притисни ентер »

Извори

Ladybook

Доделени наградите на 10. Македокс
Доделени наградите на 10. Македокс

Доделени наградите на 10. Македокс

Светлината зрачеше од филмското платно, формирајќи приказни за луѓе и места кои досега не сме ги запознале или виделе. Научивме многу за нив, за нивните животи, за местата кои ги посетиле, за работите кои ги направиле. Предизвикаа емоции кои некогаш завршуваа со солзи... и се тоа неправи да се чувствуваме исполнети барем овие изминати 7 дена. Уште

Што ќе гледаме на отворањето на Makedox

Што ќе гледаме на отворањето на Makedox

Со проекцијата на документарните филмови „Мизерикордија“ (Шпанија, Бразил/ 2019/ 22 мин.) на Ксавиер Марадес и „И сѐ стана песна“ (Ирска, Велика Британија/ 2019/ 92 мин.) на режисерот Шејмус Марфи во Куршумли-ан ќе биде отворено 10. издание на Фестивалот на креативен документарен филм „МакеДокс“. Краткиот документарец „Мизерикордија“ открива портрет

Мастерклас на Виктор Косаковски и работилница на Јана Цисар на 10. МакеДокс

Мастерклас на Виктор Косаковски и работилница на Јана Цисар на 10. МакеДокс

а два дена пред почетокот на 10. издание на Фестивалот на креативен документарен филм „МакеДокс“ ви најавуваме две, за нас многу значајни, програмски содржини. Мастер-клас со наслов „Не следете ги моите правила. Направете си свои“ на 24 август во Даут Пашин Амам ќе одржи еден од најзначајните европски и светски документаристи – Виктор Косаковски. Тој

Како целосно да се исклучите од работата додека сте на одмор?

Како целосно да се исклучите од работата додека сте на одмор?

Ако имате редовна работа со полно работно време, сигурно понекогаш се чувствувате уморно или недоодморено и едвај чекате да дојде лето за да го искористите годишниот одмор. Но, која би била поентата на одморот ако постојано го проверувате својот „е-mail" исто како кога сте не работа. Како да се дисконектирате од работата и да уживате во одморот? Средете

10 години Излет и отворање на летно Сектор 909

10 години Излет и отворање на летно Сектор 909

Утре, скопското кафуле „Излет“ одбележува 10 години од своето постоење. Прославата почнува во 17 часот и ќе трае се до 1 часот по полноќ. На годишнината на „Излет“ ќе настапи холандската легенда San Proper (Сан Пропер). Покрај Сан како музичка поддршка настапуваат и локалните артисти Узун Баба, Ulterior, Сашо Узун и Bruv. Ова кафуле сместено во срцето

Интимен концерт на Влатко Стефановски Трио

Интимен концерт на Влатко Стефановски Трио

Присуствувајте на концерт во интимна атмосфера на македонскиот вонсериски гитарист, Влатко Стефановски. Заедно со неговиот бенд, „Влатко Стефановски Трио“, ќе ви приредат вечер вредна за паметење. Концертот ќе се одржи на 08.06.2019 (Сабота) со почеток во 21:00 часот во прекрасниот и луксузен Комплекс Старо Буре, Кучково. Бидете дел од незаборавен

Разубавете ја велигденската трпеза: идеи за велигденски јајца

Разубавете ја велигденската трпеза: идеи за велигденски јајца

Познато е дека традиционално јајцата се вапсаат со црвена боја, но мора да признаете дека секоја година за овој голем христијански празник се трудите вашите велигденски јајца да ги направите да изгледаат поуникатно и поинтересно. Какви велигденски јајца ќе ја красат вашата трпеза оваа година? Постојат безброј идеи кои сигурно би ви се допаднале и би

Како вашето бебе ви покажува дека ве сака?

Како вашето бебе ви покажува дека ве сака?

Секоја мајка сака да знае дека по непреспаните ноќи и целиот ден поминат грижејки се за своето бебе, нејзиното малечко ја сака. Но, да бидеме реални малите бебиња и немаат некој особен начин на кој можат да ја искажат својата љубов. Но дали е тоа навистина така? Уште додека се во матката бебињата слушаат, чувствуваат, па дури и можат да ги мириснат

Фасцинантни факти за самозадоволувањето

Фасцинантни факти за самозадоволувањето

Сите го правиме, но девојките помалку зборуваат за тоа. Само 44% од жените признале дека мастурбираат во просек 4.7 пати месечно, наспроти 98% од мажите кои „се ослободуваат“ од стресот по 12 пати месечно, според едно истражување направено помеѓу студенти во 2002 година. Но луѓето не се единствениот вид кој мастурбира. Погледнете кои животни го прават

Топ 10 психолошки тестови. Решете ги и дознајте повеќе за себе!

Топ 10 психолошки тестови. Решете ги и дознајте повеќе за себе!

Дали сакате да знаете што точно се случува во вашата глава? Или пак само сакате да се дознаете дали момчето со кое што почнавте да излегувате нема да се претвори во социопат?  Човековиот мозок е фасцинантен орган и крие многу нешта, а овие тестови кои можат да се најдат на интернет можат да ви откријат многу неверојатни (се надеваме не и алармантни)