притисни ентер »

Извори

Капитал

Зиков за 1ТВ: Доколку добиеме датум за преговори со ЕУ, ќе се промени политичката агенда
Зиков за 1ТВ: Доколку добиеме датум за преговори со ЕУ, ќе се промени политичката агенда

Зиков за 1ТВ: Доколку добиеме датум за преговори со ЕУ, ќе се промени политичката агенда

Доколку добиеме датум за преговори со ЕУ, ќе се промени политичката агенда, рече Љупчо Зиков во синоќешното гостување на 1ТВ. „Доколку добиеме датум за преговори со ЕУ, ќе се промени политичката агенда. Во тој случај партиите ќе мораат да се прилагодуваат бидејки во тој момент ќе требаат тимови кои ќе преговараат. Ако ние почнеме да преговараме во

Париз организира летечки такси превоз за Олимписките Игри во 2024

Париз организира летечки такси превоз за Олимписките Игри во 2024

Летечкиот такси превоз може да помогне во транспортот на посетителите на Олимписките игри во Париз во 2024 година. “Ербас”, “Аеропортс де Париз” и “Парискиот транспортен орган” велат дека размислуваат да користат автономни летачки такси за движење на патниците на секои шест минути помеѓу аеродромот Шарл де Гол и локациите на турнирот. Меѓутоа, постојат

Џорџ Сорос и други милијардери бараат данок на богатство во САД

Џорџ Сорос и други милијардери бараат данок на богатство во САД

Некои од најбогатите луѓе во САД бараат данок на богатство (данок на имот). Меѓу нив се и милијардерот Џорџ Сорос, наследничките Реган Прецкер и Абигал Дизни, како и ко-основачот на „Фејсбук“ Крис Хјуз. Според нив, новиот данок ќе помогне во решавањето на огромните разлики меѓу богатите и сиромашните, ќе се соберат средства за борба против климатските

Од јули поевтин роаминг во земјите од Западен Балкан, од 2021 целосно укинување

Од јули поевтин роаминг во земјите од Западен Балкан, од 2021 целосно укинување

Од јули треба да се намалат цените на услугите во роаминг меѓу Северна Македонија, Србија, Црна Гора, Албанија, Косово и БиХ. Намалувањето во јули се очекува да биде за 27 проценти, а од јули 2021 година да биде целосно укинат. Регионалниот договор за роаминг беше потпишан во април годинава во Белград во рамки на Вториот дигитален самит на земјите

Франција, Британија и Германија испратија предупредување до Иран

Франција, Британија и Германија испратија предупредување до Иран

Франција, Британија и Германија испратија официјално дипломатско предупредување до Иран за сериозните последици со кои ќе биде соочен Техеран доколку не се однесува согласно нуклеарниот договор од 2015 година, изјавија денеска двајца неименувани дипломати. Европските потписници на договорот поднесоа дипломатски демарш на 22 јуни, со цел да се предупреди

Ердоган: Го немаме тој луксуз да се правиме глуви и да ги игнорираме пораките од народот
Ердоган: Го немаме тој луксуз да се правиме глуви и да ги игнорираме пораките од народот

Ердоган: Го немаме тој луксуз да се правиме глуви и да ги игнорираме пораките од народот

Турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган, по поразот на кандидатот од неговата партија за градоначалник на Истанбул, изјави дека ќе извлече поука од „пораката која ја испрати народот“. – Го немаме тој луксуз да се правиме глуви и да ги игнорираме пораките од народот, изјави денеска Ердоган пред пратениците од својата Партија на правда и развој. Тој

Приватниот сектор, а не државата стана двигател на економскиот раст

Приватниот сектор, а не државата стана двигател на економскиот раст

Рекорден пораст на БДП во последните пет години Растот на бруто домашниот производ од 4,1% во првите три месеци од годината покажува најголема економска активност што ја евидентира Државниот завод за статистика во последните пет години. Последен пат растот на БДП бил над 4% во третиот квартал од 2014 година. По одделни сектори, најголем раст е забележан

FedEx ја тужи владата на САД за попречување на бизнисот со „поцрнувањето“ на Хуавеј

FedEx ја тужи владата на САД за попречување на бизнисот со „поцрнувањето“ на Хуавеј

