нај вкусни во комбинација со стопено сирење и омилените додатоци. Потребни состојки: За корнетите: 10 г свеж квасец 1/2 лажичка шеќер 160 г брашно 1/2 лажичка

5 идеи како да го искористите максимумот од поткровјето

5 идеи како да го искористите максимумот од поткровјето

Без разлика дали станува збор за станбен или за деловен простор, ќе се согласите дека поткровјето е специфично и посебно, но адаптацијата и уредувањето на таквиот простор е вистински предизвик. Деталите се од големо значење ако сакате максимално да го искористите просторот и да го направи функционален. 1. Погрижете се за изолацијата на станот При уредувањето

20 дрвја чија желба за живот е толку силна што можат да преживеат сè и сешто

20 дрвја чија желба за живот е толку силна што можат да преживеат сè и сешто

Дрвјата може да бидат прилично силни и можат да растат и да напредуваат дури и во најчудните места и во најчудните услови. Кога станува збор за природата и за силната желба за живот, сè е можно, а овие фотографии ќе ви го докажат токму тоа. За повеќе фотографии продолжете на следната страница … Веганско брауни со сладок к Она што го прави овој пазар

Мали, а големи: 10 деца и млади кои го променија светот

Мали, а големи: 10 деца и млади кои го променија светот

Децата се најдобрите учители. Ќе ве натераат да размислувате за вашите сопствени постапки, ставови и промени. Тие ќе ве научат како да бидете подобри и како да го направите она што сметате дека е правилно. Некои од нив се засекогаш запишани во светската историја, а некои сега одат по тој пат. Но, она што е заедничко за сите е дека тие ги препознале

2 модели на здолништа што Французинките никогаш нема да престанат да ги носат
2 модели на здолништа што Французинките никогаш нема да престанат да ги носат

2 модели на здолништа што Французинките никогаш нема да престанат да ги носат

Кога станува збор за модата, удобноста и практичноста се на самиот врв на списокот со приоритети на Французинките. Тоа се забележува и во нивниот избор на облека. Здолништата не се исклучок, а судејќи според комбинациите на познати Французинки кои со години се сметаат за модни икони, овие 2 модели се наметнуваат како апсолутни фаворити. 1. Молив здолниште

Како секој хороскопски знак ги уништува врската или бракот, а не е ни свесен за тоа?

Како секој хороскопски знак ги уништува врската или бракот, а не е ни свесен за тоа?

Можеби недостатоците во врската ви изгледаат незначајни на почетокот, но тие со текот на времето стануваат сè поважни, што на крајот може да доведе до раскинување. Прочитајте кои се негативните карактеристики на секој хороскопски знак што ги уништуваат дури и најсилните односи. Овен: Дозволувате вашиот гнев да ве контролира Кога ќе се налути, Овенот

Модели на очила за сонце во боја што ќе бидат во тренд ова лето

Модели на очила за сонце во боја што ќе бидат во тренд ова лето

Очилата за сонце се одраз на стилот и на индивидуалноста и тие се едни од главните додатоци на секоја модерна жена. Без нив, ќе се чувствувате некако нецелосни, како да ви недостасува некој важни детаљ што го прави вашиот изглед комплетен. Летото сè уште не е официјално пристигнато, но веќе можете да видите очила во боја на виножито насекаде околу

Како да ги препознаете луѓето кои може да ве повредат?

Како да ги препознаете луѓето кои може да ве повредат?

Лошите односи резултираат со незадоволство на крајот. Шармот, романтиката и подароците се убави, но веднаш штом ќе забележите некои од првите знаци на себичност, подобро би било да ја барате среќата на друго место. Таквите личности не се фокусирани на вас, туку на самите себеси, а вие би можеле да бидете колатерална штета на таа врска. Иако на почетокот

Факти за најсреќните земји во светот што сигурно не сте ги знаеле досега

Факти за најсреќните земји во светот што сигурно не сте ги знаеле досега

Тешко е да се зборува за среќата додека светот се наоѓа во една неизвесна ситуација. Сепак, годишниот извештај на Обединетите нации во кој има информации колку среќно се чувствуваат припадниците на светските нации, беше објавен и оваа година, со осврт на тоа колку природното, социјалното и урбаното опкружување влијаат врз субјективното чувство на среќа

6 вида акни и што може да ја предизвика нивната појава

6 вида акни и што може да ја предизвика нивната појава

Постојат 2 категории акни и од тоа зависи дали тие предизвикуваат воспаление или не. Воспалителните акни се полоши во споредба со тие што не предизвикуваат воспаление, но во секој случај, треба да се консултирате со вашиот лекар за нивниот третман. Во продолжение прочитајте кои причини предизвикуваат појава на акни. 1. Бели акни Белите акни се неинфламаторни

11 намирници што може да траат со години ако ги чувате правилно

11 намирници што може да траат со години ако ги чувате правилно

Нема ништо полошо од фрлањето храна, па затоа е важно храната што ја имате да трае колку што е можно подолго. Понекогаш, треба само да знаете како да ја чувате правилно. Во продолжение прочитајте ги овие совети што ќе ви помогнат вашата храна да има подолг рок на траење. 1. Бобинки – измијте ги и замрзнете ги Бобинките може да го подобрат вкусот на

Прекрасни фотографии од Австралија поради кои веднаш ќе сакате да одите на патување

Прекрасни фотографии од Австралија поради кои веднаш ќе сакате да одите на патување

Полиња со лаванда, живописки ридови, тиркизно море – убавини кои ги нуди Австралија и поради кои ќе посакате веднаш да отидете на патување. 1. Дејлесфорд Ver esta publicación en Instagram Una publicación compartida de Brenton Weihrauch | Australia (@brenton_captures) el 5 Abr, 2020 a las 12:22 PDT 2. Планината Марта Ver esta publicación en Instagram

Племе кое поради убавина трпи големи болки, но никој од нив не сака да се откаже од суровата традиција

Племе кое поради убавина трпи големи болки, но никој од нив не сака да се откаже од суровата традиција

Племето Каро има околу 2000 припадници, што го прави едно од најмалите племиња во долината на реката Омо, а можеби и во цела Етиопија. Сепак, други побројни племиња немаат толку стручни лица за сликарство и украсување на телото. Ова племе е посебно по својот дизајн на облека, а убавината е многу важен аспект од нивната култура. Толку важна што тие

Забавни гатанки за големи и мали

Забавни гатанки за големи и мали

Карантинот заврши, но тоа не значи дека активностите дома ќе завршат. Ако барате интересна активност за вашето дете, овие интересни гатанки се одлична ментална вежба. Пробајте да ги одгатнете и вие! Сигурно ќе уживате! 1. Можеш да ме слушнеш и контролираш, но не може да ме видиш ниту допреш. Кој сум јас? Решение: Твојот глас 2. Имам раце, но не можам