притисни ентер »

Извори

КТВ

Дрекслмајер со успешна волонтерска акција за есенско пошумување: Засадени околу 3500 садници во кавадаречко
Дрекслмајер со успешна волонтерска акција за есенско пошумување: Засадени околу 3500 садници во кавадаречко

Дрекслмајер со успешна волонтерска акција за есенско пошумување: Засадени околу 3500 садници во кавадаречко

Вработените во Дрекслмајер Кавадарци успешно ја реализираа акцијата за пошумување нa висормнината Витачево во месноста Страгово во регионот на Кавадарци. Во соработка со јавното претпријатие „Национални шуми“ подружница Кавадарци беа засадени багремови садници на површина од околу еден хектар. Како дел од стратегијата за заштита на животната средина,

Од билтенот на МВР: Закани за долг,  физички напад на полициски службеници во Кавадарци

Од билтенот на МВР: Закани за долг, физички напад на полициски службеници во Кавадарци

На 01.12.2021 околу 10.30 часот на ул.„Илинденска“ во Кавадарци, полициски службеници од Полициската станица Кавадарци го лишиле од слобода К.К.(70) од Кавдарци затоа што физички нападнал полициски службеници кои вршеле службени дејствија. Тој бил приведен во полициска станица и по целосно документирање на случајот против него ќе биде поднесена соодветна

МТСП: Во тек е исплатата на правата од социјална и детска заштита

МТСП: Во тек е исплатата на правата од социјална и детска заштита

Министерството за труд и социјална политика информира дека денеска започна исплатата на правата од социјална, детска и цивилна заштита за месец ноември 2021 година. Корисниците на парични права коишто поседуваат дебитна картичка ќе можат да подигнат готовина на банкоматите на банките, да ги користат средствата за безготовински плаќања во продажната

МВР: Употребата и продажбата на пиротехнички средства е опасна и казнива, апелираме до граѓаните да не користат петарди

МВР: Употребата и продажбата на пиротехнички средства е опасна и казнива, апелираме до граѓаните да не користат петарди

Министерството за внатрешни работи ја информира јавноста дека и годинава спроведува превентивна кампања, со цел на граѓаните да им се укаже за можните последици од употребата на петарди и други пиротехнички средства, посебно актуелна пред и за време на новогодишните и божиќните празници. МВР презема и репресивни мерки, со цел санкционирање на употребата

Светски ден за борба против СИДА - Три лица од Тиквешијата меѓу 42 ново дијагностицирани случаи

Светски ден за борба против СИДА - Три лица од Тиквешијата меѓу 42 ново дијагностицирани случаи

Годинава, заклучно до 30 ноември регистрирани се вкупно 42 нови лица со потврдена ХИВ/СИДА-инфекција. Меѓу нив двајца мажи се  од Кавадарци и еден од Демир Капија- покажуваат податоците од ИЈЗ. Денеска се одбележува светскиот ден за борба против ова болест, а според сознанијата на СЗО, ХИВ останува главен проблем на јавното здравје кој погодува повеќе

Во болницата во Кавадарци пристигна апаратот за компјутерска томографија

Во болницата во Кавадарци пристигна апаратот за компјутерска томографија

Денес, во Кавадаречката болница е испорачан Апаратот за Компјутеризирана томографија од производителот Филипс. Апаратот е еден од најсофистицираните томографи кој што постои на пазарот.  Истиот е во вредност од 400.000 евра у е донација од ЕУ. Во понатамошниот период следи постапка за соодветна адаптација на просторот. „Паралелно, ќе се одвива и едукација

Tридневна жалост во Македонија поради загинатите во несреќата во Бугарија

Tридневна жалост во Македонија поради загинатите во несреќата во Бугарија

Со едноминутно молчење во знак на почит кон жртвите од трагичната сообраќајна несреќа во Бугарија, и во знак на сочувство со нивните семејства, Владата на Република Северна Македонија на денешната редовна 120-та седница донесе одлука да биде прогласена тридневна жалост на територијата на целата држава. За денови на жалост се прогласени денешниот ден,

Голем успех на членовите на танцовиот клуб „Линеа“ на меѓународен танцов натпревар

Голем успех на членовите на танцовиот клуб „Линеа“ на меѓународен танцов натпревар

Танцовиот Спортски Клуб Линеа од Кавадарци, на 20ти ноември со свои членови, учествуваше на Меѓународниот танцов натпревар „Македонија Опен 2021“. Натпреварот беше во организација на ТСК Прима Данца од Скопје и Танцовата Спортска Федерација на Македонија, а се одигра по правилата на Светската танцова спортска федерација. Нашите танчери се натпреваруваа

Донација од  Comodita Home за државна кардиохирургија

Донација од Comodita Home за државна кардиохирургија

Comodita Home донираше душеци, перници и постелнини на ЈЗУ Универзитетска Клиника за државна кардиохирургија! Со оваа акција ја продолжуваме хуманата мисија под слоганот „Секој сон е важен“! Со донацијата на ЈЗУ Универзитетска Клиника за државна кардиохирургија , Comodita Home ја продолжува својата хумана акција на донации на над 1500 душеци ,а донацијата

Кавадарци доби  програма за одбележување на Нова Година

Кавадарци доби програма за одбележување на Нова Година

Околу 1,5 милион денари ќе чини програмата за одбележување на новата година во Кавадарци, која беше усвоена од кавадаречкиот совет на последната седница. Oд вкупната сума, 800 илјади денари се предвидени за новогодишно украсување на градот. Во програмата, која ќе ја реализира „Иноватива груп“ е предвидено  дека во соработка со локалните културни институции