притисни ентер »

Извори

Кумановски муабети

Реконструиран патниот премин кај селото Лопате
Реконструиран патниот премин кај селото Лопате

Реконструиран патниот премин кај селото Лопате

Јавното претпријатие за железничка инфраструктура – Железници во соработка со Јавното претпријатие за државни патишта во целост го реконструираа патниот премин на регионалниот пат Куманово – Опаје – Липково кај селото Лопате, кој поради значителната оштетеност беше сериозен проблем за поминување на патничките возила. loading... Од компанијата соопштија

Едно лице тешко повредено во сообраќајка на патот Куманово – Романовце

Едно лице тешко повредено во сообраќајка на патот Куманово – Романовце

На локалниот пат Куманово – селото Романовце, Џ.С.(66) од Куманово вчера во 10.30 часот управувајќи мопед „Апен 6“ со скопски регистарски ознаки, изгубил контрола и излетал од патот. Како што информираат од Министерството за внатрешни работи, Џ.С. се здобил со тешки телесни повреди и бил пренесен во болницата Куманово, по што бил препратен во комплексот

ЈП „Куманово план“ ќе има 44 вработени, но нема да излегува на приватниот пазар

ЈП „Куманово план“ ќе има 44 вработени, но нема да излегува на приватниот пазар

Јавното претпријатие „Куманово план“ кое со работа започна од почетокот на оваа година ќе има 44 вработени, согласно систематизацијата. Како што појасни в.д. директорот Горан Митевски на денешната 28ма седница на Советот на Општина Куманово, 15 од вработените ќе бидат архитекти, 13 ќе бидат инжинери од повеќе струки, а ќе има и правници и ИТ техничари

Намален бројот на првачиња во Куманово

Намален бројот на првачиња во Куманово

Намален е бројот на запишани првоодделенчиња во шеснаесетте основни училишта во Куманово во однос на минатата година, за 184 деца, соопштија денеска надлежните од секторот за образование од општина Куманово. Според првичните податоци досега од 1 мај запишани се 1.020 ученици, иако на списокот на новороденчиња од 2013 и јануари 2014 има 1.506 деца.

Со авионско засејување на облаците државата ќе се справува со природни непогоди

Со авионско засејување на облаците државата ќе се справува со природни непогоди

Владата вчера го донесе новиот текст на Уредбата за дополнување на Уредбата за доделување на техничката поддршка во земјоделството и руралниот развој, во која е додадена нова подмерка “Услуги за авионско засејување на облаците за превенција од природни непогоди и неповолни климатски настани врз земјоделски посеви “. Со овој вид на заштита од природни

Над 20 мигранти пронајде полицијата во кумановско-липковскиот крај
Над 20 мигранти пронајде полицијата во кумановско-липковскиот крај

Над 20 мигранти пронајде полицијата во кумановско-липковскиот крај

На потегот од селото Табановце, кумановско, кон село Ваксинце, општина Липково, вчера околу 22:00 часот полициски службеници пронашле 21 лице – мигранти, кои биле пренесени и сместени во Транзитниот центар Табановце. Во врска со нивниот транспорт бил приведен Р.Х.(21) од селото Брест, скопско. loading... Се преземаат мерки за расчистување на случајот

Уште 30 станови приклучени на гасоводната мрежа во Куманово

Уште 30 станови приклучени на гасоводната мрежа во Куманово

Јавното претпријатие „Куманово гас“ приклучи на гас уште една станбена зграда со 30 станови, информираа надлежните од претпријатието. Со приклучокот на оваа единица расте бројот на физички лица кои ќе користат природен гас за загревање наредната грејна сезона. loading... – Јавното претпријатие продолжува со тековните активности. Неодамна е приклучена

Од 1 јули стартува мерката „Мој ДДВ“ за враќање на 15 од данокот на додадена вредност на граѓаните

Од 1 јули стартува мерката „Мој ДДВ“ за враќање на 15 од данокот на додадена вредност на граѓаните

