притисни ентер »

Извори

Кумановски муабети

Без вода четири локации во Куманово
Без вода четири локации во Куманово

Без вода четири локации во Куманово

Четири локации во Куманово денеска ќе бидат без вода поради дефекти во водоводната мрежа. Како што информираат од Регионалниот центар за управување со кризи, станува збор за улиците „Никола Тесла“, „Јоско Илиевски“, населбата Долно Којнаре м.в. Пчински пат. Екипите на ЈП „Водовод“ се на терен и работат на отстранување на дефектите. Никола Ивановски

Зошто Европејците во средниот век се капеле само пет пати годишно?

Зошто Европејците во средниот век се капеле само пет пати годишно?

Ако се земе предвид дека во Римската империја постоеле јавни бањи – терми, сосема е логично дека во средниот век се подразбирала лична хигиена. Сепак, тоа не било случај… Концептот на јавна бања е забележан во многу цивилизации уште од античко време. Сите граѓани најчесто имале исто право да ги користат, а функцијата на овие објекти била подеднакво

Докторите го открија времето на појадок кое ќе ВИ ГО ПРОДОЛЖИ ЖИВОТОТ

Докторите го открија времето на појадок кое ќе ВИ ГО ПРОДОЛЖИ ЖИВОТОТ

Имено, според новото истражување, појадувањето до 7 часот би можело да го продолжи животниот век. Претходните истражувања покажаа дека јадењето доцна навечер го нарушува внатрешниот метаболизам  на телото и го зголемува ризикот од развој на дијабетес тип 2 и срцеви заболувања. Но, само неколку студии се осврнаа на прашањето дали времето за појадок

Има 22 деца и живеела на работ на сиромаштијата: Сега има куп пари, но луѓето ја мразат

Има 22 деца и живеела на работ на сиромаштијата: Сега има куп пари, но луѓето ја мразат

Су Редфорд (46) со 22 деца е мајка на најголемото семејство во Англија, а нејзината приказна ја шокираше јавноста, бидејќи од обична беда и сиромаштија дошла до луксузен живот. Су едвај врзувала крај со крај, а кога се проширила веста за неа и нејзиното многудетно семејство, помошта почнала да пристигнува од сите страни, а таа станала ѕвезда на Инстаграм

БИДЕТЕ ВНИМАТЕЛНИ: Денеска е најбаксузниот ден во годината!

БИДЕТЕ ВНИМАТЕЛНИ: Денеска е најбаксузниот ден во годината!

30 ноември речиси на никого нема да донесе пријатни ситуации. Ако имате чувство дека ништо не ви оди, виновно е влијанието на планетите. Емоциите денеска ќе се загреат до крајност. 30 ноември е најопасниот ден во годината и затоа е многу важно да се контролирате за да не правите некои „глупости“ кои скапо ќе ве чинат во иднина! Ноември се покажа како

Еден починат и 15 нови случаи во Куманово
Еден починат и 15 нови случаи во Куманово

Еден починат и 15 нови случаи во Куманово

Министерството за здравство информира, согласно податоците од Институтот за јавно здравје дека во последните 24 часа: Направени се 2.424 тестирања, а регистрирани се 460 нови случаи на КОВИД-19: Скопје – 185, Прилеп – 54, Битола – 45,Кавадарци -28, Берово – 20, Куманово – 15,Гевгелија – 11, Велес – 10, Тетово, Охрид, Радовиш и Делчево – по 9, Кочани

Мажите кои конзумираат пиво имаат подобра ерекција

Мажите кои конзумираат пиво имаат подобра ерекција

Сите мислат дека алкохолот ја намалува сексуалната моќ на мажите и тоа најверојатно е точно, но не важи и за пивото. Постои верување, а според досегашните истражувања е и точно, дека алкохолот го намалува либидото и така на мажите им ја намалува сексуалната моќ. Сепак, најновото откритие на сексологот Кет Ван Кирк, се потпира на строго спротивна теза,

Што би се случило во случај Земјата да се судри со црна дупка?

Што би се случило во случај Земјата да се судри со црна дупка?

