притисни ентер »

Извори

КТВ

Кол центарот на Кавадарци од денеска и официјално во функција на 13 300
Кол центарот на Кавадарци од денеска и официјално во функција на 13 300

Кол центарот на Кавадарци од денеска и официјално во функција на 13 300

Од денеска кавадарчани на телефонскиот број 13 300 ќе можат да ги пријавуваат сите проблеми со кои се соочуваат, а за кои надлежна е општината и јавните претпријатија. Денеска и официјално беше претставен новиот проект кој го реализира Локална самоуправа Кавадарци. Повикувачкиот центар ќе работи 24 часа, седум дена во неделата. На денешната прес конференција

СДСМ: На партискиот собир на ВМРО-ДПМНЕ денеска недостасуваа лозари, тие не потпаѓаат на манипулациите и лажните вести

СДСМ: На партискиот собир на ВМРО-ДПМНЕ денеска недостасуваа лозари, тие не потпаѓаат на манипулациите и лажните вести

Денешната блокада на патот Прилеп - Градско од страна на фантомското здружение е уште еден неуспешен обид на ВМРО-ДПМНЕ за манипулација на земјоделците - реагираат од СДСМ. Денеска немаше никаков протест на лозари или овоштари туку очаен обид за искривување на реалноста од страна на огранокот на ВМРО-ДПМНЕ во Кавадарци, донесен со автобуси пред Росоман,

Завршена реконструкцијата на парк „Полана“ во Кавадарци

Завршена реконструкцијата на парк „Полана“ во Кавадарци

Општината Кавадарци успешно реализираше уште еден значаен комунален прокет. На користење на граѓаните на Кавадарци е предаден обновениот парк „Полана“. На оваа локација општината најпрвин оформи нови парконг места со косо паркирање, потоа спроведе подобрување на јавното осветлување со ниски канделабри и ЛЕД светилки, а целосно ги обнови зелените тревни

Се поплочуваат улици во Ваташа

Се поплочуваат улици во Ваташа

Оперативата на фирмата „АС-Машини“ од Кавадарци започна со реализација на комунален проект за поплочување на улицата „Перо Видев“ во Ваташа. Ова е втора фаза од реконструкцијата на оваа улица, на потегот од „Грковата чешма“ до спојот со улицата „Данко Дафков“. Денеска на таа делница се поставуваше тампон, по што ќе уследи поплочување со бехатон коцки

Почина актерот Васо Ангелов

Почина актерот Васо Ангелов

Денеска во 81 година од животот  во Кавадарци почина актерот Васо Ангелов. Неколку децении Ангелов беше присутен во театарскиот живот на Кавадарци и државата. Тој учествувал во над 80 театарски драмски дела што биле поставувани на репертоарот на аматерскиот театар во Кавадарци,Неготино, во Скопје или во телевизиски драми, филмови, скечеви. Учествувал

Поставена урбана опрема на кејот во Ваташа

Поставена урбана опрема на кејот во Ваташа

Оперативата на фирмата „Градба промет“ од Кавадарци деновиве постави типизирана нова урбана опрема на кејот-шеталиште во Ваташа. Според проектот беа поставени 70 клупи на бетонски држачи со дрвени седишта, како и 60 корпи за отпадоци. Долж новиот кеј се поставени и 4 типизирани метални мостово. Со овој проект, кој општината го реализира на барање на

Се реконструира улицата „Даскал Камче“ во Ваташа

Се реконструира улицата „Даскал Камче“ во Ваташа

Општината Кавадарци продолжува со комуналната изградба. Оперативата на фирмата „Градба промет“ од Кавадарци денеска ги вадеше старите гранитни коцки од улицата „Даскал Камче“ во Ваташа. Според проектот на нивно место ќе бидат поставени бехатон плочки на вкупна површина од 270 метри квадратни. Ова е првата од неколкуте улици во селото Ваташа кои во

Урбанизирање на улицата „25 мај“

Урбанизирање на улицата „25 мај“

Општина Кавадарци продолжува со комуналната изградба. Оперативата на фирмата „Градба промет“ од Кавадарци започна со реализација на комунален проект за урбанизирање на крак од улицата „25-ТИ Мај“. Според проектот ќе се работи на бетонирање на улицата која се наоѓа над големиот потпорен ѕид. А за пристап ќе се изградат и скали. Денеска на таа делница

Од полицискиот билтен: Украден сеф од визба во Демир Капија, нападната медицинска сестра, снимани полицајци додека вршеле увид

Од полицискиот билтен: Украден сеф од визба во Демир Капија, нападната медицинска сестра, снимани полицајци додека вршеле увид

Во текот на вчерашниот ден  во Полициската станица Кавадарци било пријавено дека околу 08.00 часот во Центарот за зависници во болницата во Кавадарци, О.С.(43) физички нападнал медицинска сестра. Се работи на расчистување на случајот , информира портпаролот на СВР Велес, Верољуб Додевски. Тој ја потврди и кражбата на сеф од винарија во Демир Капија

Нов рекорд на „Тиквешки гроздобер“

Нов рекорд на „Тиквешки гроздобер“

Над 65.000 посетители за третата вечер од манифестацијата „Тиквешки гроздобер“ и испиени над 25.000 литри вино. Ова е сублиматот од годинашната приказна под отворено небо што три дена се случуваше во Кавадарци. Денеска на прес конференција градоначалникот, Митко Јанчев инфомрира дека и покрај големиот број гости во Кавадарци не е регистриран ниту еден