притисни ентер »

Извори

Лидер

Ефтов: Oва што сега го правaт земјите членки на ЕУ е КОЛОСАЛНО понижување на еден народ и една држава
Ефтов: Oва што сега го правaт земјите членки на ЕУ е КОЛОСАЛНО понижување на еден народ и една држава

Ефтов: Oва што сега го правaт земјите членки на ЕУ е КОЛОСАЛНО понижување на еден народ и една држава

Новинарот Васко Ефтов преку Фејсбук статус истакна дека ова што Брисел денеска и го направи на Македонија е Колосално понижување на еден народ и држава кои како што пишува Ефтов се осудени на избор меѓу суштинско вегетирање или драматично исчезнување. Не ја ценам политиката на Зоран Заев. Ниту неговата Влада. Напротив ги сметам штетни и опасни за македонските

Анкета на ИПИС: ВМРО-ДПМНЕ води пред СДСМ кај сите граѓани!

Анкета на ИПИС: ВМРО-ДПМНЕ води пред СДСМ кај сите граѓани!

Институтот за Политички Истражувања од Скопје (ИПИС) спроведе едно кратко истражување во периодот помеѓу 14 и 16 Јуни 2019 на 1119 полнолетни испитаници на ниво на Република Македонија, со прашање за кого би гласале доколку следната недела се одржат парламентарни избори. Кај етничките Македонци ВМРО-ДПМНЕ има предност со 27,8% во однос на СДСМ и нивните

Димитров: Достигнувањата на Северна Македонија треба да бидат наградени како пример за регионот

Димитров: Достигнувањата на Северна Македонија треба да бидат наградени како пример за регионот

Во колумна за весникот Франкфуртер алгемајне цајтунг, шефот на македонската дипломатија Димитров пред германската јавност го изложува македонскиот случај и објаснува зошто земјата заслужува да започне преговори со ЕУ. Офанзивата на македонските политичари во германските медиуми продолжува и денеска со колумна на министерот за надворешни работи Никола

Димитров искрен: Ако не добиеме датум до октомври ќе се стави точка на ЕУ перспективата

Димитров искрен: Ако не добиеме датум до октомври ќе се стави точка на ЕУ перспективата

Ако не добиеме датум до октомври, тоа ќе биде точка на нашата ЕУ перспектива, изјави денеска министерот за надворешни работи Никола Димитров на заедничката прес конференција со министерот за надворешни и европски работи на Република Словачка и актуелен претседавач со Организацијата за безбедност и соработка во Европа (ОБСЕ), Мирослав Лајчак кој е во

Веле Самак: Џабе преспанскиот геноцид, Македонија ја гледаат само за поткусурување

Веле Самак: Џабе преспанскиот геноцид, Македонија ја гледаат само за поткусурување

Поранешниот министер за странски инвестиции Веле Самак се огласи на Твитет откако вчера Македонија не доби датум за преговори. Ништо се нема смененето од лани и нема да се смени скоро цела деценија. Повеќе воздржани од против. Во ЕУ има тешки преговори за идната форма на унијата и Македонија ја гледаат само за поткусурување: кој ќе ја спомне треба

Борис Џонсон убедливо води за лидер на Конзервативците
Борис Џонсон убедливо води за лидер на Конзервативците

Борис Џонсон убедливо води за лидер на Конзервативците

Борис Џонсон го зголеми своето водство по третиот круг гласање на конзервативните пратеници за наследник на Тереза Мај како лидер на партијата. Секретарот за меѓународен развој, Рори Стјуарт, за кој многумина сметаа дека е најблиску до центарот и најпрогресивен од петтемина кандидати, испадна од трката со само 27 гласа од 313 пратеници. Евросептикот

Харадинај е среќен што САД се на нивна страна

Харадинај е среќен што САД се на нивна страна

Косовскиот премиер Рамуш Харадинај порача денеска дека неговата земја е „среќна што на својот историски пат има стратешко партнерство со САД”, јави дописникот на МИА од Приштина. По денешната средба со делегација на американските универзитети „Џејмс Медисон Јуниверзити“ и „Мерсер Јуниверзити“, Харадинај на Фејсбук напиша дека поддршката за школувањето

