притисни ентер »

Извори

KARIERA

Од 1 јули собирајте фискални, поврат на ДДВ во декември
Од 1 јули собирајте фискални, поврат на ДДВ во декември

Од 1 јули собирајте фискални, поврат на ДДВ во декември

Премиерот Зоран Заев, министерот за финансии Драган Тевдовски и директорката на УЈП, Сања Лукаревска, денеска го најавија стартот на проектот за поврат на 15 отсто од ДДВ кај граѓаните од 1 јули, а првата исплата на нивните трансакциски сметки ќе биде во декември. Едно четиричлено семејство нема да може да добие поврат поголем од 28.800 денари, односно

Стимул за домашниот туризам: Кој се може да конкурира за одмор од мерката на Владата

Стимул за домашниот туризам: Кој се може да конкурира за одмор од мерката на Владата

Хотел Аурoра Ресoрт & СПА Берово, Хотел Скардус Попова Шапка Тетово, Лаки хотел & Спа - Охрид, Хотел-Гранит - Охрид, Хотел Романтик Дојран, Хотел Бистра - С.Маврово  и други се најдоа на листата категоризирани хотели за избор на оние кои ќе решат да конкурираат за мерката на Владата за организиран одмор. Сите работници со ниски приходи може да аплицираат

Атрактивни огласи за работа на KARIERA.mk!

Атрактивни огласи за работа на KARIERA.mk!

Доколку работата со деца Ви претставува задоволство, Интернационална градинка ПИКОЛИНИ имаат отворено работно место за ВОСПИТУВАЧ: https://kariera.mk/job/zYA_2prDOkqZMDfDbz0VSA/vospituvach Основна месечна нето плата од 18.000 денари + дополнителен продажен бонус! ПЕКО вработува 2 (двајца) ПРОДАВАЧИ/КИ за продажното место во City Mall: https://kariera

Најважни правила и прописи што треба да ги знаете ако одите во Грција со автомобил

Најважни правила и прописи што треба да ги знаете ако одите во Грција со автомобил

Патувањето на одмор најчесто значи патување на долга дестинација. Кога е во прашање летниот одмор, Македонците најчесто се решаваат тој период од годината да го поминат во кај нашиот јужен сосед – Грција. Ова се најважните правила и прописи што треба да ги знаете при патување во соседна Грција. Највисока дозволена брзина Во населени места има ограничување

Гужва пред шалтерите на МВР за издавање на патни исправи

Гужва пред шалтерите на МВР за издавање на патни исправи

Во летниот период посебно во јуни, јули и август,  пред шалтерите на управните служби на МВР каде што се издаваат патни исправи врие како во кошница. Догите колони ги прават гатербајтерите кои се враќаат во земјава и престојот го користат да ги заменат старите со нови патни исправи, како и летните одмори. Дневно како што велат од МВР се издаваат 1

За упис во скопска гимназија за 285 слободни места се јавиле 330 со сите петки
За упис во скопска гимназија за 285 слободни места се јавиле 330 со сите петки

За упис во скопска гимназија за 285 слободни места се јавиле 330 со сите петки

Во скопската гимназија „Орце Николов“ за упис на нови средношколци имало 285 слободни места, но се пријавиле дури 330 со сите петки, потврди директорот Митко Димовски, на состанокот со одговорните од Министерството за образование и наука. Во првиот уписен јунски рок има убедливо најголем интерес за оваа гимназијата и сите ученици кои се пријавиле имале

Македонците преферираат шалтери, наместо електронски услуги!

Македонците преферираат шалтери, наместо електронски услуги!

