притисни ентер »

Извори

Lady

ЗА СИТЕ МАЈКИ: Чувајте се поради децата, никој нема да ги сака како вас!
ЗА СИТЕ МАЈКИ: Чувајте се поради децата, никој нема да ги сака како вас!

ЗА СИТЕ МАЈКИ: Чувајте се поради децата, никој нема да ги сака како вас!

Чувајте го вашето здравје. Стресот, брзата исхрана, физичката неактивност порано или подоцна ќе си го земат својот данок. Најдете време за себе, за одмор, за релаксација, за шопинг, за пријателките, за прошетка… Ако вие не се грижите за себе, никој друг нема да го направи тоа за вас, пишува Курир. Чувајте ги вашите нерви. Грижите и проблемите ќе ви

Кој е најмудриот знак во хороскопот?

Кој е најмудриот знак во хороскопот?

Станува збор за Овенот. Со него владеат Месечината, благородноста, црната бура и западот. Токму овие нешта го водат го суштинска мудрост, па затоа и неговите припадници се мудри и чувствителни. Тој сака сè да држи под контрола, но тоа не секогаш му успева. Кон целите оди директно, па затоа може да биде малку непријатен. Амбицијата и успехот го мотивираат

Љубовен хороскоп: овните ќе создадат емотивна врска, девиците ќе имаат бурен месец

Љубовен хороскоп: овните ќе создадат емотивна врска, девиците ќе имаат бурен месец

Овен Целиот месец ќе биде исполнет со љубов и романтични моменти кои долго ги чекавте и кои многу ќе ви годат. Ситуацијата станува уште поубава во другата половина на месецот кога дел од родените во овој знак конечно ќе донесат одлука да стапат во брак. Некои Овни може да запознаат личност со која активно ќе комуницираат на сите животни теми и ќе откријат

Детската имагинација не познава граници – Летната Design Thinking школа покажа дека најмладите можат да го сменат светот, ако им се даде вистинска шанса за тоа!

Детската имагинација не познава граници – Летната Design Thinking школа покажа дека најмладите можат да го сменат светот, ако им се даде вистинска шанса за тоа!

Децата се имагинативни, храбри и самоуверени уште од најрана возраст. За да можат да ја изразат својата креативност потребни им се нови методи кои ќе ги научат како да го направат тоа. Новите методи се неопходни бидејќи ќе ги научат децата на нов пристап кон совладување на проблемите и решавање на задачите, воедно им нуди нова перцепција. Со таа цел,

Зошто да јадеме црно чоколадо

Зошто да јадеме црно чоколадо

Научниците од Универзитетот во Луизијана во САД открија, дека ползата од црното чоколадо за кардиоваскуларниот систем се определува од начинот на кој цревните бактерии ферментираат какао влакна, објави Daily Mail. Бифидобактериите и млечнокиселинските бактерии го разградуваат чоколадото и произведуваат соединенија кои дејствуваат како естествeно антиинфламаторно

“ПОЛУСЕТРА” на Дамјан Козоле во главната конкуренција на Карлови Вари Филмскиот Фестивал
“ПОЛУСЕТРА” на Дамјан Козоле во главната конкуренција на Карлови Вари Филмскиот Фестивал

“ПОЛУСЕТРА” на Дамјан Козоле во главната конкуренција на Карлови Вари Филмскиот Фестивал

Малцинска копродукција која Сестри и брат Митевски ја копродуцираа минатата година, новиот филм на Дамјан Козоле “ПОЛУСЕСТРА” својата светска премиера ќе ја има во главната селекција на престижниот Филмски Фестивал во Карлови Вари. Учеството во главната конкуренција на овој реномиран фестивал е уште еден успех на македонската кинематографија. Како

Исповед на првиот човек што доаѓа на овој свет преку „инвитро“: Ви благодарам во име на милиони бебиња

Исповед на првиот човек што доаѓа на овој свет преку „инвитро“: Ви благодарам во име на милиони бебиња

Луиз Браун е првиот човек во светот, роден со инвитро. Овој неверојатен настан се одржал во 1978 година и предизвикал вистинска сензација. Луис се појавила по девет години тешкотии, во која нејзините родители направија бројни, но неуспешни обиди да имаат дете. Реакциите на овој пробив во медицината, се разбира, се измешани – со првото бебе инвитро

Најромантичниот знак е „Бикот“- им дадеш ли љубов и пари, тие друго нема да посакаат

Најромантичниот знак е „Бикот“- им дадеш ли љубов и пари, тие друго нема да посакаат

Најромантичниот знак е Бикот. Може да звучи чудно, бидејќи тоа е од земните знаци, кои би требало да се долу на земјата. Бикот сепак е многу чувствителна личност, особено женските претставници. Тоа ги прави овој знак многу ранливи но ги прави и длабоко романтични. Претставниците на хороскопскиот знак Бик, се доста трпеливи луѓе, но и упорни. Тие можат

Постојат неколку начини: Како да ги препознаете свингерите?

