притисни ентер »

Извори

Канал 5

Советот на амбасадори ја поздравува силната поддршка на САД за брза евроинтеграција на земјава
Советот на амбасадори ја поздравува силната поддршка на САД за брза евроинтеграција на земјава

Советот на амбасадори ја поздравува силната поддршка на САД за брза евроинтеграција на земјава

Здружението за надворешна и меѓународна политика Совет на амбасадори ги поздравува напорите на американскиот Стејт Департмент за стабилизирање на безбедносните состојби на Западен Балкан и забрзување на евроинтеграциските процеси преку именување на Габриел Ескобар, заменик-помошник државен секретар за Европа и Евроазија за специјален пратеник на САД

Почнува изградбата на „Соларен парк Стипион“, инвестиција од 270 милиони евра

Почнува изградбата на „Соларен парк Стипион“, инвестиција од 270 милиони евра

Инвестицијата се очекува да биде околу 270 милони евра со капацитет за произвоство од 360 до 400 мегавати,  а ќе ја реализира француската компанија „Акио Енерџи“ преку Друштвото за производство на електрична енергија „ОСТРО СОЛАР" – Скопје. Овој проект го промовираше премиерот Заев, заедно со претседателот на француската компанија Ерик Ското и францускиот

Русите ќе го прошетаат низ вселената еден од најбогатите Јапонци

Русите ќе го прошетаат низ вселената еден од најбогатите Јапонци

Еден од најбогатите Јапонци, 46-годишниот Маезава ќе полета од космодромот Бајконур во Казахстан во придружба на неговиот помошник Јозо Хирано. Ова ќе стави крај на повеќе од десетгодишната пауза во приемот на туристи во руската вселенска програма. Маезава и Хирано ќе поминат 12 дена на вселенската станица за време на која ќе го документираат своето

Деспотовски, Ковачевски и Ременска ги претставуваат програмите пред членството

Деспотовски, Ковачевски и Ременска ги претставуваат програмите пред членството

Да се обедини партијата, да се чуе гласот на незадоволните членови, СДСМ да се врати кон работничката класа- на пет дена пред внатрепартиските избори, тројцата кандидати за лидерската позиција на владејачката партија во кампања на трибини и на социјалните мрежи ги презентираат програмите пред нивните гласачи. Директорот на ТИРЗ Јован Деспотовски очекува

Јанкуловска сведочеше како се финансирала ВМРО-ДПМНЕ во случајот„Плацеви на Водно“

Јанкуловска сведочеше како се финансирала ВМРО-ДПМНЕ во случајот„Плацеви на Водно“

Екс-премиерот и лидер на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски дел од донациите за партијата ги добивал лично, вака денеска сведочеше екс-министерката за внатрешни работи Гордана Јанкуловска, која утринава од затворот „Идризово“ беше спроведена во скопскиот Кривичен Суд да сведочи за случајот „Плацови на Водно“. Таа кажа дека во периодот 2004 до 2006 година

НАСА одбра десет нови астронаути, од нив 4 се жени
НАСА одбра десет нови астронаути, од нив 4 се жени

НАСА одбра десет нови астронаути, од нив 4 се жени

Вселенската агенција претстави шест мажи и четири жени за време на церемонијата во Хјустон, пренесе АП. За посакуваната позициија астронаут се пријавиле повеќе од 12.000 кандидати. Избраните 10  нови астронаути се на возраст од 30 и 40 години и треба да поминат двегодишна обука пред да се квалификуваат за лет во вселената. Покрај борбените и пробните

Владина делегација се поклони пред споменикот на Свети Климент Охридски

Владина делегација се поклони пред споменикот на Свети Климент Охридски

Владина делегација составена од министерот за правда, Бојан Маричиќ, министерката за култура, Ирена Стефоска и заменик-министерот за транспорт и врски, Беким Реџепи положи цвеќе и се поклони пред споменикот на Св. Климент Охридски кај Националната и универзитетска библиотека која го носи неговото име по повод 8 Декември, државниот празник во негова