Ако имаш некој познат, многу полесно и побрзо ќе завршиш работа. Ова „правило“ се уште важи кога станува збор за функционирањето на државните институции, покажува последното истражување спроведено во рамки на проектот „Граѓански ориентиран пристап при испорака на јавни услуги“. Граѓаните се задоволни од квалитетот на јавните услуги, но не и од брзината

Од 1 јули патарините во Србија поскапи за 12 отсто

Од 1 јули патарините во Србија поскапи за 12 отсто

Користењето на автопатиштата низ Србија од 1 јули ќе биде поскапо за 12 проценти. Според новиот ценовник на јавното претпријатие „Патишта на Србија“,  патарината од Белград до Ниш за возила од прва категорија ќе се зголеми од 800 динари или 7 евра на 896 динари, а од Белград до Прешево ќе скокне од 1.090 на 1.220 динари. Од Белград до Шид наместо за

Четирикратно зголемен бројот на мандатни казни изречени од комуналните редари во Скопје

Четирикратно зголемен бројот на мандатни казни изречени од комуналните редари во Скопје

Комуналните редари на Градот Скопје изминатиов период ги засилија контролите на терен што резултираше со зголемување на казните и опомените и видливи резултати, значително подобрени во однос на претходните години. Така, во периодот јануари – мај 2019 година се изречени вкупно 649 мандатни казни, што претставува четирикратно зголемување на бројот на

Како да се подготвите за вашето следно интервју за работа

Како да се подготвите за вашето следно интервју за работа

Важно е да се подготвите за вашето идно интервју. Запомнете дека едно интервју е еден настан за собирање информации и споделување искуство. Инвестирајте во поголема самосвест за да ги знаете вашите сили, интереси и вредности. Интервјуто е вашата шанса да споделите кој сте. Ова бара големо самоспознание, затоа одвојте време навистина да го разберете

ВРАЌАЊЕ ОД ОТПИШАНИТЕ: Биткоинот го урна овогодишниот рекорд

ВРАЌАЊЕ ОД ОТПИШАНИТЕ: Биткоинот го урна овогодишниот рекорд

Цената на биткоинот надминала 9000 долари во неделата, под влијание на извештаите дека Фејсбук наскоро ќе покрене сопствена криптовалута. Вредноста на биткоинот во изминатите 24 часа достигнала ниво од дури 9381,82 долари, според ценовниот индекс CoinDesk, пренесе CNBC, и потсетува дека последен пат кога биткоинот достигнал цена од 9 000 долари било

Акцијата за плаќање на заостанатите сметки за вода и смет без камата трае до 28 јуни

Акцијата за плаќање на заостанатите сметки за вода и смет без камата трае до 28 јуни

Потсетување до сите граѓани на Град Скопје дека акцијата за плаќање на заостанатите сметки за смет и вода без камата трае до 28 јуни. ЈП Водовод и канализација - Скопје и ЈП Комунална хигиена - Скопје ги известуваат корисниците коишто имаат заостанат долг за потрошена вода и смет (тужен и редовен) дека имаат можност да го платат без пресметана камата

ИСЕЛЕНИЦИТЕ ОДГОВОРИЈА: Ова се земјите каде е најдобро да се преселите

ИСЕЛЕНИЦИТЕ ОДГОВОРИЈА: Ова се земјите каде е најдобро да се преселите

Expat Explorer е сајтот кој ги објави резултатите од анкетата направена со иселеници за тоа која земја е најдобра за живеење. Сингапур го зазема првото место, како најдобра земја за оние кои сакаат да се отселат и вработат. Германија каде мигрираат голем број луѓе, сепак е на последно место од избраните земји. Листа на десет најдобри земји за имигранити:

Анкета: Македонците најнесреќни во регионот - која е причината?

Анкета: Македонците најнесреќни во регионот - која е причината?

На листата на најсреќни земји на светот, Финска повторно го зазема првото место, додека Македонија се најде на 84 место. Најсреќни балканци се Словенците позиционирани на 44. место, потоа следува Србија на 70. Црна Гора на 73. Хрватска на 75 место, а од Македонците посреќни се дури и жителите на Босна и Херцеговина која на оваа листа се наоѓа на 78

Нова цена на горивата во Македонија

Нова цена на горивата во Македонија

Од минатиот понеделникот за три денари се намалија ЕУРОСУПЕР 95 и ЕУРОСУПЕР 98, а дизелот и екстра лесното масло за домаќинство за два ипол денари, така одлучи Регулаторната комисија за енергетика. Согласно оваа одлука, новата цена на ЕУРОСУПЕР 95 изнесува 66,50 ден/лит, а ЕУРОСУПЕР БС-98 ќе се продава по цена од 69 ден/лит. Маопродажната цена на дизелот