притисни ентер »

Извори

KARIERA

САД: Управата на болница во Бостон отпушти речиси 200 невакцинирани работници
САД: Управата на болница во Бостон отпушти речиси 200 невакцинирани работници

САД: Управата на болница во Бостон отпушти речиси 200 невакцинирани работници

Речиси 200 вработени во болница во американската сојузна држава Масачусетс се отпуштени поради тоа што во одредениот рок не се вакцинирале против коронавирусот, јави агенцијата Анадолија. Станува збор за вработените на болницата „ЈуМас Меморијал хелт" во Бостон, која на персоналот му дала рок до 1 ноември целосно да се вакцинира против Ковид-19. Раководството

КОЛКУ ЌЕ ПОСКАПИ СТРУЈАТА ОД ЈАНУАРИ - ќе се знае утре, Владата ќе даде препорачана цена

КОЛКУ ЌЕ ПОСКАПИ СТРУЈАТА ОД ЈАНУАРИ - ќе се знае утре, Владата ќе даде препорачана цена

Генералниот директор на државните електрани, Васко Ковачевски, вели дека наместо задолжителните минимални 60 отсто, АД ЕСМ одлучиле да испорачуваат 100 отсто енергија кон Евн Хоум. Тој вели дека компанијата ги направила сите подготовки, доставила табела со цени до Владата, а таа треба на седница да донесе одлука за препорачана цена за количините на

Бектеши: Минималната плата по Нова година ќе биде 18.000 денари

Бектеши: Минималната плата по Нова година ќе биде 18.000 денари

Тој во вечерашното гостување на Телма телевизија информираше дека одлуката за замрзнување на цените која што беше донесена на последната седница на Владата веќе е објавена во Службен весник и стапи на сила. Од утре, како што рече, инспекторите на Државниот пазарен инспекторат ќе почнат да прават контроли за цените во маркетите. Чекаме во текот на оваа

Психолог: Не позајмувајте пари на роднини и пријатели

Психолог: Не позајмувајте пари на роднини и пријатели

Препораките говорат да не се позајмуваат пари на пријатели и роднини, ако не сакате да ги одредувате условите за враќање и ако Ви е непријатно да ги побарате назад, за да не ги расипете блиските односи, смета психотерапевтката Ана Стори. Доколку, сепак, треба да дадете заем, таа советува да подготвите писмен договор во кој ќе се наведе износот и условите

Утре без струја голем дел од Скопје и околината

Утре без струја голем дел од Скопје и околината

Заради планирани закажани технички зафати во електродистрибутивната мрежа утре без струја ќе бидат делови од Град Скопје и неговата околина. Како што соопшти РЦУК, во период од 09:30 до 10:30 часот без струја ќе бидат домаќинствата на потегот од гро*иштата во Бутел кон улиците „Гвадалахара“, „Јуриј Розентал“, „Плачковица“ во општина Шуто Оризари. Во

Како да ги искористите различните мислења за да се изгради подобро работно место?

Како да ги искористите различните мислења за да се изгради подобро работно место?

Сте ја слушнале изреката „големите умови размислуваат слично“. Но, дали некогаш сте се запрашале дали оваа поговорка е навистина точна? На крајот на краиштата, луѓето се единствени и различни еден од друг. Па, како може секој ум да размислува подеднакво дури и големите? Може да биде голем предизвик да се стават различни мислења на масата. Многу експерти

Новите автомобили ќе мора да имаат систем за ограничување на брзината од јули 2022 година

Новите автомобили ќе мора да имаат систем за ограничување на брзината од јули 2022 година

Усвоен е нацрт регулатива од страна на Европската комисија со која се дефинира задолжителното инсталирање уреди за интелигентно прилагодување на брзина на сите возила од 6 јули 2022 година, пишува „Ревија ХАК“. Моделските генерации на автомобили кои ќе бидат пуштени во продажба пред тој датум нема да мора да имаат темпомат до почетокот на 2024 година

Ресторан EQUILIBRIUM вработува!

Ресторан EQUILIBRIUM вработува!

Ресторан Еквилибриум се наоѓа во скопската населба Аеродром, нуди уникатно искуство, не само поради мирната тераса туку и поради најинтересните ентериери за ресторани, исполнети со пријатни звуци на музика и релаксирачки амбиент. Секоја вечер во Equilibrium има жива музика (амбиентален џез, поп, рок) и пријатна атмосфера каде можете да ја вкусите гастрономската

Motorola најави смартфон со 200МP камера

Motorola најави смартфон со 200МP камера

Samsung најави сензор од 200MP кој најверојатно ќе биде користен за Galaxy S22 Ultra, а треба да излези  на почетокот на следната година. Motorola исто така ќе биде една од првите компании што ќе лансира смартфон со главен сензор на камера од 200MP. Ликстерот Ice Universe додава дека и Xiaomi ќе биде следниот со 200MP смартфон, во втората половина

Новото Renault Austral за 2022 година: Замената на Kadjar ќе пристигне на пролет

Новото Renault Austral за 2022 година: Замената на Kadjar ќе пристигне на пролет

Renault Kadjar ќе добие нов изглед, редизајниран ентериер, обновени погонски единици, па дури и ново име кога ќе влезе во својата втора генерација во 2022 година. Ривалот на Toyota RAV4 сега ќе се вика Renault Austral - име за кое Renault вели дека „ја потсетува на живоста и топлината на југот, мирното задоволство на природата, како и широко отворените