Претседателот на Владата на Република Северна Македонија Зоран Заев, министерот за финансии Драган Тевдовски, и директорката на Управата за јавни приходи Сања Лукаревска на прес-конференција информираа за Предлог-законот за враќање на 15% од данокот на додадена вредност на граѓаните кој беше усвоен на последната седница на владата и доставен на усвојување

15-годишен мотоциклист излетал од патот Куманово – Крива Паланка

15-годишен мотоциклист излетал од патот Куманово – Крива Паланка

На магистралниот пат Куманово – Крива Паланка, вчера во 01.35 часот петнаесетгодишник од Крива Паланка управувајќи мотоцикл „Зон Шен“ без регистарски ознаки, изгубил контрола и излетал од коловозот. Како што информираат од Министерството за внатрешни работи, мотоциклистот се здобил со тешки телесни повреди и бил пренесен во Јавната здравствена установа-Крива

МФ ќе потпише Меморандум за Проектот за лесна индустрија на Југоисточна Европа

МФ ќе потпише Меморандум за Проектот за лесна индустрија на Југоисточна Европа

На вчерашната 140-та редовна седница, Владата на Република Северна Македонија ја разгледа и усвои Информацијата за потребата од потпишување на Меморандум за разбирање помеѓу Министерството за финансии на Република Северна Македонија, Државниот секретаријат за економски прашања на Швајцарија (SECO) и Меѓународната финансиска корпорација (IFC), и го

МТСП: Со Младинската гаранција ја намалуваме невработеноста кај младите

МТСП: Со Младинската гаранција ја намалуваме невработеноста кај младите

Делегација од Министерството за труд и социјална политика, синдикатите и работодавачите од Северна Македонија, присуствуваат на Меѓународната конференција на трудот во Палатата на нациите во Женева, Швајцарија, на која истовремено се одбележува и 100 годишнината на Меѓународната организација на трудот. Во името на делегацијата на сесијата на која што

Кумановската полиција даруваше крв, во пораст бројот на жени крводарители

Кумановската полиција даруваше крв, во пораст бројот на жени крводарители

Вкупно 34 крвни единиц вчера беа собрани на втората крводарителска акција годинава која се одржа во просториите на Секторот за внатрешни работи Куманово. – Крв даруваа 34 крводарители, од кои двајца се новорегистрирани. Задоволува податокот дека бројот на жени крводарители е во пораст, изјави Живкица Чавдаревиќ, в.д. портпарол на СВР Куманово. loading

Кумановци и вчера пријавувале штети од невремето

Кумановци и вчера пријавувале штети од невремето

Дополнителни триесетина јавувања од граѓани на Куманово имало во текот на вчерашниот ден до Регионалниот центар за управување со кризи, кои пријавиле дека неремето им ги поплавило домовите, гаражите, дворовите и слично. Општина Куманово ги повика сите грашани кои имаат претрпена штета тоа да го пријават на бројот 195, а во продолжение дел од она што

По вчерашните обилни врнежи, заседаваше Општинскиот штаб за заштита и спасување

По вчерашните обилни врнежи, заседаваше Општинскиот штаб за заштита и спасување

По  појава на обилни врнежи од дожд во текот на вчерашниот ден денеска се  одржа вонреден состанок на Општинскиот штаб за заштита и спасување. На состанокот било утврдено дека главен проблем за поплавување во објектите, се приклучените атмосферски води од крововите и дворните места, во фекалната канализациона мрежа. Поради оптеретеност на мрежата,

Пливањето ја зголемува густината на коските и мускулите

Пливањето ја зголемува густината на коските и мускулите

Последните години многу се зборува за тоа дали е оптималното здравје потребно зголемување на густинат ана коските и мускулната маса.Во поплавата разни (не)модерни методе, средства и спортови, многумина заборавија дека постои проверен, едноставен, лесен и ефтин начин да се постигне сето тоа – пливањето. Пливањего ги ангажира сите групи мускули, така