притисни ентер »

Извори

Кукурику

Собни растенија кои го чистат воздухот
Собни растенија кои го чистат воздухот

Собни растенија кои го чистат воздухот

Formaldehyde Кога домот не се проветрува често, како што е случај во зимно време, свежиот воздух, ќе ви го обезбедат доброто распоредени растенија. Зимските денови ќе го исполнат воздухот во просториите во кои престојувате со разни штетни супстанции, бидејќи во оваа годишно време ретко квалитетно проветруваме. За да не ги почувствувате последиците,

Вардар потпиша договор со голманот Кугис Артурс | Видео

Вардар потпиша договор со голманот Кугис Артурс | Видео

Актуелниот европски првак Вардар потпиша двегодишен договор со Кугис Артурс (26), репрезентаивец на Летонија кој доаѓа од екипата на Гросвалштат. Сезонава Артурс одигра 35 натпревари за Гросвалштат, а со репрезентацијата на Летонија избори пласман на ЕП 2020 година. Артурс беше особено забележителен во квалификациите за ЕП 2020 година, и неговите одбрани

Сцена за плачење | Родителите оставиле петгодишно момче само, на враќање се шокирале

Сцена за плачење | Родителите оставиле петгодишно момче само, на враќање се шокирале

Петгодишното момче било само дома, но тој забавувајќи се себе си, за родителите подготвил сцена за плачење. Кинеската двојка беше затечена со сцената што ја нашле во својата куќа. На детето ништо не му се случило, но она што направил ги остави во чудо. Имено, детето ги пронашол скриените пари на своите родители и во желба да се забави себеси, ја искина

Поучна приказна | Сè што зборуваш, зборува за тебе
Поучна приказна | Сè што зборуваш, зборува за тебе

Поучна приказна | Сè што зборуваш, зборува за тебе

Еден ден во самракот еден селанец седел на прагот на својот сиромашен дом, уживајќи во ладовината. Покрај домот поминувал пат кој водел до селото. По патот одел еден човек, и кога го забележал старецот, си помислил: “Овој е многу мрзелив, не работи ништо, по цел ден седи на прагот од својот дом и гледа некаде бесцелно.” Малку подоцна се појавил друг

Најчести грешки при воспитување на децата

Најчести грешки при воспитување на децата

Родителството секогаш прави од нас суштества кои се обидуваат да го сменат светот со цел децата да живеат во едно многу подобро место. Во обидот да бидеме совршени родители честопати сме предводени од некаков идеал за родителство заборавајќи дека идеалните работи всушност и не постојат. Родителите честопати се обидуваат да ги исполнат сопствените желби

СЕРИОЗНО ПРЕДУПРЕДУВАЊЕ ! Милиони би можеле да умрат, но последната сламка на спасот ја нуди едно австралиско животно

СЕРИОЗНО ПРЕДУПРЕДУВАЊЕ ! Милиони би можеле да умрат, но последната сламка на спасот ја нуди едно австралиско животно

Светското здравје е загрозено, бактериите стануваат отпорни на антибиотици. Употребата на антибиотиците во светот се зголемила за 65 проценти во периодот меѓу 2000. и 2015. година, особено во неразвиените и средно развиените земји, што се заканува на глобалното здравје, предупредуваат научниците. Експертите веднаш на почетокот на извештајот истакнуваат

Тиквешко востание | Стравотни колежи на српската војска во Тиквешијата по Тиквешкото востание | Видео

Тиквешко востание | Стравотни колежи на српската војска во Тиквешијата по Тиквешкото востание | Видео

Тиквешкото востание е прв организиран масовен народен вооружен отпор против српската власт којашто ја окупирала Вардарска Македонија по повлекувањето на турските сили по Првата балканска војна. Востанието започнало на 19 јуни, 1913 година, во Тиквешијата и траело седум дена. Тиквешкото востание е самостојно дело на тиквешкото население, спонтано организирано

Еве како на лесен начин можете да изгубите 3 килограми за 1 недела

Еве како на лесен начин можете да изгубите 3 килограми за 1 недела

Никој не би ви ги препорачал брзите диети или апчињата кои ви ветуваат совршена линија, па затоа ви нудиме апсолутно природни алтернативи. Пијте многу вода Не енергетски пијалаци, смути и свежи сокови – исклучиво вода. Другите течности во себе кријат шеќери и калории кои само ви ја влошуваат ситуацијата. Водата од друга страна, има 0 калории, јаглехидрати

Психологија на љубовта | Како да се сака и да се биде сакан

Психологија на љубовта | Како да се сака и да се биде сакан

Неколку кратки приказни на луѓе кои стапиле во брак без да чувствуваат љубов: 1. „Никогаш не го сакав мојот сопруг. Се венчав со него само затоа што ми е страв да не умрам сама.“ 2. „Се плашам дека се омажив со мојот сопруг само поради неговата кариера.“ 3. „Се омажив со мојот сопруг само затоа што не сакав да го повредам. Најмногу се каам затоа што

Шума со дрвја кои се движат | Quito, Ecuador | Видео

Шума со дрвја кои се движат | Quito, Ecuador | Видео

Потребен е цел ден за да се стигне од Кито, главен град на Еквадор, до резерватот на биосферата Сумако, сместен сто километри југоисточно. За да се стигне до ова необично место, прво со автомобил се патува три часа до крајот на шумата, а оттаму уште седум до 15 часови со брод или пеш, претежно по угорнина, по калив терен. Но напорот се исплати, со

Пронајдете ја пандата

Пронајдете ја пандата

Еве една од популарните мозгалици кои секојдневно се вртат на интернет. Покрај ови AC/DC-ци обидете се да ја најдете скриената панда. Среќно! РЕШЕНИЕ на страна 2

7 чудни постапки на кучињата и што тие значат

7 чудни постапки на кучињата и што тие значат

На многу сопственици на кучиња најубав дел од денот им е кога доаѓаат дома и кога ќе слушнат тропање со шепи по подот. Веруваат дека и нивните миленици се подеднакво одушевени како и тие. Но, што навистина кучињата мислат кога ќе ја отворите вратата и кога ќе ве здогледаат? Дали се возбудени од помислата дека ќе им дадете јадење или помеѓу вас постои

Само што седна пијам кафе ми пукна водењакот | Акушерката Верица ја породи за 10 минути

Само што седна пијам кафе ми пукна водењакот | Акушерката Верица ја породи за 10 минути

Како и обично, Верица тоа утро го испратила својот сопруг на работа, и пред да се упати кон Градска болница, седнала со својата имењачка, седумдесетедногодишната тетка Верица, акушерка во пензија, да испијат кафе. Иако во текот на ноќта имала благи болки, сè уште ништо драматично не се случувало. Терминот за породување бил предвиден дури за два дена