Нов онлајн калкулатор покажува колку космичка штета би се случила ако нашата планета се судри со црна дупка. Калкулаторот за судир на црната дупка – како што се нарекува – покажува колку би се проширила црната дупка и колку енергија би ослободила ако ја апсорбира Земјата или кој било друг предмет, бидејќи оваа алатка е кориснички прилагодена. Калкулаторот

Сите парови сакаат меден месец, но знаете ли како настанал овој термин?

Сите парови сакаат меден месец, но знаете ли како настанал овој термин?

Оваа приказна е многу интересна, не само за идните младенци, туку и за сите други. Прочитајте како се појавило името „меден месец“, иако никогаш нема да погодите што се крие зад него. Потеклото на името оди длабоко во минатото. Потеклото на името датира од Месопотамија, поточно од градот Вавилон. Во Вавилон постоел обичај дека еден месец по венчавката,

Изгубил свест додека возел, и излетал од патот: Животот му го спасил возачот од друго возило

Изгубил свест додека возел, и излетал од патот: Животот му го спасил возачот од друго возило

Камера на автомобил го снимила моментот кога маж на автопат во Холандија го жртвувал сопствениот автомобил за да го спаси животот на лице кое паднало во несвест зад воланот. На видеото се гледа автомобил кој на почетокот изгледа како да излегува од автопатот, а потоа се враќа на коловозот преку тревата. Според медиумите, возачот на автомобилот изгубил

Агресивна патничка направила хаос во авион, по што ја нападнала и стјуардесата

Агресивна патничка направила хаос во авион, по што ја нападнала и стјуардесата

Патник на Spirit Airlines на летот од Форт Лодердејл до Нешвил во САД бил уапсен при слетување на авионот поради недолично однесување. Средовечната жена се качила во авионот „расположена“ и немала поим дека нејзината смеа и шеги во авионот ќе се претворат во агресија. Сепак, сè се променило кога авионот бил во воздухот.Прво почнала да ја довикува стјуардесата,

Војник ја запросил девојката: По нејзината реакција, дури и минувачите останале во шок, а подоцна следувал КОШМАР

Војник ја запросил девојката: По нејзината реакција, дури и минувачите останале во шок, а подоцна следувал КОШМАР

Неверојатното видео кое растажило многу романтични души и обожаватели на приказната со среќен крај, деновиве е вирално на социјалната мрежа TикТок. Имено, како што може да се види на видеото, еден војник кој излегол на должност да ја запроси својата девојка, останал многу разочаран по нејзиното одбивање. Дечкото сакал да биде оригинален и навистина

Ловците на тартуфи загрижени: „Потешко е да се продаде отколку да се најде“, иако цената оди и до 2.500 евра

Ловците на тартуфи загрижени: „Потешко е да се продаде отколку да се најде“, иако цената оди и до 2.500 евра

Познатите тартуфи важат за најскапите печурки во светот,  многу добро може да се заработи еден мал, црн деликатес, како што многупати пишувавме. Но, овој специфичен тип на габа може да биде загрозен. Имено, ловот на тартуфи во шумите на северозападна Хрватска е во опасност поради климатските промени и уништувањето на шумите, што предизвикува страв

Кумановци електронски можат да учествуваат во креирање на општинскиот буџет за 2022 година

Кумановци електронски можат да учествуваат во креирање на општинскиот буџет за 2022 година

Кумановци од денеска имаат можност електронски да се вклучат во креирањето на буџетот на Општината за наредната година, соопштија денеска надлежните од секторот за финансиски прашања на Општина Куманово. Граѓаните можат да дадат сугестии за повеќе области и активно да се вклучат во оформувањето на приоритетите при создавањето на буџетот.

Над 1.700 лица вакцинирани против сезонски грип во Куманово

Над 1.700 лица вакцинирани против сезонски грип во Куманово

Над 1.700 лица се вакцинирани против сезонски грип во Центарот за јавно здравје Куманово, соопштија денеска надлежните. Пациентите претходно се пријавиле преку „Мој термин“. Пациентите претходно се пријавиле преку „Мој термин”. Според податоците на Центарот, станува збор за хронично болни и лица со кардиоваскуларни заболувања и дијабетес, категории