Постојат неколку начини: Како да ги препознаете свингерите?

Постојат многу приказни за сигналите по кои свингерите меѓусебно се препознаваат. Сепак, повеќето од нив не мора да бидат точни, Според некои теории, ваквиот стил на живот може да го издаде надворешниот изглед на куќата во која живее ваков пар, во кој ќе преовладуваат рози и виолетови украси. Еден од знаците може да биде и накитот: прстени на палците

Те лажат дека има правда. Те лажат дека најбитното нешто е довербата.  Не растеш, старееш изграден во свет на лаги…

Те лажат дека има правда. Те лажат дека најбитното нешто е довербата. Не растеш, старееш изграден во свет на лаги…

„Се раѓаш. Те лажат дека лажицата со која те ранат е авион. Растеш. Те лажат дека Дедо Мраз постои. Те лажат да не чепкаш работи оти “апото” ќе те исплаши. Растеш. Те лажат дека од кафето ќе ти никне опашка. Те лажат дека штркот ги носи децата. Растеш. Те лажат наставниците дека немаат омилен ученик и дека сите сте исти во класот. Те лажат продавачките

Баба Јулија има 103 години, две златни медали и повеќе енергија од вас

Баба Јулија има 103 години, две златни медали и повеќе енергија од вас

На 103 годишна возраст, Јулија Хокинс можеби не го урна рекордот на трката што го постави пред две години, но го оправда нејзиниот прекар „ Ураган “. Во спортскиот натпревар за постари особи во Албукерке, Хокинс освои златни медали во трките од 50 и 100 метри, и се натпреваруваше со баби кои имаат повеќе од 100 години. Пред две години таа постави рекорд

Искра 36 години се бори со нејзината тешка болест: Како општеството одговара на тоа, е тоа е вистинската попреченост …

Искра 36 години се бори со нејзината тешка болест: Како општеството одговара на тоа, е тоа е вистинската попреченост …

Поетесата Искра Донева 36 години се бори со церебралната парализа, но иако нема контрола врз мускулите и движењето постојано се обидува да има контрола врз општествените промени. Има редовна работа, две магистерски и не престанува да пишува. Таа вели: „Јас сум вака родена, тоа не е мој избор. Меѓутоа, како општеството одговара на тоа, е тоа е вистинската

Алтер Сцена – нов медиумски простор посветен на домашната музичка сцена

Алтер Сцена – нов медиумски простор посветен на домашната музичка сцена

Алтер Сцена е нов аудиовизуелен продукт што низ 12 концертни епизоди во кои главна улога имаат музичарите , има за цел да ја промовира и афирмира домашната музичка сцена. Секоја епизода се состои од 30 – минутен полу-акустичен настап на два различни бенда или соло музичари, чиј музички стил и авторски дела сепак се сретнуваат во некои заеднички точки

Девојката што ја претвора секоја грда облека во прекрасен модерен фустан

Девојката што ја претвора секоја грда облека во прекрасен модерен фустан

Таа има интересно и корисно хоби! Џилијан Овенс од Колумбија е писателка и дизајнерка, која има малку поинаков поглед на модата. Таа е толку талентирана што може секоја стара и грда облека да ја претвори во прекрасен фустан! “Во денешно време многу луѓе сакаат да изгледаат добро, но се соочуваат со финансиски тешкотии. “Загрижена сум од фактот дека

Докторите останале шокирани – со овој рецепт самиот се излекувал од рак на белите дробови

Докторите останале шокирани – со овој рецепт самиот се излекувал од рак на белите дробови

На Анте Кресиќ му бил дијагностициран рак на белите дробови пред тринаесет години. Хрватските доктори му прогнозирале скорешна смрт. Меѓутоа, Кресиќ имал други планови. Всушност, тој успеал да се избори со оваа смртоносна болест со помош на домашна, природна медицина која се состои од мед и лековити билки, пишува нмд.мк. Тој тврди дека целото лекување