БЕСА: За СЈО не смее да има рокови за покренување обвиненија

БЕСА: За СЈО не смее да има рокови за покренување обвиненија

Опозициската БЕСА побара да биде вклучена во преговорите за Специјалното јавно обвинителство, кои треба да завршат во есен, кога се очекува земјава да добие датум за почеток на преговори со ЕУ. – Сведоци сме дека германскиот Бундестаг и Холандија го условија датумот со СЈО. Може да потенцираме дека овие важни земји и рекоа на Северна Македонија дека

Невремето направи хаос и во Белград

Невремето направи хаос и во Белград

Македонија беше зафатена од силно невреме денеска, кое предизвика поплави во дел од градовите, како во Неготино каде се поплавени објекти. Невреме беснееше и во Белград каде улиците се под вода. Во Белград за кратко време наврнале до 40 литри дожд на метар квадратен. Уулиците се полни вода, а граѓаните се снаоѓаат како знаат и умеат да поминат преку

АМСМ со важна вест за возачите

АМСМ со важна вест за возачите

Сообраќајот на државните патишта се одвива по влажни коловози. Интензитетот на сообраќај на патните правци надвор од градските средини е зголемен. На граничните премини од македонска страна, нема подолги задржувања за влез и излез од државата. Поради одрони, сообраќајот на регионалниот пат Делчево – Каменица се одвива по една сообраќајна лента. Се

Саудиска Арабија не дозволува принцот Салман да биде под истрага за убиството на Кашоги

Саудиска Арабија не дозволува принцот Салман да биде под истрага за убиството на Кашоги

Саудиска Арабија го отфрли повикот на експертот за човекови права на ОН дека престолонаследникот Мохамед бин Салман треба да биде предмет на истрага за убиството на новинарот Џамал Кашоги и истакна дека судската пракса на кралството во справувањето со случајот „не е прашање на пазарење“. Саудискиот државен министер за надворешни работи, Адел ал Џубеир,

Мета со известување до ОБСЕ-ОДИХР: Избори на 30 јуни нема да има

Мета со известување до ОБСЕ-ОДИХР: Избори на 30 јуни нема да има

Албанскиот претседател, Илир Мета, попладнево испрати писмо до Канцеларијата на ОБСЕ-ОДИХР во Албанија, во кое информира за уредбата за одложување на датум на локалните избори и оти според истата избори на 30 јуни ќе нема. Во писмото кое е адресирано до министерот за надворешни работи и европски прашања на Словачка, Мирослав Лајчак,чија земја е претседавач

Возилата тешко се движат – поплава во Кисела Вода

Возилата тешко се движат – поплава во Кисела Вода

Дождот кој кратко врнеше во Скопје, но беше пороен, направи проблеми. Невремето особено го почувствуваа жителите на Кисела Вода каде во некои населби во општината дури беа поплавени домови, пренсе Вечер . Според постовите на Фејсбук жителите велат дека биле поплавени куќи во близина на патот за „Теферич“.

Кампања за реизбор: Трамп собра над 24 милиони долари за помалку од 24 часа

Кампања за реизбор: Трамп собра над 24 милиони долари за помалку од 24 часа

Американскиот претседател Доналд Трамп собра 24,8 милиони долари за помалку од 24 часа, откако го објави почетокот на кампањата за реизбор. Информацијата за големата сума ја соопшти на Твитер претседателката на Републиканската партија Рона МекДаниел. За споредба, сумата е многу поголема од парите кои сите главни претенденти за претседателските избори

Тепачка во ЈП „Паркови и зеленило“: Четири лица го нападнале колегата

Тепачка во ЈП „Паркови и зеленило“: Четири лица го нападнале колегата

Вработен во ЈП „Паркови и зеленило“ бил нападнат од своите колеги, информираат од МВР. Вчера во околу 13:00 часот во СВР Скопје било пријавено дека во просториите на ЈП „Паркови и зеленило“ на ул. „Орце Николов“, по претходна вербална расправија, четири лица – вработени во претпријатието физички го нападнале нивниот колега 46-годишниот С.Г. од Скопје