притисни ентер »

Извори

Калимеро

Стојменовиќ: Социјалните мрежи се платформа за врсничкото насилство
Стојменовиќ: Социјалните мрежи се платформа за врсничкото насилство

Стојменовиќ: Социјалните мрежи се платформа за врсничкото насилство

Бојана Стојменовиќ е психолог од Скопје. Силна, јака девојка. Се занимава, главно, со проблемите на младите. Всушност, се занимава со сите проблеми во главите на луѓето. Вели дека посетата на психолог или психијатар не треба да е таму-тема. Тврди дека психологијата е хумана професија и дека токму стереотпипите се оние кои придонесуваат за да биде табу

Киборгот се рестартираше

Киборгот се рестартираше

Култниот македонски бенд „Киборг“, вчера одржа самостоен концерт во Младинскиот културен центар во Скопје, кој беше во рамките на фестивалот „Таксират“. Откако киборгот лани беше рестартиран, кога исто така настапи во една од вечерите на фестивалот, овој пат момците ја покажаа својата исклучителна моќност. Иако бендот дваесетина години не свиреше,

Ваков премиер сакаме

Ваков премиер сакаме

На холандскиот премиер Марк Рут му се истури кафето и ги направи бербат плочките. Нели, тоа може да му се случи на секој човек. Но дали секој премиер вака ќе постапи?  Ваков премиер сакаме

„Анимакс“ во Скопје

„Анимакс“ во Скопје

Прв ден – четврток, 20 часот 1. Кружно патување на монахот / Македонија / Жарко Иванов / 2018 / 12’07” Во мал манастир скриен во карпи покрај езеро, далеку од цивилизацијата, осамен млад монах слика фрески на светци по ѕидовите. Во еден мирен сончев ден, појден на сред езеро со кајчето, одеднаш слуша женски гласови. Да не го мами ѓаволот? Да не му

Порано луѓето нè прашуваа дали ги снимаме, а сега колку е загаден воздухот

Порано луѓето нè прашуваа дали ги снимаме, а сега колку е загаден воздухот

Филип Милески е геодет. Или литературно, ко што би кажал тој – земјомер. Мерач на улици и ѕидови. Инаку, магистер по геодезија на Градежниот факултет во Скопје. Млад, паметен и воркохолик. Тој стварно си ја сака работата. Знаете, тој е еден од оние чичковци кои честопати ги сретнуваме на улица и кои нешто „снимаат“ со некаква чудна камера. Но, што

Горан, легендо!

Горан, легендо!

Горан Стефановски е еден од најзначајните писатели на македонска драма, чии драми ја отсликуваат самата срж на македонскиот живот и дух. Има напишано повеќе од 30 драми, сценарија за ТВ-филмови и серии, либрета и радио драми меѓу кои и „Дупло Дно“, „Чернодрински се враќа дома“, „Тетовирани души“, „Зодијак“, „Наши години“ итн. Од нив произлегле и овие култни

Горичан: Мора да му верувате на оној што ве тетовира

Горичан: Мора да му верувате на оној што ве тетовира

Од цртач на боенки за возрасни до цртач на телата на возрасните. Тоа е Ивана Горичан. Мултитаскинг и мултиталент девојка. Тату-мајсторица. За себе вели дека сè сака да тетовира, иако, како што потенцира, голем противник е на клише-тетоважите, па самата таа честопати се обидува да ги разубеди клиентите за нешто покреативно. Објаснува дека темелот на

Горан Пајак: Уметноста е дар од Бога и не постои наука што може да ја дефинира

Горан Пајак: Уметноста е дар од Бога и не постои наука што може да ја дефинира

Си реков некако морам, со тебе да се сретнам па макар и на улица на пешачки премин и онака семафорите траат пола саат таман ќе елаборирам на темата колку ми се свиѓа звукот на твоите патики кога газат по земја како да сум сам на месечината од твојот мирис на ментол бонбона правам неконтролирани фаци и несмасно одам и се сепнувам од тебе ама ако! Каков