Делегации на СДСМ положија цвеќе и го одбележаа празникот Св. Климент Охридски

Делегации на СДСМ положија цвеќе и го одбележаа празникот Св. Климент Охридски

По повод 8 декември празникот „Св. Климент Охридски" традиционално партиска делегација на СДСМ  во состав од потпретседателот на СДММ Александар Саша Димитријевиќ, пратеничката на СДСМ Даниела Марковска и претседателката на Форум на Жени на СДСМ Снежана Калеска - Ванчева оддаде почит и положи свежо цвеќе на споменикот на Св. Климент Охридски пред зградата

Давчев: Мерката за замрзнување на цените треба да се продолжи за еден или два месеца

Давчев: Мерката за замрзнување на цените треба да се продолжи за еден или два месеца

Замрзнувањето на цената на одредени прехранбени производи е една од побрзите антиинфлаторни мерки, која служи да го заштити стандардот на граѓаните, кои живеат поскромно оцени универзитетскиот професор на Економскиот факултет при Универзитетот „Гоце Делчев"-Штип, Љупче Давчев. Според него оваа мерка би требало да има продолжување од еден или два месеца

Бесими: Нема да има значително зголемување на цената на струјата

Бесими: Нема да има значително зголемување на цената на струјата

Во одговор на новинарско прашање, Бесими, не сакаше да калкулира со бројки, посочувајќи дека тоа ќе го каже Регулаторната комисија за енергетика. – Во однос на цената на електричната енергија и имаме дадено на ЕСМ скоро пет милијарди за обезбедување на дополнителни ресурси за производство на електрична енергија или снабдување со електрична енергија

Се урна хеликоптер во кој се наоѓаше началникот на Генералштабот на индиската војска

Се урна хеликоптер во кој се наоѓаше началникот на Генералштабот на индиската војска

Хеликоптер, во кој се превезувал началникот на Генералштабот на индиската армија, генерал Бипин Рават, се урна денеска во јужната индиска држава Тамил Наду, а локалните медиуми информираа дека загинале 11 три лица загинаа во несреќата. „Хеликоптер Ми-17В5 на индиските воздухопловни сили со началникот на Генералштабот на Армијата, генерал Бипин Рават,

Ќе бара ли Радев и од Германија да заборават дека Бугарија била Наци колаборатор на Хитлер?

Ќе бара ли Радев и од Германија да заборават дека Бугарија била Наци колаборатор на Хитлер?

Бугарските портали и медиуми деновиве јавуваат дека ЕУ до 2ри февруари ветила милијарди помош за да Бугарија се справи со сериозната финансиска криза, помош која е условена со прекин на небулозните и апсурдни барања за Македонската историја, јазик, но срамежливо се споменува и македонското малцинство во Бугарија. Вчера Бугарите се соочија со новинарски

Непречен сообраќај по претежно влажни коловози

Непречен сообраќај по претежно влажни коловози

Интензитетот на сообраќај на патните правци надвор од градските средини е умерен. На граничните премини, од македонска страна, нема подолги задржувања за влез и излез од државата. АМСМ препорачува прилагодена брзина на движење, почитување на поставената сообраќајна сигнализација и внимателно управување со возилата, особено на патиштата низ котлините,

Приведени 17 лица, кај нив пронајдена дрога

Приведени 17 лица, кај нив пронајдена дрога

– Во периодот од 22:30 часот на 07.12.2021 до 02:50 часот на 08.12.2021 во Спортскиот центар „Борис Трајковски" во Скопје, полициски службеници од СВР Скопје лишиле од слобода 15 лица, и тоа Ѓ.Б.(24) од Србија, Л.К.(18) од Скопје, В.А.(38) од Гевгелија, М.Ѓ.(20) од Битола, Б.Н.(22) од Свети Николе, В.Х.(23) од Скопје, Д.Т.(23) од Косово, А.С.(25) од

Во Битола се дислоцира пунктот за вакцинација за заштита од КОВИД и сезонски грип

Во Битола се дислоцира пунктот за вакцинација за заштита од КОВИД и сезонски грип

Вакциналниот пункт лоциран во спортската сала на средното медицинско училиште „Д-р Јован Калаузи"-Битола денес се дислоцира во училишната амбуланта на основното училиште „Даме Груев" во Битола и од утре вакцинацијата продолжува во тамошната амбуланта. Масовната имунизација на населението од градот и регионот која се одвиваше во спортската сала на средното