притисни ентер »

Извори

Комарец

Ќе се гради пристапниот пат од Оризари до „Добра Вода“
Ќе се гради пристапниот пат од Оризари до „Добра Вода“

Ќе се гради пристапниот пат од Оризари до „Добра Вода“

Агенцијата за финансиска поддршка во земјоделството и руралниот развој ја одобри целосната побарана сума од 15 милиони денари за реализација на проектот „Изградба на пристапен пат од селото Оризари до манастирот „Пресвета Богородица“ во туристичката населба Добра Вода“. За проектот кој беше аплициран од Центарот за развој на Источниот плански регион,

Интересни и  неизвесни натпревари на вториот ден од турнирот

Интересни и неизвесни натпревари на вториот ден од турнирот

Ако во првиот ден од годинешниот „Петровденски фудбалски турнир“ беа постигнати две високи победи и еден натпревар заврши без победник, вечерва гледачите кои ги имаш во голем број присуствуваа на неизвесни и мошне интересни натпревари. Откако екипата на „Деликатес“ по првото полувреме имаше сигурно водство од 4:0, во продолжението полетните играчи

Втора сесија од форумот на заедниците во Кочани

Втора сесија од форумот на заедниците во Кочани

Градоначалникот на Општина Кочани, Николчо Илијев ги поканува жителите на Кочани да учествуваат на проектиот форум што се реализира во рамките на проектот „Зајакнување на општинските совети“, финансиран од Швајцарска агенција за развој и соработка (SDC), а спроведуван од УНДП (UNDP) и Општина Кочани. Втората форумска сесија ќе се одржи на ден 28 јуни

Преку „Facebook“ повикувал на насилство – заработил кривична пријава

Преку „Facebook“ повикувал на насилство – заработил кривична пријава

Полициската станица Кочани поднесе кривична пријава против З.Д.(53) од с.Тркање, кочанско, поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело „ширење на расистички и ксенофобичен материјал по пат на комјутерски систем“. На 09.05.2019 година на социјалната мрежа „Facebook“, пријавениот објавил текст во кој повикувал на насилство. ИЗВОР: Дневни

Започна „петровденскиот фудбалски турнир“
Започна „петровденскиот фудбалски турнир“

Започна „петровденскиот фудбалски турнир“

Со натпреварот „Клариса“ – „Кај Мицката“ вечерва започна традиционалниот, 18-ти по ред „Петровденски фудбалски турнир“. Учесниците и присутните ги поздрави Градоначалникот на Општина Кочани Николчо Илијев кој воедно го прогласи турнирот за отворен. Се одиграа три натпревари кои покажаа дека има мошне добри екипи и дека турнирот ќе биде до самиот крај

Сашка Јованчевска – Ученик на генерацијата Во СОУ „Љупчо Сантов“

Сашка Јованчевска – Ученик на генерацијата Во СОУ „Љупчо Сантов“

Во петокот по завршувањето на проектот  „Доживотна Математика“ финансиран од програмата „Еразмус +“ заседаваше Наставничкиот Совет при СОУ „Љупчо Сантов“ по кој се одржа една мала но мошне значајна свеченост, беше прогласен „Ученикот на генерацијата“. Годинава признанието „Ученик на генерацијата“ сосема заслужено и беше врачено на Сашка Јованчевска

На натпреварот „Рибарите за Рибарите“ уловени 375,970 килограми крап

На натпреварот „Рибарите за Рибарите“ уловени 375,970 килограми крап

Изминатите три дена, на акумулационото езеро „Гратче“ кај Кочани се одржа натпревар во спортски риболов именуван како „Рибарите за рибарите“. Домаќин на првиот ваков тип натпревар некогаш одржан на „Гратче“ беше СРЗЕК „Кочански рибар“ од Кочани а организатор „Модерен крапски риболов“. На натпреварувањето учествуваа 20 екипи од Македонија меѓу кои и

Се гради станбен објект „Белведере“ со 54 стана

Се гради станбен објект „Белведере“ со 54 стана

На улица „Роза Петрова“  – бб, на површина од 700 м² започна изградбата на нов станбен објект – „Белведере“. Објектот располага со 54 модерни станови со највисок квалитет кои се со површина од 46,14м² до 78,78м². Инвеститори на објектот се „Хромак ЕМИЛ ДООЕЛ“ од Куманово и „УПМ груп ДООЕЛ“ – Куманово. Изведувач на изградбата е „Роте Инжинеринг ДООЕЛ„

Сообраќајна несреќа со катастрофални последици

Сообраќајна несреќа со катастрофални последици

Денес попладнето околу 18:00 часот се случи тешка сообраќајна несреќа во кое едно лице го загуби животот. Несреќата се случила веднаш по обиколницата на Магистралниот пат Штип – Делчево. Во несреќата учествувало товарно возило „цистерна“ со 20 тони гас  која се движела во правец кон Штип и патничко возило „Поло“ кое се движело кон Делчево. По сообраќајката

Наше кочанско секојдневие

Наше кочанско секојдневие

Што уште треба да се напише или уште каква треба фотографија да се објави за непристојното однесување на поединци кои и покрај написите никако не можат да бидат фатени и изведен пред правдата на законот. Уништувањето на заедничките добра поради лошото домашно воспитување станаа секојдневие на Кочани. Исфрлен шут онаму каде што најмалку треба да биде,

Одредени групите за „петровденскиот турнир“

Одредени групите за „петровденскиот турнир“

Во салата на Советот на Општина Кочани денес беа формирани групите на учесниците на годинешниот 18-ти „Петровденски фудбалски  турнир“. Петнаесет екипи се поделени во четири групи а натпреварите ќе стартуваат од Понеделник (24 Јуни), на затворениот терен во ОУ „Св. Кирил и Методиј“ во вечерните часови. Група „А“ – Генекс-Паневски, Клариса, Сити кафе,

Завршен настан за проектот „Доживотна Математика“

Завршен настан за проектот „Доживотна Математика“

Во еден од кабинетите во СОУ „Љупчо Сантов“ во Кочани во присуство на ученици и професори од училиштето се одбележа завршувањето на проектот „Доживотна Математика“, проект кој беше финансиран од програмата „Еразмус +“ . Најпрвин присутните ги поздрави Игор Христов – директор на СОУ „Љупчо Санотв“ а потоа беше даден краток увид во реализираните активности

Отворено се бараат екипи за да опстане Трета Фудбалска Лига – Исток

Отворено се бараат екипи за да опстане Трета Фудбалска Лига – Исток

Дека на „лагата и си кратки нозете“ се потврдува деновиве, откако оние кои со години си седат на истите столчиња и на сметка на фудбалските клубови си го пополнуваат семејниот буџет се растрчаа на сите страни во источниот регион се со цел да се изнајдат доволен број на екипи кои ќе го започнат годинешното првенство во Трета Фудбалска Лига – Исток.

Виница – изградба на затворен Градски пазар и реконструкција на старо кино

Виница – изградба на затворен Градски пазар и реконструкција на старо кино

Со донесување на ДУП за Блок 18 Дел 4 ќе започне изградбата на затворениот Градски пазар и реконструкција на објектот – старо кино во Виница. Постапката е започната, а денес се оддржа и Јавна презентација за донесување на ДУП за Блок 18 Дел 4 , Детално образложение на планот денес имаше Ана Поповска, архитект урбанист од „Простор“ – Куманово, а кои