FedEx ја тужи американската влада, тврдејќи дека ставањето на црната листа на Huawei ги крши уставните права на домашната компанија и ја става “помеѓу чеканот и наковалната”. FedEx ја тужи администрацијата на Трамп, велејќи дека е “практично невозможно” да се придржува кон нејзините ограничувања за трговијата со Huawei и други компании на црната листа

САД ќе ја финасираат модернизацијата на АРМ со 25 милини долари

САД ќе ја финасираат модернизацијата на АРМ со 25 милини долари

Соединетите Американски Држави одобрија 110 милиони долари помош за четири земји од Западен Балкан за набавка на оружје, како дел од ERIP-програмата за замена на борбените системи од Советскиот Сојуз со оружје од западно потекло. Како што објави порталот Балканска безбедносна мрежа (истражувачки портал на новинари и уредници од ЈИЕ на теми од одбраната

Бугарска фирма увезува шивачки од Молдавија

Бугарска фирма увезува шивачки од Молдавија

Компанија од Дупница (Р. Бугарија, близу Ќустендил) поднесла барање за ангажирање на шивачки од Молдавија, и веќе и’ е одобрена да ги да ги „увезе“, објави градската канцеларијата за труд. Ова е направено во согласност со Договорот за регулирање на трудова миграција помеѓу Бугарија и Молдавија. Работодавецот ќе им обезбеди на молдавските жени бесплатно

Колку се блиску до судир САД и Иран?

Колку се блиску до судир САД и Иран?

Администрацијата на Трамп тврди дека нападот на Иран е неизбежен, обвинувајќи го Техеран за нападите на танкерите на најважниот нафтен пат на светот – Орумскиот Проток, пишува Express.hr . Во меѓувреме, Иран на своите сојузници им рече и тие да се подготват за војна и дека ќе престане да се придржува до нуклеарниот договор од 2015 година од кој администрацијата

Apple го повика Трамп да запре со царините

Apple го повика Трамп да запре со царините

Компанијата Apple го повика Доналд Трамп да не продолжува со наметнување на царини од  25% на нови производи увезени од Кина, велејќи дека тоа ќе го намали придонесот на компанијата кон американската економија. Царинските давачки ќе влијаат на речиси сите поголеми производи на Apple, вклучувајќи ги и iPhone, iPad, MacBook, Apple Watch, AirPod и iMac,

Пендаровски за „Шпигел“: Нашиот план Б е почеток на преговорите до крајот на годината

Пендаровски за „Шпигел“: Нашиот план Б е почеток на преговорите до крајот на годината

Преспанскиот договор бараше огромна храброст и визија, верувам дека тоа го имаат сфатено и во Германија. Затоа Северна Македонија нема план Б. Нашиот план Б е почеток на преговорите до крајот на годината, вели претседателот Стево Пендаровски во интервју за интернет изданието на германски „Шпигел“. Германскиот весник интервјуто со Пендарвоски, објавено

Лојалноста кон брендот сè потешко се стекнува и задржува: Како се справуваат со овој предизвик светските и македонските компании

Лојалноста кон брендот сè потешко се стекнува и задржува: Како се справуваат со овој предизвик светските и македонските компании

Во својата најнова книга „ Marketing Rebellion “, познатиот американски маркетинг гуру Марк Шефер, меѓу другото пишува и за паѓањето на лојалноста кон брендовите што се случува меѓу купувачите низ целиот свет. Наместо да му бидат верни на еден бренд подолго време, купувачите „скокаат“ од бренд на бренд, како што вели Шефер. Всушност, според неговите

Спасијка Ефтимоска: Моќта на брендот „Комерцијална банка“ извира од корпоративните вредности

Спасијка Ефтимоска: Моќта на брендот „Комерцијална банка“ извира од корпоративните вредности

Спасијка Ефтимоска ПР координатор во Комерцијална банка АД Скопје „Самиот бренд претставува важен извор на конкурентност и моќно средство за задржување постоечки и привлекување нови корисници. Затоа е многу важно ефективно да се управува со него. Брендот Комерцијална банка се заснова врз корпоративните вредности, визијата и мисијата на Банката. И постојано