притисни ентер »

Извори

Либертас

Лајчак: Немаше ниедна земја членка која рече „не“ за Северна Македонија
Лајчак: Немаше ниедна земја членка која рече „не“ за Северна Македонија

Лајчак: Немаше ниедна земја членка која рече „не“ за Северна Македонија

Немате причина да се чувствувате разочарано. Одлуката на Советот за општи работи на состанокот во Ликсебург за почеток на пристапните преговори е одложена од технички причини, но имаше многу добра и позитивна енергија и многу министри кажаа многу убави работи за вашата земја. Беше општо прифатено дека Северна Македонија заслужува да започне пристани

Додовска: Го прифаќам разрешувањето од Пендаровски, за милион години ќе добиеме датум за преговори

Додовска: Го прифаќам разрешувањето од Пендаровски, за милион години ќе добиеме датум за преговори

Откако претседателот Стево Пендаровски побара разрешување на професорката Иванка Додовска која беше претставник во Националниот совет за евроинтеграции на претходниот Кабинет, со свој став се изнесе и самата Додовска, која порача дека со задоволство ќе ја напушти функцијата. „Секако дека бара и секако дека со задоволство му ја препуштам плодната работа

Нашиот црн лебед се вика вмро!

Нашиот црн лебед се вика вмро!

Сеедно е дали ќе дискутирате со Гоце Делчев или со Антонијо! Првиот нема да ве чуе, а вториот нема да ве разбере. Затоа што не може, не сака или не му даваат, сеедно. Тој не е политичар, ниту неговата организација е политичка партија. Тие се маскирани во политичари како што на времето Гоце се маскирал во црно ќумурџиче за да ги заебава Османлиите.

Дејан Азески, правнук на јунакот од “Волшебното Самарче” – Трајче Трајчески:“Волшебното самарче” е капитално дело на детската литература, а за нашето семејство – изѕидан споменик и музеј

Дејан Азески, правнук на јунакот од “Волшебното Самарче” – Трајче Трајчески:“Волшебното самарче” е капитално дело на детската литература, а за нашето семејство – изѕидан споменик и музеј

Учесниците на Првиот  Балкански детско – младински  Поетски камп: “Поетски искри од огништето на Ванчо Николески – 2019”, денешниот ден, го минаа во селото Црвена Вода, родното место на родоначалникот на македонското книжевно творештво за деца и млади, Ванчо Николески. Пред родната куќа на Николески, младите автори од повеќе земји на Балканот, коваа

Милошоски: Ќе дадам оставка ден по поднесување оставка од страна на Заев, Османи и Димитров

Милошоски: Ќе дадам оставка ден по поднесување оставка од страна на Заев, Османи и Димитров

Најголемите ширачи на лажни вести дека Македонија добила датум за преговори со ЕУ се премиерот Зоран Заев, вицепремиерот Бујар Османи и министерот Никола Димитров. Подготвен сум да дадам оставка ден по поднесување оставка од нивна страна, рече вечерва пратеникот Антонио Милошоски во „24 Анализа“, прашан во врска со неговиот јавно објавен став за добивањето

Патарините се мал дел од инвестициите – патиштата ги градиме од кредити (инфографик)
Патарините се мал дел од инвестициите – патиштата ги градиме од кредити (инфографик)

Патарините се мал дел од инвестициите – патиштата ги градиме од кредити (инфографик)

Најголем дел од средствата што се инвестираат во патната инфраструктура во земјава се средства добиени од кредити. Дури 57,4% од средствата во годинешниов буџет на Јавното претпријатие за државни патишта се позајмувања од кинеската Ексим банка, Европската банка за обнова и развој (ЕБОР), Светската банка (СБ) и Европската инвестициона банка (ЕИБ). Наспроти

Општина Кисела вода: Штетата која ја предизвика дождот е санирана

Општина Кисела вода: Штетата која ја предизвика дождот е санирана

Општина Кисела Вода реагираше на веста Дождот отсече споредна улица во Кисела Вода: -Имено, Општина Кисела Вода, преку финансиска соработка со Светска Банка, започна со голем проект за изградба на атмосферска канализација по улиците во населбата Пржино. Се работи за атмосфеска мрежа во должина од околу 5 км. Бидејќи овој зафат е со поголем размер,

Слободни места за уште 23.410 средношколци

Слободни места за уште 23.410 средношколци

Министерство за образование и наука (МОН) попладнево соопшти дека по првото пријавување за упис во средните училишта вкупно се запишале 11.826 ученици од кои 9.061 за настава на македонски јазик, 2.604 за настава на албански, 130 ученици за настава на турски јазик и 31 повторувач. Вкупно се пријавиле 16.676 ученици од кои 11.636 за настава на македонски

Димитров: Преспа ќе биде прифатена од која било грчка влада

Димитров: Преспа ќе биде прифатена од која било грчка влада

Нагласи дека не може да прејудицира кој ќе победи, дали Алексис Ципрас ќе загуби и на негово место ќе дојде опозициската Нова демократија, предводена од Киркјакос Мицотакис, но истакна дека која било грчка влада со текот на време ќе го сфати значењето на процесот на помирување и она што е постигнато со Преспанскиот договор. Во однос на можноста Договорот

Димитров: Фали само едно делче во мозаикот, СЈО, за да нема оправдувања за нови одложувања

Димитров: Фали само едно делче во мозаикот, СЈО, за да нема оправдувања за нови одложувања

Нашата цел е првата меѓувладина конференција, со што се означува почеток на преговори со Европската унија да се одржи во декември. Предскрининг процесот се одвива, тој е при крај, а почетокот на преговорите е процес, кој ќе биде долг, но сакаме да го искористиме како алатка со која земјата ќе ја направиме европска, порача вечерва шефот на дипломатијата

Захариева: Ќе биде историска грешка ако не почнат преговорите со Северна Македонија и Албанија

Захариева: Ќе биде историска грешка ако не почнат преговорите со Северна Македонија и Албанија

Министерката за надворешни работи на Бугарија, Екатерина Захариева денеска истакна дека можно е до октомври да биде донесена одлуката за почеток на преговорите за влез во Европската Унија на Северна Македонија и Албанија. – Дали може да го добијат двете држави, не можам да бидам сигурна. Добрата вест е што не се разделуваат двете земји, како што сакаа

Дождот отсече споредна улица во Кисела Вода

Дождот отсече споредна улица во Кисела Вода

Денешниот дожд што го зафати Скопје, во населбата Кисела Вода, во близина на стовариштето на „Треска“ отсече една споредна уличка што води кон улица Кавалска. На терен работат екипи со градежна механизација и има полиција која го пренасочува сообраќајот. Обичен дожд уништи асфалт: Се поплавија куќи во скопска Кисела Вода Posted by skopje1.mk on Среда,

Дождот отсече споредна улица во Кисела Вода

Дождот отсече споредна улица во Кисела Вода

Денешниот дожд што го зафати Скопје, во населбата Кисела Вода, во близина на стовариштето на „Треска“ отсече една споредна уличка што води кон улица Кавалска. На терен работат екипи со градежна механизација и има полиција која го пренасочува сообраќајот. Општина Кисела Вода почна во населбата да прави атмосферска канализација, но денешниот дожд го

Листата: 34.361 мажи, жени и деца загинаа обидувајќи се да стигнат до Европа

Листата: 34.361 мажи, жени и деца загинаа обидувајќи се да стигнат до Европа

Денес, на Светскиот ден на бегалците, Гардијан дистрибуира листа на 34.361 мигранти и бегалци за кои се знае дека починале на границите на Европа, обидувајќи се да најдат нов дом. Составена е од Обединети за интеркултурна акција, европска мрежа од 550 антирасистички организации во 48 земји. Листата се протега назад до 1993 година, кога Кимпуа Нсимба,

Саудиска Арабија ја отфрли истрагата на ОН за одговорноста на принцот во случајот Кашоги

Саудиска Арабија ја отфрли истрагата на ОН за одговорноста на принцот во случајот Кашоги

Саудиска Арабија го отфрли повикот на експертот за човекови права на ОН дека престолонаследникот Мохамед бин Салман треба да биде предмет на истрага за убиството на новинарот Џамал Кашоги и истакна дека судската пракса на кралството во справувањето со случајот „не е прашање на пазарење“. Саудискиот државен министер за надворешни работи, Адел ал Џубеир,